Négyéves mandátuma felének letöltése után új megbízatást kap a Külgazdasági és Külügyminisztériumban Magyarország kolozsvári főkonzulja.
2014. július 16., 20:192014. július 16., 20:19
A váltás minden bizonnyal annak tudható be, hogy a harmadik Orbán-kormány hivatalba lépése után az addig Martonyi János vezette külügyi tárca jelentősen átalakult, Navracsics Tibor irányítása alatt pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium a külgazdasági célkitűzéseket helyezte előtérbe.
A kincses városi diplomáciai képviseletet 2012 júliusától irányító Magdó János szerdán megerősítette értesülésünket, közölve, augusztus végén, a Kolozsvári Magyar Napok idei kiadása után hagyja el állomáshelyét.
A főkonzultól megtudtuk, a Közép-Európával foglalkozó főosztályt vezeti majd a budapesti tárcánál.
„A minisztérium új vezetősége úgy látta jónak, hogy más feladatokkal látnak el. Úgy vélem, hogy ez komoly bizalmi munka, amely ellen nem lehet semmiféle ellenvetésem” – nyilatkozta a Krónikának a külügyminisztériumban 2001 óta dolgozó, korábban Athénban és Berlinben szolgálatot teljesítő diplomata.
Magdó János elmondta: egyik szeme sír, a másik nevet a kialakult helyzet miatt. Egyrészt csak „szuperlatívuszokban” tud beszélni a kincses városról, ahol az elmúlt két évben nagyon jól érezte magát, másrészt viszont örömmel vág neki új megbízatásának is, amelyből arra következtet, hogy továbbra is élvezi a külügyi tárca vezetőinek bizalmát.
Magdó János 1970-ben hétfalusi csángó családban született Brassóban, 1990-ben települt át Magyarországra, ahol az Eötvös Loránd Tudományegyetem germanisztika szakán szerzett diplomát; a kincses városi diplomáciai kirendeltség élén Szilágyi Mátyást váltotta 2012-ben.
Lapunk úgy tudja, a kolozsvári főkonzuli tisztség várományosa Mile Lajos, a Lehet Más a Politika (LMP) volt országgyűlési képviselője, frakcióvezető-helyettese. Az 1958-ban Debrecenben született politikus részt vett a Magyar Demokrata Fórum (MDF), a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) és a Fidesz megalapításában is, emellett alapító tagja az LMP-nek.
A Kossuth Lajos Tudományegyetem magyar–francia szakán diplomát szerzett Mile Lajos első képviselői mandátumát 1990-ben szerezte az MDF színeiben, később négy évig tagja volt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlésnek, a kilencvenes évek végén cikkeket írt a Magyar Hírlap és a Népszabadság napilapokba, valamint az internetes Zóna magazinba.
Második képviselői mandátumát 2010-ben szerezte az LMP országos listáján, többek között az Országgyűlés nemzetiösszetartozás-bizottsága autonómia-albizottságában tevékenykedett.
Mile a külhoni magyarokkal kapcsolatban korábban azt hangoztatta, hogy a többségi társadalom nélkül az autonómiát lehetetlen megvalósítani, a határon túli magyarok számára állampolgárságot biztosító törvény négy évvel ezelőtti vitájában az LMP vezérszónokaként támogatta a kormány előterjesztését. A politikust szerdán többszöri keresésünk ellenére sem sikerült elérnünk, a budapesti külügyminisztérium a kinevezését firtató kérdésünkre estig nem válaszolt.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!