
2009. augusztus 10., 11:482009. augusztus 10., 11:48
„A Sziget és a Tankcsapda története szorosan összekapcsolódik abból a szempontból, hogy talán az egyetlen olyan magyar zenekar vagyunk, amely egy év kivételével minden alkalommal fellépett a Sziget Fesztiválon, méghozzá mindig a nagyszínpadon. 2004-ben egy sikertelen ejtőernyős ugrás miatt gerinctöréssel feküdtem a kórházban, emiatt nem lehetett akkor Tankcsapda-buli” – emlékezett Lukács László. A frontember megerősítette, hogy a debreceni zenekar a mai koncerten a hang- és látványtechnika terén egyaránt nagyot akar dobni. Kifejtette, hogy a Sziget nagyszínpadának mérete és technikai felszereltsége eleve sokkal komolyabb, mint a magyar átlag, s ezt ki is szeretnék használni. „Olyan két és fél órás koncertet akarunk adni, ami nem szokványos a magyar zenekaroktól” – tette hozzá az énekes, aki elmondta, hogy lesz kivetítő és izgalmas színpadkép, ami egy ilyen fesztiválon természetes, magyar zenekartól viszont nem megszokott. Kitért arra, hogy a Szigeten igyekeznek eddigi pályafutásuk teljes spektrumát megmutatni, vagyis minden korszakukból játszanak dalokat.
A Tankcsapda elsősorban hangos, zúzós, szókimondó szövegeiről ismert rockzenekar, de visszafogottabb, akusztikus hangszerelésű dalaik is megszólalnak ma. Lukács László megfogalmazása szerint a koncerttel az elmúlt 20 évet szeretnék megköszönni népes rajongótáboruknak, „mert megérdemlik”. A Tankcsapda fellépése előtt a Sziget Fesztiválon a Skafunderz, a Black Out és a Kowalsky meg a Vega melegít be; a születésnaposok 20.30-kor lépnek a nagyszínpadra.
„Nagyon jó hangulatban, feszültségek nélkül készülünk a hétfői fellépésre, ezt az olyan rossz szájízű esetek sem befolyásolják, mint amikor júliusban Romániában a rendőrök hiányzó papírokra hivatkozva hosszú órákon át nem engedték továbbhaladni a minket szállító buszt” – közölte a frontember. Mint elmondta, eddigi nyári fesztiválfellépéseiken azt tapasztalták, hogy szinte mindig a Tankcsapda-koncert napján volt a legtöbb néző.
Az 1989-ben Debrecenben alakult zenekar alapító tagjai közül egyébként mára Lukács László maradt. Mellette a szólógitáros Molnár Levente (Cseresznye) és a dobos Fejes Tamás tagja az együttesnek. Legfontosabb lemezeik: A legjobb méreg (1992), Jönnek a férgek (1994), Az ember tervez (1995), Ha zajt akartok! (1999), Agyarország (2001), Élni vagy égni (2003).
Nyereséges lehet az idei Sziget Fesztivál a rendezvényt szervező cég ügyvezetője szerint, azonban Gerendai Károly „az új vírus körüli hisztéria” és az újfajta, félárú napijegyek miatt még nem teljesen optimista. „Az előzetes jegyeladások az előző év azonos időszakához viszonyítva nem mutatnak visszaesést, sőt néhány százalékos emelkedést is tapasztaltunk, de igazából minden a napijegyesektől függ majd” – nyilatkozta pénteken Gerendai Károly. Mint kifejtette, a fesztivál a tavalyi, 385 ezres látogatószám elérésekor már nyereséges lehet, azonban az úgynevezett éjszakai jegyek miatt idén nehezebben terveznek a bevétellel, mert nem tudják, milyen arányban fogynak majd a teljes árú és a félárú jegyek. (Idén újdonság a Szigeten a 23.00 óra utántól érvényes félárú, 5250 forintos napijegy.) Gerendai arról is tájékoztatott, hogy „a H1N1 vírus körüli hisztéria” miatt sokan telefonálnak, hogy visszaváltanák a jegyeket, mert a szülők az influenzától való félelmük miatt nem engedik ki gyerekeiket a fesztiválra. „A sajtónak sikerült elérnie, hogy egy influenzajárványtól mindenki beijedt” – hangsúlyozta: nincs ok aggodalomra, hiszen nincs járvány Magyarországon, sem Európában, ahol minden más nagy fesztivál probléma nélkül lezajlott. Az ügyvezető kiemelte, hogy a korábbi évekhez képest szigorúbb egészségügyi protokollal készülnek, megnövelték a vécék, a zuhanyzók számát, fertőtlenítő kézmosókat telepítenek, az alkalmazottak külön egészségügyi oktatáson vesznek részt, lesz fertőzőbeteg-elkülönítő, és több betegszállító autó áll rendelkezésre.
Gerendai az idei újdonságok kapcsán szólt arról, hogy külön színpadon lépnek fel a magyar sztárok, most először nem keverik a magyar és a külföldi fellépőket a nagyszínpadon. Mint mondta, ezt a magyar zenekarok is örömmel fogadták, ugyanis így valóban azok előtt zenélhetnek majd, akik rájuk kíváncsiak. Ez a színpad lesz a második legnagyobb a Szigeten, mintegy 20 ezer ember előtt tudnak majd itt játszani a magyar fellépők.
Több mint ezer rendőr teljesít szolgálatot az idei, 17. alkalommal megrendezett Sziget Fesztiválon; a rendfenntartást emellett 1200 biztonsági őr, valamint több száz jegyellenőr és belső irányító segíti – jelentette be Tóth Gábor. A budapesti rendőrfőkapitány közölte, a rendőrség immár 17. alkalommal vesz részt az augusztus 12–17. között megrendezendő esemény biztosításában, és a bűnmegelőzési programmal tizedszer van jelen mint résztvevő. A rendfenntartásba emellett bekapcsolódik a Budapesti Polgárőr Szövetség is, hogy a fesztivál környéke is biztonságos legyen, tehát felügyelnek majd a közlekedésre és a parkoló gépkocsik biztonságára is. A járőrök mellett közlekedési és vízi rendőrök, valamint a kábítószer-üldözéssel és a zseblopással foglalkozó osztályok munkatársai is részt vesznek a munkában. Idén is érkeznek angol, francia, német és holland rendőrök.
Tóth Gábor szerint az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a Sziget nem fokozottan veszélyeztetett, de fel kell készülni súlyos bűncselekmények vagy akár terrorfenyegetettség elhárítására is. Mint mondta, tavaly összesen 276 bűncselekmény történt, melynek nagy részét a lopások tették ki. A legsúlyosabb problémának a kábítószer-bűnözést nevezte, ezért idén erre kiemelt figyelmet fordítanak. Elsősorban a kábítószer-terjesztők tevékenységét szeretnék megakadályozni. Emiatt már péntek délután drogkereső kutyákkal vizsgálták át a fesztivál területét. A rendezvényen civil ruhás nyomozók is segítik a kábítószer terjesztésének megakadályozását.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.