
A bőség zavara. A hagyományos vásári hangulatot próbálják felidézni az online kezdeményezéssel
A június 10-ei kézművesség világnapja köré rendeződik az Erdélyi Kézmíves Céh online vására. Molnár Attila főszervező a jelentkezés feltételeiről, a kezdeményezés céljáról beszélt lapunknak.
2020. május 13., 16:552020. május 13., 16:55
A hagyományos vásári hangulatot próbálja felidézni az Erdélyi Kézmíves Céh, amely online vásárt szervez júniusban. Az érdeklődők a Transsylvanicum.ro oldalon regisztrálhatnak, majd ami után elkészítették fiókjukat, az adatlap-kezelő platformon belül létrehozzák saját adatlapjukat. Itt lehetőségük nyílik arra, hogy feltöltsék árlistájukat, egyenként bemutassák a felárazott termékeket – magyarázta a Krónika érdeklődésére Molnár Attila. A céh elnöke elmondta,
„Az online felület elvileg megadja a lehetőséget arra, hogy egész júniusban tartson a vásár. Viszont a vásárlókat egy bizonyos időpontban, időintervallumban szeretnénk ösztönözni arra, hogy meglátogassák az oldalt. Ezért fontos, hogy valóban egy köztéri vásárhoz hasonlóan három-öt napos rendezvényként szervezzük” – mutatott rá a főszervező.
Kifejtette, a jelentkező kézművesek és helyi termelők kiemelt ajánlatokat is feltehetnek, fejenként legkevesebb három kedvezményes terméket töltethetnek fel. Ez viszont már nem az adatlapokon belül fog megjelenni, hanem a honlapon lesz egy ajánlatok menügomb, amelyre rákattintva megtekinthető az összes kézműves ajánlata az adott időszakra.
Molnár Attila elmondta, eddig körülbelül 50-en regisztráltak főként Székelyföldről és Belső-Erdélyből, viszont az adatlap feltöltések akadoznak. Ezzel kapcsolatban a napokban igyekeznek mindenkit személyesen megkeresni, és segíteni neki. Ugyanakkor az eddigi jelentkezők többsége magyar, ezért igény szerint a szervezők segítenek a termékleírást, illetve bemutatkozást lefordítani román nyelvre, hogy mindenki megértse a szövegeket.
„A másik fontos eleme a platformnak, hogy nemcsak adatlapokat lehet ide feltölteni, hanem akinek az adatlapját jóváhagytuk, létrehozhat eseményeket a portálon belül. Ezt a lehetőséget olyan értelemben szeretnénk most kihasználni, hogy kicsit utánozzuk a hagyományos vásári hangulatot, próbáljuk megidézni valamilyen formában” – fogalmazott az Erdélyi Kézmíves Céh vezetője. Hozzátette,
A főszervező arról is beszámolt, hogy a vásárlás után mindenki egyénileg oldja meg a fizetést, illetve szállítást. Lehetőség van arra, hogy a portál begyűjti egy közös kosárba a kattintás alapú megrendeléseket, és onnan szétosztják a vásár lejártával, ugyanakkor ezeken a napokon telefonon és Facebookon is lehet rendelni. A kiszállítás részleteit az eladó és a vásárló közösen megtárgyalja.
Molnár Attila az online vásár hagyományteremtő céljával kapcsolatban elmondta, június 24-én, a román népi hímzett ing nemzetközi napján is szervezhetnének egy ilyen eladást, kiemelve a hímzett ingeket általában, valamint a népviseletek árusítását.
„Ha megszerveznék a fesztiválokat és vásárokat, akkor ezek úgynevezett kiegészítőjeként tovább működhetne az online platform is, olyan formában, hogy például a Kolozsvári Magyar Napok keretében olyan személyek is vásárolhassanak, akik akkor épp nem tudnak eljönni a kincses városba. Ha az eladók rááldoznak annyi időt, hogy egyenként néhány terméket, egyedi darabot feltöltsenek és ajánlanak ezekre az alkalmakra, mi beharangozhatjuk, hogy párhuzamosan a konkrét fizikai vásárral, online formában is megvehető” – magyarázta a szervező. Hozzátette, a kezdeményezés hosszú távú hozadéka az erdélyi kézművesek és termelők katalógusának újraépülése lesz, ugyanis ez másfél éve elvesztett, és most fokozatosan töltik fel az információkat.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!