
Nincs okuk az aggodalomra a gyergyótölgyesi lakosoknak, Hargita megyében nem lesz a közeljövőben uránbányászat, s a szomszédos Neamţ megyében sem biztos, hogy egyhamar hozzálátnak a kitermeléshez, miután az Országos Urántársaságnak önerőből kellene fedeznie a költségeket – igyekezett eloszlatni az elmúlt időszakban kitört riadalmat Moldován József Hargita megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki 2007-2009 között az urántársaság vezérigazgatói tisztségét is betöltötte.
2013. november 04., 19:322013. november 04., 19:32
Az elmúlt időszakban ugyanis újfent szárnyra kapott az a hír, miszerint elkezdődik a közel négy évtizede kutatott, Tölgyeshez közeli urántartalék kitermelése. A Neamţ és Hargita megye területén rejlő altalajkincs kiaknázása az értesülések szerint hamarosan rajtol.
Borboly népszavazásra buzdít
A Hargita megyei közgyűlés sajtóirodája nemrég közleményben adott hírt arról, hogy a kormány olyan rendeletet hozott nyilvánosságra, miszerint újra megnyitná a Gyergyótölgyes és a Neamţ megyei Gerinces (Grinţieş) között található uránbányát. Megtudhatjuk továbbá, hogy Culiţă Tărâţă, a Neamţ megyei önkormányzat elnöke bejelentette, kész népszavazást kiírni a bányanyitással kapcsolatban, de azt még nem döntötte el, hogy ezt csak Gerincesen vagy az egész megyében megszervezik.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy az ország egyetlen atomerőművének a működése ránk is kihat, és fontos tényező Románia energiatermelésében. Éppen ezért a tölgyesieket valamilyen módon kompenzálni kell, elfogadhatatlan, hogy a lakosság csak a kárát lássa a bányanyitásnak” – szögezte le a témában Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke, aki szerint a lakossági tájékoztatás legfontosabb fóruma, intézményes kerete a helyi népszavazás. „Az a tapasztalatunk, hogy minden ilyen helyi akció növeli a beruházó adakozási kedvét azért, hogy a helyi közösséget kompenzálja az esetleges károkért. Alapjában véve nem a beruházás megakadályozása a célunk, hanem az, hogy annak a tölgyesiek legyenek a haszonélvezői” – mutatott rá Borboly.
Nincs ok az aggodalomra?
Moldován József képviselő szerint viszont nincs is ok a népszavazásra. „Hargita megyében nem lesz bányafeltárás, nincs oka a népszavazásnak. Borboly Csaba nem érdeklődött nálam erről a kérdésről, pedig tudja, hogy két és fél évig voltam az Országos Urántársaság vezérigazgatója. Azt mondanám, konkrét információk nélkül tett nyilatkozatot, enyhén szólva felelőtlenül” – szögezte le a honatya. Elmondása szerint jelenleg nincs olyan kormányhatározat, amely jóváhagyná a beruházás elkezdését, annyi biztos csak, hogy van egy javaslat a kormány előtt, amelyben kérték a beruházás finanszírozását. A Ponta-kabinet viszont úgy tűnik, azon az állásponton van, hogy a kitermelés finanszírozását önerőből kell megoldania társaságnak. Moldován azt mondja, ismerve a vállalat anyagi helyzetét, nem tartja valószínűnek, hogy elkezdődjön a kitermelés. „Húszmillió euró kellene, és az idei költségvetésben, beleértve a kiegészítést is, nem volt előirányozva ilyen összeg. A jövő évi büdzsénél is követni fogom, hogy a kormány szán-e ilyen beruházásra pénzt” – ígéri Moldován József.
Nem tájékoztatták a helyieket
Tölgyesen viszont kevesen ismerik a részleteket: meggyőződésük, hogy a Vereskő mögött, a Presecaron lesz meddőhányó, s mivel több helybéli is dolgozott a 60-as években kezdődött uránkészlet-felderítésen, azt is vallják, jobb minőségű ez, mint a Suceava megyében található cruceai. Abban is biztosak: nem jár majd a bányanyitás munkahelyteremtéssel, ugyanis értesüléseik szerint Cruceán nemsokára bezár a bánya, onnan hozzák a “szakembereket”. Turizmusból sem remélhetnek további bevételi forrást: “Fognak jönni ide turisták, ha tudják, hogy uránbánya van itt?” – tette fel a kérdést egy tölgyesi férfi.
Csibi László volt alpolgármester, önkormányzati képviselő elmondta: a múlt héten tartott tanácsülésen arról tárgyaltak, hogy ki kell írni a népszavazást. Hozzátette: a teremben ülők közül senki nem jelezte, hogy tudomása lenne arról: Tölgyes területén nem lesz bányanyitás, sterilanyag-tárolás.
Balázs Katalin
Alig zajlik uránkitermelés
Az uránbányászat az Országos Urántársaság, az ipari minisztérium alárendeltségébe tartozó részvénytársaság kezében van. A kitermelt uránércet Földváron dolgozzák fel részlegesen, majd Pitești-re szállítják, további műveleteket követően kerül Cernavodára. Jelenleg az országban egy helyen, a Suceava megyei cruceai bányában zajlik még uránkitermelés, korábban volt a Krassó-Szörény megyei Oravicabányán, illetve Vaskohsziklás környékén, Bihar megyében. A vaskohsziklási kitermelést évekkel ezelőtt bezárták, ott már csak környezet-helyreállítási, ökologizálási munkálatok zajlanak. Oravicabányán eközben mindössze felügyeleti munkálatok zajlanak, a bányavizeket ellenőrzik. Az ország területén a Keleti-Kárpátokban van még kitermelésre érdemes uránérc – tájékoztatott Moldován József parlamenti képviselő.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
szóljon hozzá!