Balogh Levente

Balogh Levente

A Notre-Dame és a feltámadás

2019. április 19., 14:30

2019. április 19., 14:30

Azt mondják, rendszerint mindenki emlékszik arra, éppen hol volt, és mivel foglalkozott, amikor valamilyen világrengető jelentőségű esemény – például a Kennedy-gyilkosság vagy a 9/11-es terrortámadás – történt.

A héten mindezekhez most újabb tragikus történés csatlakozott: egy életre beleégett az agyamba, ahogy a hétfői kocsmakvíz aktuális fordulójának félidejében – lévén olyan rendezvény, ahol a „puskázás” elkerülése érdekében hírcsatornák sem mennek a tévében, és okostelefont sem lehet használni – a kvízmestertől értesültünk a hírről, amelyet döbbent hangon mondott be a mikrofonba: ég a Notre-Dame...

Egy ideig el sem hittük, hogy Párizsban, a nyugati világ egyik legfejlettebb fővárosában ez megtörténhet, hogy csak úgy kigyulladhat a „felvilágosult” jakobinus forradalmi őrületet és világháborúkat is túlélő, a nyugati kereszténység egyik jelképének számító, kulturális örökségünk részét képező székesegyház. Mert nem csupán Párizs, nem csupán Franciaország, hanem Európa, benne mi, magyarok is majdnem szegényebbek lettünk kultúránk egyik jelképével. Hiszen a klasszikus nyugati keresztény kultúra keleti határa egybeesik a gótikáéval is, ez a keleti határ pedig – ahogy azt a kiváló történész, Samuel P. Huntington is megrajzolta A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása című, profetikusnak bizonyult művében – a Kárpátokon húzódik. Így a Notre-Dame ugyanúgy a mienk is, mint a kölni dóm, a prágai Hradzsinban álló Szent Vitus-székesegyház, a kolozsvári Szent Mihály-templom, a Farkas utcai templom vagy a brassói Fekete templom.

Bármennyire is próbálja az ember elhessegetni az ilyen gondolatokat, az elmúlt években történt események nyomán természetesen mindenkinek átsuhant az agyán: talán újabb iszlamista terrortámadás történt. Ezt egyelőre a hatóságok kizárják – és jó lenne, ha valóban igazuk lenne, mert nem hiányzik egy újabb provokáció, amely tovább élezi az amúgy is elég feszült viszonyt a keresztény és a muszlim közösségek között. Pláne Európában nem, ahol – főleg a nyugati országokban, így Franciaországban is – egyre nagyobb a muzulmán vallásúak száma.

A mostani, forrongó időkben, amikor az európaitól eltérő gyökerű, zömmel iszlám uralta régiókból kontinensünk felé igyekvő tömegek tematizálják a belpolitikai és az európai szintű közbeszédet is, és sokan – talán nem is alaptalanul – kongatják a vészharangot, hogy egyes politikusok (részben naivitásból, részben politikai érdekből) az európai, keresztény gyökerű nyugati civilizáció és kultúra önfeladását is jelentő bevándorláspolitikát propagálnak, nehéz nem szimbolikusnak látni az amúgy banális balesetet (már ha tényleg az). Sokak szerint az európai hagyományt megtestesítő, annak egyik leglenyűgözőbb stílusát képviselő székesegyházban felcsapó lángok az Európát jelenleg mardosó konfliktusok jelképének is tekinthetők, amelyek kívülről és belülről is emésztik a kontinenst, lassan elpusztítva azt.

Nos, a metafora valóban adja magát, de – főleg így, az ünnepi időszakban – próbáljuk inkább a pozitívumokat látni. A nagyszerű katedrálisban ugyan valóban szinte felbecsülhetetlen értékű kár keletkezett, a tetőzete teljesen kiégett, és a szerkezete is megrongálódhatott. Azonban a tűzoltók emberfeletti erőfeszítése nyomán a lángokat mégis sikerült megfékezni, mielőtt megsemmisült volna maga az épület, és a tűz a számos ereklyét rejtő kincstárat sem érte el, illetve a templom belsejében sem okozott helyrehozhatatlan károkat.

A lényeg: a székesegyház még mindig áll. Ami pedig derűlátásra ad okot: Franciaországban és világszerte is rengetegen mozdultak meg a szimbolikus értékű épület helyreállítása érdekében. Lenyűgöző, ahogy – a középkori templomépítésekre adakozó korabeli mecénások mintájára – Franciaország leggazdagabb üzletemberei szinte órákkal a katasztrófa után máris eurószázmilliókat ajánlottak fel a helyreállításra, az egész ország intézményei megmozdultak, világszerte történtek felajánlások, így alig több, mint egy nap alatt máris 800 millió euróról született felajánlás. 

Persze ez nem jelenti azt, hogy egy csapásra megszűnnek a konfliktusok, és a „haladó” Európa azonnal magába száll, hogy elgondolkodjon: jó irányba tart-e. De a nagyhét kezdetén kiégett székesegyház nagypéntekre és a húsvéti hétvégére a reménytelenség és a pusztulás szimbólumából mégis a jövőbe vetett hit, a tenni akarás, és – miért ne – a feltámadás jelképévé vált.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.