Kiss Judit

Kiss Judit

Egészségügyi hiánycikkek

2017. december 05., 23:262017. december 05., 23:28

2017. december 05., 23:262017. december 05., 23:28

Ahelyett, hogy végre érezhető előrelépés történne az egészségügyben tapasztalható hiányosságok terén, és bár jottányi megvalósulna abból, amit a 11 hónapja a bársonyszékben ülő szaktárcavezető ígérget, facebookos csörtékben merülnek ki a konkrétumok.

Történt ugyanis, hogy virtuálisan hajba kapott, sarat dobált egymásra az előző és jelenlegi egészségügyi miniszter annak kapcsán, ki a felelős a kórházakban uralkodó áldatlan állapotokért.

A közösségi oldalon zajló egymásra mutogatás azért kezdődött, mert meghalt a gyulafehérvári kórházban egy autoimmun betegségben szenvedő nő, akinek létfontosságú immunglobulinra lett volna szüksége, de a készítménynek persze híre-hamva nem volt a Fehér megyei intézményben, a nagyszebeniben sem, ahonnan a páciens érkezett. Sőt hiánycikknek számít országos szinten.

Tegyük hozzá halkan: akárcsak sok esetben más gyógyszerek, kötszerek, oltóanyagok, infrastruktúra, tisztaság, hozzáértés, érdekmentes gyógykezelés, a beteg tisztelete és így tovább. Rengeteg mindent nélkülöz a hazai egészségügy, futva menekülnek külföldre a frissen végzett orvosok, úgyhogy már a szakemberek is kezdenek hiánycikknek számítani. És ha meg is történik egy-egy felkiáltójelnek tekinthető tragédia, érdemben nem változnak a körülmények, a betegek továbbra is kiszolgáltatottnak érezhetik magukat.

A gyulafehérvári kórházban történt haláleset miatti perpatvar jól példázza a rendszerben uralkodó fejetlenséget: az intézmény a készítmény szállítóját okolja, a szállító a gyártót, a jelenlegi miniszter – személyeskedéstől sem mentes hangnemben – elődjét, aki joggal hibáztatja Florian Bodogot és a PSD-kormány inkompetens ténykedését. A Facebook kommentelő népe pedig felhördül, vajon hány halálesetnek kell még bekövetkeznie ahhoz, hogy végre ne legyenek a betegek a kórházi körülmények játékszerei.

A jelenlegi miniszter pedig mi jobbat is tehetne? Továbbra is égre-földre esküdözik, hogy ő és a mögötte álló kormány végre ráncba szedi a romániai állapotokat, hiszen neki orvosként is szívügye a páciensek gyógyulása. Milyen kár, hogy a miniszteri szavahihetőség is hiánycikk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.