
A vártnál is többen vettek részt a Szent György Napok 29. kiadásán
Fotó: Facebook/Szent György Napok
Minden zenei ízlést kiszolgáló könnyű- és komolyzenei koncertekkel, változatos kulturális és ifjúsági programokkal, vásári forgataggal és utcazenével zajlott idén a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok 29. kiadása. A vasárnap este az Edda Művek fellépésével és a háromszéki megyeközpontban kuriózumnak számító tűzshow-val véget ért városnapok óriási látogatottságnak örvendett.
2022. május 02., 14:082022. május 02., 14:08
2022. május 02., 19:342022. május 02., 19:34
Kétéves kihagyás után új helyszínekkel, változatos programkínálattal és üde fesztiválhangulattal zajlott a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok 29. kiadása.
A huszonöt helyszínen zajló városnapok több mint 160 kulturális és ifjúsági programmal, kézműves és őstermelői vásárral, nagykoncertekkel, utcazenével és bulik színes kínálatával várta nemcsak a háromszéki megyeszékhely lakóit, hanem a mindenünnen idelátogató résztvevőket is.
A régi dohánygyár épületében állandó ifjúsági programok, előadások és kerekasztal-beszélgetés kaptak helyet
Fotó: Facebook/Szent György Napok
A többéves hagyománynak megfelelően a rendezvénysorozat első felét ebben az évben is a kulturális hét töltötte ki, amely keretében tánc-, színházi és bábelőadások, könyvbemutatók meg kerekasztal-beszélgetések, kiállítások és gyerekfoglalkozások, stand up előadások és esti koncertek bő kínálatából szemelgethettek az érdeklődők.
A színház szerelmesei többek közt a Gyulai Várszínház Karády zárkája, a Csíki Játékszín Valahol Európában, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Egy római tragédia és Fabók Mancsi Bábszínházának A fekete kakas című előadását láthatták. Ezenkívül a lakónegyedi zenélésekre, filmvetítésre, VR-színházba, bor- és pálinkakóstolóra, illetve esti táncházba is ellátogathattak az érdeklődők.
így a zenei élményre vágyók már szerda este a Kor-Zár verséneklő együttes, Vadkerti Imre, a Transylmania és az Ismerős Arcok felcsendülő dalaira, csütörtökön pedig a Made in Sepsi koncertjére tombolhattak – igaz, az esőben.
Az őstermelői és kézműves vásár, az egymást váltogató színes programok, az utcazene és zsúfolásig telt helyszínek igazi fesztiválhangulatot kölcsönöztek a városnak. A hétvégi programkínálat kiemelkedő meghívottjai az Edda Művek mellett a Cargo, a Beatrice, a Blahaloisiana, a Honeybeast, Delia együttesek voltak.
A városünnep utolsó napján az Edda Művek koncertjét egy látványos tűzshow zárta
Fotó: Facebook/Szent György Napok
Hozzátette, a szervezés során számoltak az esetleges újabb korlátozásokkal is, így valamelyest a járványhelyzetre szabták a rendezvény összeállítását, amely végül zavartalanul, az elképzeléseket felülmúlva, óriási népszerűségnek örvendett, a kezdeti esős időjárás ellenére a vártnál jóval nagyobb volt az érdeklődés az idei városünnep iránt.

Három hónappal ezelőtt még sok bizonytalanság övezte a 29. Szent György Napok szervezését, ám végül a két év kényszerszünet után összességében „remek” városnapokat zártak – értékeltek a hétfői sajtótájékoztatón a szervezők.
A 29. Szent György Napok egyik különlegessége a Made in Sepsi nevű zenei megmozdulás volt, amely a helyi együttesek és énekesek felkarolásának céljával jött létre Dancs Zsolt kezdeményezésére. Kolumbán Zenge, a projekt koordinátora a Krónika megkeresésére elmondta, hogy
Mint mondta, a felhívásra jelentkező 19 együttesből végül négy diákformáció (Álljunk meg!, Silent Stories, Taking Back July és a House of Pioneers), illetve hat „veterán” együttes (White Betty – Fehér Böske, Szabadon Eladom, parallel lives, Evilági, Moni Acoustique, SNAPS&VOCES&SLANG GOSPEL BAND) lépett fel a főszínpadon. A diákok közül sokaknak ez volt az első fellépése nagyobb közönség előtt, ami kitűnő alkalmat jelentett a bemutatkozásra. Arra a kérdésre, hogy a tervezik-e folytatni és kibővíteni a projektet, Kolumbán Zenge elmondta, egyelőre a városnapi fellépés kiértékelésére összpontosítanak, a zenei projektet csak később tervezik újra „elővenni”.
Helyi diák- és „veterán” együttesek mutatkozhattak meg a Made in Sepsi projekt keretében
Fotó: Facebook/Szent György Napok
Az utóbbi évek városi beruházásainak köszönhetően, az idei kiadás infrastruktúrája is átalakult, a kultúrprogramoknak otthont adó múzeumkerti helyszín ugyanis átkerült a Plugor Sándor Művészeti Líceum udvarára, a nemrég megvásárolt dohánygyár udvarán pedig első ízben kapott helyet az állandó programokat kínáló ifjúsági udvar.
A városnapok elmaradhatatlan részeként vasárnap a Sepsi-SIC női kosárlabdacsapatot is köszöntötték a főszínpadon, akik idén a hatodik országos bajnoki címüket szerezték meg.
A hétköznapok borús délutánjait az utcazenészek vidám dallamai dobták fel
Fotó: Facebook/Szent György Napok
A rendezvény utolsó napján a város kiemelkedő személyiségeinek járó Pro Urbe díjakat is átadták a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.
„Olyan személyeket díjaztunk ma, akik hidat építenek a román és a magyar közösség között, hiszen a doktor úr soha nem nézte, milyen nemzetiségű a beteg, legfontosabb az volt, hogy meggyógyítsa. A tanárnő több ezer magyar diákot tanított meg a román nyelvre, ezáltal sok magyar gyermek tud ma boldogulni bárhol az országban” – részletezte Antal Árpád, a város polgármestere ünnepi beszédében.
Az Erzsébet parkban komolyzenei csemegében részesülhettek az arra járók
Fotó: Facebook/Szent György Napok
A városnapok záróakkordjának többéves hagyományát, a tűzijátékot idén egy zenés tűzshow váltotta fel, amely izgalmas élményt nyújtott a Szabadság térre sereglő tömegnek. Az eseménysorozatot követően a polgármester a Facebookon közzétett bejegyzésében felhívásként intézte a résztvevőkhöz:
Knopp Ildikó azt is elmondta, hogy a rendezvény értékelése után kis pihenőt tartanak, majd a szervezők hamarosan nekilátnak a városnapok 30. kiadásának, amelyen szeretnék igényes programkínálattal, méltó módon megünnepelni a kerek évfordulót.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!