
Fotó: Krónika
A kolozsvári Farkas utcában szervezett, szombaton reggeltõl estig tartó gyereknapi sokadalomban a tipegõkorúaktól a gimnazistákig mindenkinek lehetõsége nyílt játszani, kézmûveskedni, sportolni vagy a Szent György-szobor elõtti színpadon fellépõ kis- és nagykorú mûvészek elõadásában gyönyörködni.
Ebéd a Sárkánylakban
Az Életfa Családsegítõ Egyesület és a Szabadság napilap nagyszabású gyermeknapot szervezett: a napsütötte Farkas utca egész szombatra zsibongó, mozgalmas játéktérré változott. Nemcsak a Szent György-szobor elõtti teret népesítették be a versenyezni, játszani vágyó gyerekek a szüleikkel, de a környezõ iskolákban, az Apáczai-gimnáziumban és a református kollégiumban is szerveztek foglalkozásokat. Így a kicsik képzelõerejüket, kézügyességüket és testi erejüket egyaránt kipróbálhatták a sokadalomban, hiszen volt meseszövés és rajzverseny, játékbemutatók és sportversenyek. A mozgalmas sokadalomban a pöttömnyi és a nagyobb gyerekek játéktere felcseréhetõvé vált, hiszen az ötletgazdag szervezésnek köszönhetõen az egészen kicsik is élvezték a nagyobbaknak szóló játékokat, és fordítva. Így az óvodáskorúakat is vonzották például a kollégium udvarán kipróbálható játékos fizikai kísérletek, és a „nagy” elemisták is szívesen kiállták a hosszú sort, hogy megkóstolhassák a Sárkánylakban feltálalt ebédet, sárkánytojást fessenek, esetleg fakanálból sárga hasú, zöld tarajú sárkánybábokat készítsenek.
Csizma a hõségben,
Míg a református kollégium udvarán sárkányos tematikájú, valamint a Napsugár és Szivárvány gyermeklap által szervezett játékokban vettek részt a gyerekek, lelkes közönség tapsolt a színpadon fellépõ szamosújvári, széki, válaszúti, ördöngösfüzesi és kolozsvári gyerektánccsoportoknak. A nézõközönség legifjabb tagjai is megcsodálták a széki gyerekek színpompás népviseletét, és akadt, aki rácsodálkozott: ha a júliust is meghazudtoló hõségben a legvékonyabb ruhácska melegnek tûnik, mit érezhetnek a széki gyermektáncosok tetõtõl talpig beöltözve, csizmában… Vincze László és Demeter Ferenc Mátyás király és a kolozsvári bíró címû bábelõadását is lelkesen tapsolták a kicsik, akárcsak a sokadalom író-olvasó találkozójának vendégeit, Zágoni Balázst, a népszerû Barni-gyerekkönyvek szerzõjét és kisfiát, Barnit, a mesék fõszereplõjét és ihletõjét.
A Farkas utcai templom oldalánál nyíló kapun át a Romkertbe léphettek a gyerekek, ahol a helyszín hangulatához illeszkedett a rendezvény. Színpompás reneszánsz viseletbe öltözött felnõttek irányításával korabeli játékokban, erõpróbákban versenghettek a kicsik. És persze nem „ingyen”: énekléssel lehetett kiváltani az agyagból készült tallérokat, és csak ezekkel a tallérokkal lehetett benevezni, „befizetni” a próbákra.
Napsugár és Bóbita
Az immár ötvenéves Napsugár és a huszonöt éves Szivárvány gyermeklap is kivette részét a gyermeknapból: illusztrációs anyagukból nyílt kiállítás a Barabás Miklós Céh Farkas utcai székházában. A tárlat anyagát a kiadványok jelenlegi munkatársai, Bak Sára, Forró Ágnes, Müller Kati, Soó Zöld Margit, Szabó Zelmira, Székely Géza, Szilágyi Tosa Katalin, Tomos Tünde, Unipan Helga grafikáiból válogatták. A színes és sokarcú illusztrációs anyag immár önálló karakterû, jellegzetes Napsugár- és Szivárvány-rajzokkal kedveskedett a közönségnek, a két lap évtizedekkel ezelõtti és mai olvasóinak egyaránt. A gyermeknapi sokadalom zárásaként az 1997-ben alakult esztergomi Bóbita együttes interaktív mûsora magával ragadta a gyerekeket: nemcsak hallgatói és nézõi lehettek a koncertnek, hanem aktív résztvevõi is. Jó páran közülük a színpadon táncoltak, énekeltek, sõt a koncert végén hangszert is kaptak a kezükbe, hogy besegíthessenek a vidám koncert és az egész mozgalmas gyermeknap záróakkordjaiba.
(fotó: Zsigmond István)
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.