
Fotó: Krónika
A vásárhelyi rockzenekart, a Nowáxot három évtizeddel ezelőtt alapította Novák József és fivére, László, a testvérekhez két gitáros, Kutas Sándor és Nagy Sándor csatlakozott. Az ígéretes bemutatkozás után a Nowáx igazi berobbanása 1980-ban történt, amikor a csapat a város legnagyobb filmszínházában lépett telt házas közönség elé.
A fenyegetések ellenére
A fiúkra a rádió és a televízió is felfigyelt, több felvételt is készítettek róluk. Az együttes saját dalai, a Levél és a Szeress, hogy szeresselek hónapokig vezették a Marosvásárhelyi Rádió slágerlistáját. „Nem csak a rádió toplistáján voltunk sokáig az elsők, hanem a párt feketelistáján is. Állandóan a rendőrséget, a Szekuritátét meg a párt kultúrbizottságát jártuk. Dalszövegeinket cenzúrázták, koncertjeinket letiltották. Hosszú hajunk és bőrcuccaink miatt olyan elvtárs is akadt, aki huligánnak meg neonácinak nevezett. Egy másik fontoskodó kultúrnéni azzal fenyegetett, hogy ha el merünk menni a csíkszeredai rockfesztiválra, dubával hozat haza” – eleveníti fel a 80-as évek hangulatát az együttes egyetlen Erdélyben maradt tagja, az időközben képzőművészi oklevelet szerzett Novák József. Mint mondja, a fenyegetések ellenére a csapat úgy döntött, részt vesz a fesztiválon. A fiúk nem is bánták meg, hisz másnap a Szekuritátén már arról számolhattak be, hogy övék lett az első díj. Az is előfordult, hogy koncertjüket akkor próbálták letiltani, amikor a közönség már tombolva várta a fellépés kezdetét. „Bejött egy szekus, és azt mondta, jelentsem be az Arta moziba begyűlt mintegy ezer nézőnek, hogy a koncert elmarad. Azt válaszoltam: jelentse be ő, ha van mersze kiállni a színpadra. Persze, hogy nem vállalta” – mosolyodik el az akkor egy csöppet sem viccesnek tűnő helyzet felelevenítésén Novák József.
Összhangban
A Nowáx zenekar nem csak mozikban, sportcsarnokokban és művelődési otthonokban lépett fel. 1985 karácsonya előtt a vásárhelyi Kultúrpalotában a néhai Kozma Mátyás orgonaművésszel együtt, különleges hangzásban és lenyűgöző hatásfokkal szólaltatta meg a rockzenét. A ’89-es rendszerváltást követően az együttes már ritkábban koncertezett, majd tagjai szétszéledtek. A 2001-es újjáéledéshez és lemezfelvételhez tizenkét évnek kellett eltelnie. Ezelőtt öt esztendővel, 2003-ban a csapat emlékezetes születésnapi koncertet szervezett a Kultúrpalota nagytermében. A harmincadik születésnapját ünneplő banda frontembere, Novák József azt szeretné, ha az egykori, a Somostetőről és a Sörkertből verbuválódott rajongókkal együtt ünnepelhetnék meg a kerek évfordulót. A pénteki koncerten a Novák testvéreken kívül az együttes két, újabbnak számító tagja, Henter Lóránt és Sólyom Gyula is színpadra lép, de vendégként egy-két dal erejéig velük zenél majd Koszorús Kálmán hegedűművész és Ambrus Attila dobos. A Nowáxot hajdanán „az ifjú tömegek lázadásra való buzdítása” miatt tiltották be; idén a fiúk egy forradalmi dátumon, november 7-én este fél 7-től fújnak ébresztőt az „örökifjú lázadók” számára.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.