Pataky István

Pataky István

Műemlékek gyilkosai

2019. február 14., 08:002019. február 14., 08:02

2019. február 14., 08:002019. február 14., 08:02

Beomlott Herkulesfürdő legszebb épületének, a Sza­páry-fürdőnek a tetőzete. Az A kategóriás műemlék állapota az utóbbi tíz évben folyamatosan romlott, s mivel mostantól tető sem védi az esőtől, hótól az impozáns belső tereket, alighanem végnapjait éli Erzsébet császárné egykori kedvelt fürdőhelye.

Különösen drámai a történetben, hogy az elmúlt években civil építészek próbáltak segíteni a műemlék helyzetén: a Herculane Project lelkes tagjai a konzerválási munkálatokat is elvégezték volna, ha azt a nehezen követhető tulajdonjogi viszonyok nem akadályozzák meg. A helyi önkormányzat perben áll az épület telkének tulajdonosaival, a közbelépésre a kulturális minisztérium engedélye kellett, ami három hónap alatt sem érkezett meg. A lehető legszokványosabb forgatókönyv ez a rendszerváltás utáni Romániában az épített örökséget illetően.

Átgondolatlan, a régi-új tulajdonosokat semmilyen eszközzel nem segítő, olykor a végtelenségig elhúzódó restitúció, visszaperelési kísérletek, az értékes ingatlanvagyonuktól éveken át felelőtlenül szabadulni akaró önkormányzatok, a műemlékvédelmet összességében nyűgnek tartó állami hozzáállás és a reménytelenül változatlan bürokrácia – dióhéjban „csak” ennyi tényező emel barikádot az összeomlás előtt álló vagy felújításra szoruló romániai műemlékek megmaradása elé.

Szakemberek általános véleménye szerint ma a bukaresti politikát és a gazdasági életet uraló közbeszédből szinte teljes egészében hiányzik a műemlékvédelem témája. Csupán a civil szféra karolta fel az ügyet, s dicséretes lelkesedéssel próbálja megtörni a kormányzók közönyét. Nincs párbeszéd a helyi önkormányzatok és a kulturális minisztérium között, sok a rosszindulatúan kihasznált jogi kiskapu. Segítség a legtöbb esetben az Európai Unió részéről sem érzik. Nem igazán világos például, hogy a magánkézben lévő műemlékek miért nem kapnak támogatást uniós pénzekből.

„Az érvelésüket sem értem. Szerintem nem a tulajdonos személye a fontos, mert teljesen mindegy, hogy magánszemély, cég, szervezet vagy önkormányzat birtokolja az ingatlant; sokkal lényegesebb, hogy egy bejegyzett műemlékről van szó, hiszen az ilyen státusú épületekre írják ki és állapítják meg a támogatásokat. Sőt magánszemélyeknek még nehezebb fenntartani egy műemlék épületet, nem beszélve a felújítás finanszírozásáról. Romániában ez különösen fontos téma, mivel a visszaszolgáltatások révén sok műemlék került ismét magánkézbe, és szinte mindegyiket sürgősen fel kellene újítani” – osztotta meg velem az uniós hozzáállással kapcsolatos méltatlankodását egy tavalyi interjú során Kálnoky Tibor gróf, a nagy erőfeszítések árán újjávarázsolt miklósvári kastély tulajdonosa.

Az utóbbi huszonnyolc évben megtanultuk, hogy a román politikai elit ígérgetéseinek megvalósulási esélye az új autópályák számával egyenlő. Mit várjunk akkor a műemlékvédelem ügyében, amelyet még szemfényvesztő szép szavakra sem méltatnak Bukarestben? Vajon az igazságügy körül zajló harc jegyében legalább felmerül-e a kérdés a hangos kardcsörtetők körében, hogy ki és mikor felel a herkulesfürdői végnapokért, az épített örökség ellen évtizedeken át elkövetett merényletsorozatért?

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.