
Viseletmustra. Bogya Anna, Lelik Berta és Haraklányi Mária a népviseletvarró tanfolyam krasznai állomásán
Fotó: Facebook.com/SzIT
Hagyományápolás, a kulturális örökség megőrzésének, illetve továbbadásának céljával tartottak népviseletvarró tanfolyamot Krasznán. A szervezők év végéig Szilágy megye több településére és a szomszédos megyékre is szeretnék kiterjeszteni a kezdeményezést.
2019. május 18., 13:192019. május 18., 13:19
Véget ért a Szilágy megyei Krasznán a Varrd magad a viseleted! elnevezésű népviseletvarró tanfolyam. Egy hónapon át hetente két alkalommal, pénteken és szombaton összegyűltek a lányok, asszonyok elsajátítani azt a tudást, ami jóval több, mint megvarrni egy átlagos ruhadarabot – mondta el megkeresésünkre Bogya Anna, a program főszervezője.
Az RMDSZ nőszervezetének ifjúságért felelős alelnöke hozzátette, a viseletvarrásnak számos olyan praktikája van – ráncok, fodrok, piék –, amit
Így volt ez Krasznán is, ahol a 88 éves Haraklányi Mária (Mari néni) – aki édesanyjától és nagymamájától tanulta ezt a „szakmát” – hétről hétre, lépésről lépésre megtanította az alapismereteket annak a 22 lelkes jelentkezőnek, akik számára fontos a hagyományápolás, a kulturális örökség megőrzése, illetve továbbadása.
– fogalmazott a kezdeményező, aki maga is lelkesen részt vett a tanfolyamon, és megvarrta saját viseletét. Kifejtette, napjainkban egyre kevesebben hordanak már népviseletet, Krasznán nagyon kevesen varrnak ilyen ruhákat, és azt is inkább az idősek, így született meg az ötlet, hogy indítsanak egy népviseletvarró tanfolyamot. A Csoóri Sándor Alaphoz benyújtott pályázat megnyerése után varrógépeket, megfelelő felszereléseket, anyagokat vásároltak, és gőzerővel nekiláttak a munkának.
A legelső találkozás alkalmával Mari néni és Lelik Berta, a Petőfi Sándor Művelődési Ház kulturális referense, a helyi Bokréta néptáncegyüttes vezetője bemutatta külön-külön a krasznai népviselet darabjait, elmesélték, hogy mitől krasznai egy viselet, ezt követően pedig Boros András szakszerű segítségével üzembe is helyezték a varrógépeket. Az újoncok hamar megtanulták, hogyan kell befűzni a cérnát, hogyan kell spulnizni, és rövidesen már nagy odaadással készültek a pendelyek, alsószoknyák, szoknyák, kötények, lengyelingek, végül pedig a zsinóros mellények.
A tanfolyamon részt vevő krasznai nők húsvét vasárnapján a most készült viseleteikben vettek részt az istentiszteleten.
A műhely jelenlegi állomása Szilágybagos, ahol május elején indult el a négy héten át tartó tanfolyam, majd Szilágyballa és Perecsen következik. A szervezők év végéig több Szilágy megyei településre és a szomszédos megyékre is szeretnék kiterjeszteni a projektet, hogy minél több helyen felelevenedjék a hagyományokból formálódó mesterség, és nehogy örökre elvesszen a hosszú évtizedek alatt felgyülemlett értékes tudás. A listát a részletes programtervvel a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács Facebook-oldalán követhetik nyomon az érdeklődők.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!