
Omega
Fotó: Omega együttes/Facebook
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
2024. október 29., 20:202024. október 29., 20:20
Az újramaszterelt Trans and Dance négy bónuszdallal kiegészülve, három szám alternatív változatával és a Miss World kislemez angol verziójával jelent meg a GrundRecords gondozásában – közölte a Santos Productions kedden az MTI-vel.
Kóbor János
Fotó: Gálna Zoltán
Az Omega együttes 1994. szeptember 3-án a Népstadionban megrendezett nagykoncerttel hét év szünet után tért vissza a közönség elé. A zenekar 1987-ben, a Babylon című lemez megjelenése után felfüggesztette tevékenységét, a tagok közül Kóbor János elsősorban produceri tevékenységével és stúdiójával foglalkozott, Benkő László és Molnár György pedig szólólemezzel jelentkezett, előbbi hárommal is.
A csapatba két dal (Az álmodozó, Minden könnycseppért kár) szerzőjeként, és közreműködő zenészként erre az albumra visszatért Presser Gábor, és az anyagon először hallható az Omega zenészeként Szekeres Tamás gitáros, aki a következő időszak meghatározó szereplőjévé vált.
A dalok szerzőjeként már nem az Omega együttes van feltüntetve, hanem a komponisták neve, szövegíróként Ambrózy István, Trunkos András, Sülyi Péter, Sztevanovity Dusán és Várszegi Gábor szerepel; utóbbi valószínűleg ezúttal is Bródy János volt, mint korábban két másik Omega-lemez, a Csillagok útján és a Gammapolis esetében. A borítókép Viszt György munkája.
Az eredetileg tizenkét számos albumhoz mindössze egyetlen kislemez kapcsolódott, de a Miss World című dal sem került önállóan kereskedelmi forgalomba, a népstadionbeli koncertjegyei mellé járt.
A lemez angol nyelvű változata 1996-ban látott napvilágot Transcendent címmel; ezen nem Kóbor János, hanem a magyar származású, holland Edwin Balogh volt a szólóénekes. (A 2004-es hungarotonos magyar nyelvű újrakiadás címe szintén Transcendent volt.)
Pillanatkép egy Omega koncertről
Fotó: MTI
A hanganyagot Rozgonyi Péter hangmérnök a DAT-ra rögzített eredeti mesterszalagról újította fel.
Az Omega 1971-től működő felállásában Benkő László (billentyűs hangszerek), Debreczeni Ferenc (dob, ütőhangszerek), Kóbor János (ének), Mihály Tamás (basszusgitár) és Molnár György (gitár) szerepelt. A Trans and Dance-en közreműködött a már említettek mellett Horváth Kornél (ütőhangszerek), Tunyogi Bernadett, Tunyogi Orsolya, Hastó Zsolt és Szolnoki Péter (vokál).
Az Omega összes felvételének újrakiadása 2022 augusztusában indult. Minden idők legsikeresebb magyar rockzenekara világszerte több mint 50 millió albumot adott el.
A csapat hatvan éve alakult, és egészen az elmúlt évekig aktív volt – Benkő László és Mihály Tamás 2020 novemberében, Kóbor János 2021 decemberében hunyt el.

Képregényben elevenedik meg a magyar rockzene hatvanas-hetvenes évekbeli története egy most megjelent kiadványban.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!