
Fotó: Gligor Róbert László
Patinás és otthonos környezetben találkozott a hétvégén több száz székelyföldi vadász és vadászat iránt érdeklődő látogató az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban.
2016. október 23., 16:272016. október 23., 16:27
A hatodik alkalommal megrendezett Székelyföldi Vadásztalálkozó keretében Vadászakadémia zajlott a kastélyban, ahol nemcsak a vadászetikáról és -etikettről, hanem a hiányosságokról is beszéltek. A kastély termeiben több vadásztársaság tagjainak trófeáit tekinthették meg az érdeklődők, és egyik teremben biztonsági őrök felügyelete alatt ritka és régi fegyvereket is szemügyre lehetett venni.
Az udvaron felállított standokon vadászékszereket, -öltözeteket, késeket, bicskákat, távcsöveket, különböző kellékeket, csont- és fafaragók vadászathoz kötődő alkotásait lehetett szemlélni és vásárolni, valamint gyümölcslevet, -párlatot és mézet is. A programhoz kulturális műsorok is kapcsilódtak, fellépett a közismert Varga Miklós énekes, majd a Kis-Küküllő térségének kulturális csoportjai, néptáncosok, citerások, népdal- és nótaénekesek, illetve Gyepesi László mókamester.
A gasztrosétánynak keresztelt övezetben vadásztársulatok és erdészetek főztek. Különlegesség volt a salamásiak vaddisznócsülökkel készült babétele lilahagymával, míg a baktaiak puliszkával, a csíkszeredaiak pirított dióval, petrezselyemmel és kakukkfűvel megszórt laskával kínálták a vadpörköltet, a magyarországi nemesnádudvariak őrölt vadhúsos babfőzeléket, valamint az erdőszentgyörgyiek hétféle húsból főzött halászlevet tálaltak, desszertnek pedig mézes süteményt és sóváradi hólabdát kínáltak.
A Neumarkt Bass Quintett kürtzenéje mellett felvonultatták a vadásztársaságok zászlóit, majd hat vadász hozta közszemlére az elejtett szarvasbikát, illetve adott tiszteletet a vadnak. A Szent Hubertus-misét Boldizsár Ferenc helyi plébános celebrálta, majd közéleti személyiségek vették át a szót. Kelemen Atilla parlamenti képviselő a hazai vadásztársaságok nevében szólalt fel, de a vadászati hagyományokról is beszélt, szót kapott Oláh Csaba, a Magyarországi Vadászati Kulturális Egyesület elnöke is. A Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc vadászruhában, hargitai kollégája, Borboly Csaba pedig csupán inkognitóban és rövid ideig volt jelen, de részt vett Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke is.
A Hargita és Kovászna megyei vadászok nevében Márton István és Demeter János szólalt fel, míg Péter Ferenc azt hangsúlyozta, hogy a vadászatot a kultúra és az erkölcs emelte az egyszerű zsákmányolás szintjéről a nemes szenvedélyek és a vadállomány felelős kezelésének szintjére. A rendezvény fővédnöke, Semjén Zsolt levelét Benedek Fülöp olvasta fel, amelyben a magyar miniszterelnök-helyettes kifejtette: a székelyföldi vadásztalálkozó a vadászok, barátok kézszorításáról, közös élményeiről, trófeákról, az évezredes hagyományok megtartásáról szól, és kifejezi, hogy tiszteljük a Teremtőt és teremtményeit, elfogadjuk a természet rendjét, és felelősséggel viselkedjünk a természet kincseivel.
Székelyföld természeti értékeinek népszerűsítéséért, hírnevének öregbítéséért, a vadászati kultúra megőrzéséért és ápolásáért, a vad védelméért kifejtett kiváló munkája elismeréseként a háromszéki Vadon Egyesület és Székelyföld Vadászati Gyűjteménye a Venator Terrae Siculorum Vadászéremrend arany fokozatával tüntette ki Kedves Lászlót, Dósa Sándort, Kiss Attilát és Benedek Fülöpöt.
Szombaton a Tőkés Lóránt szervező vezette szemlén 31 kopót mutattak be tulajdonosaik, majd díjakat vehettek át a vadász és hajtó, fiatal, kezdő és fajtagyőztes kanok és szukák székelyföldi és magyarországi gazdái. Az idei szemle a tavalyinál is sikeresebb volt, mert nemcsak az ötven évvel ezelőtt elismert erdélyi kopókat mutatták be, hanem a velük rokon vérebeket és vizslákat, valamint elhoztak két egyedet a kihaltnak nyilvánított sárga kopók közül.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!