A csütörtökön kezdődött és vasárnap zárult rendezvényt ugyanis – akárcsak a vele egy időben megrendezett marosvásárhelyi Félsziget Fesztivált – nem kímélte a jellegzetesen júliusinak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető időjárás: az esőzések miatt a látogatók és a fellépők egyaránt folyamatosan sárban gázoltak. A hasonló jellegű rendezvények mellett mindeddig szerényen meghúzódó fesztivál – amely valójában nem is a cívisvárosban, hanem az attól mintegy hét kilométerre található Vekeri-tavi diáktáborban kapott helyet – nevéhez méltóan elsősorban a diákokat célozta meg, ehhez mérten alakították ki a programot is: a mai legismertebb magyar zenekarok – Kispál és a Borz, Quimby, Zagar – mellett partikkal, humorestekkel, illetve sportrendezvényekkel várta a kikapcsolódni vágyókat.
Dagonya és szalma
Bár a Campus Fesztivál még nem „dolgozta be” magát a köztudatba, neves meghívottakból itt sem volt hiány, sőt tulajdonképpen a bőség zavarával küszködtek a szervezők. Vélhetően ez okozta, hogy míg csütörtökön a Kispál és a Borz népszerűségéhez méltóan „főműsoridőben” léphetett föl a nagyszínpadon, a hasonlóan jó nevű Heaven Street Sevennek pénteken csak a meglehetősen hálátlan, délutáni időpont jutott. Ennek megfelelően aztán túl sokan nem is csápoltak a koncerten, igaz, ez annak is betudható volt, hogy a színpad előtt valóságos iszaptenger várta a rajongókat. A rendezők meglehetősen sajátos módon, többmázsányi szalma szétterítésével próbálták meg járhatóvá tenni a talajt, amitől a fesztivál diszkrét istállóhangulatot árasztott, de a módszer használt. Legalábbis a továbbiakban az óvatlanabbak már nem lábszárközépig, csupán bokáig süllyedtek a sárba.
A pénteki nap igazi nagyágyúi este következtek: előbb a Péterfy Bori és a Love Band, majd a Quimby lépett színpadra. A korábban az Amorf Ördögök énekeseként megismert Bori és bandája igazi bulihangulatot varázsolt a Vekeri-tó partjára, a közönség egy emberként harsogta az együttes egyik legismertebb dalának refrénjét: „Hajolj bele a hajamba, dúdold bele, hogy labamba!”. Az est fénypontja azonban a Quimby volt: bár a koncertre ismét eleredt az eső, ezrek tombolták végig Kis Tibor, Varga Líviusz és társaik zúzását.
És ha már zúzás: az igazi „zúzóágazat” szombat estére érkezett meg, ekkor lépett ugyanis fel a Tankcsapda. A debreceni – így „hazai pályán” játszó – zenekar impozáns pirotechnikai show-val és egyéb látványelemekkel dobta fel koncertjét, amelyen legalább négyezren csápoltak. Kevesebb nézőt vonzott, ám némileg árnyaltabb zenével várta a közönséget a Zagar: Zságer Balázs rockmotívumokat és az elektronikus zenét ötvöző együttese szintén kitűnő hangulatot varázsolt az alföldi éjszakába – nem utolsósorban az Underground Divas nevű hölgytriónak köszönhetően, amelynek soraiban az Anima Sound System korábbi énekesnője, Németh Juci is színpadra lépett.
Retródiszkó Dévényi Tibi bácsival
A koncertek mellett egyéb, „alternatív” rendezvények is várták az érdeklődőket. Az eszementek.hu felirattal jelölt helyszínen például egy fák közé kifeszített, alig öt centiméter széles szalagon próbálhattak meg végigsétálni a vállalkozó kedvűek, ugyanitt a megrögzött állatvédők a természetbarát horgászást is gyakorolhatták egy kád vízben néhány műanyag hallal. A bevállalósabbak jutányos áron az intim fodrászatot is kipróbálhatták. A nagyszínpad körüli sátrakban többek között a Ganxsta Zolee és a Kartel, az Irigy Hónaljmirigy és a Kaukázus koncertjére várták a fesztiválozókat, ám a legnagyobb bulik mindennap éjfélkor kezdődtek a bulisátorban. Ekkor lépett ugyanis színpadra A lemezlovas, azaz a Három kívánság című nyolcvanas évekbeli gyerekműsorból ismert Dévényi Tibi „bácsi”, aki a retródiszkó dübörgő ritmusaival és frenetikus összekötő szövegeivel lökte az egekig a közönség adrenalinszintjét, miközben a tévéműsorból ismert módon pöttyös labdákat dobott a közönség soraiba, lehetőséget adva, hogy végre azon harmincasok is beteljesítsék vágyaikat, akik kisgyermekként csak a tévé képernyőjén láthatták a műsort, és húsz évet vártak arra, hogy ők is elkaphassanak egyet.
A fesztiválról nem hiányzott a humor sem: Szőke András és Koltay Róbert mellett a Bagi Iván–Nacsa Olivér duó is színpadra lépett, utóbbi rendezvény pedig az erdélyi magyarság szempontjából is relevanciával bírt. Az éppen Orbán Viktort parodizáló Bagi Ivánnak a közönség soraiból föltették a kérdést: mikor lesz újra Brassónál a határ? „Ha újra hatalomra kerülünk” – válaszolta határozottan az Orbán Viktor bőrébe bújt Bagi Iván.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.