
Fotó: Legendárium
Hazatért a hétvégén Los Angelesből a Legendárium hétfős csapata, amelynek tagjai megismertették a helyi közönséggel projektjüket, illetve bemutatták a Babba Mária című rajzfilmet.
2017. november 28., 15:412017. november 28., 15:41
2017. november 29., 17:362017. november 29., 17:36
Los Angelesben mutatta be a Székelyföld mondáit és legendáit összegyűjtő projektjét, illetve a Babba Mária című rajzfilmjét a Legendárium hétfős csapata a múlt héten.
„Ken Fountain, a rajzfilmes csapat állandó mentora, a DreamWorks Animation produkciós világcég munkatársa már tavaly javasolta, hogy menjünk a CTN Animation Expo elnevezésű animációs kiállításra Los Angelesbe. A nyáron megnéztük a programjukat, és úgy döntöttünk, hogy jó lenne részt venni az eseményen, ahol gyakorlatilag három nap alatt, reggel kilenctől este tizenegyig képzéseket tartottak” – mondta el a Krónika megkeresésére Fazakas Szabolcs, a Legendárium ötletgazdája, a rajzfilmsorozat képi forgatókönyvírója, operatőre, producere.
Hozzátette, ez főként a kollegáinak volt hasznos, számára főleg azért volt érdekes, mert több producerrel, szakmabelivel ismerkedett meg.
Mint Fazakas Szabolcs kifejtette, az expóval párhuzamosan a Bunyik Entertainment megszervezte a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivált, ahol levetítették a csíksomlyói kegyszobor legendáját feldolgozó Babba Mária című rajzfilmet. „Szerintem ez nagy dolognak számít, hogy Los Angelesben székely rajzfilmet vetítenek. Mi a budapesti Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál pályáztunk, nekik köszönhetjük, hogy bekerült az animációnk a fesztivál programjába” – részletezte a producer.
Mint kifejtette, a főként idősebb generációt megszólító Los Angeles-i Magyar Kulturális Központban, illetve a fiataloknak kialakított Magyar Magtárban is bemutatták a Legendárium projektet és a rajzfilmet. Fazakas Szabolcs arról is beszámolt lapunknak, hogy hamarosan több kritikát kapnak, de akik látták a rajzfilmet, azt kérdezték, hogy miért nem népszerűsítik intenzívebben Los Angelesben. „Erre azt válaszoltam, hogy most készül a rajzfilmsorozat, és elsősorban az a lényeg, hogy ez meglegyen.
– fogalmazott az ötletgazda.
Hozzátette, az expón egy amerikai egyetemi animációs tanárral beszélgetett, aki nagyon meglepődött, hogy Erdélyből is érkezett egy csapat, hiszen itt főleg amerikai szakemberek találkoznak. Fazakas Szabolcs szerint a projektjük azért különleges, mert a legendák adottak, és erre felfűztek egy termékcsaládot, míg Amerikában fordítva van, elkészítik a rajzfilmet és utána építik rá a termékcsaládot.
A tervek szerint a Los Angeles-i filmfesztiválra jövőre is megyünk, ha nem jutunk el személyesen, a rajzfilmünket biztos levetítik” – magyarázta Fazakas Szabolcs.
A gyermekközönség nagy kedvencei
A Székelyföldi Legendárium 2008-ban indult civil kezdeményezésként, azzal a céllal, hogy összegyűjtse, és a gyerekek számára szerethető módon adja át a Székelyföld szellemi kulturális örökségét, ma is közszájon forgó mondáit és legendáit. Elsőként 156 székely mondát és legendát tartalmazó térképet készítettek. A kezdeményezés sikerét látva legendagyűjteményt, hangoskönyveket, színezőt és különféle játékokat terveztek, végül 2012-ben elindították az első székelyföldi rajzfilmstúdiót.
Eddig több rajzfilmjük jelent meg: A Likaskő (közönségdíj, kecskeméti KAFF Nemzetközi Animációs Fesztivál), a Rétyi Nyír mondája, a Csíksomlyói kegyszobor legendája és a gyergyói Táltos Asszony is elnyerte a legfiatalabb, egyben legkritikusabb közönség tetszését. A Legendárium csapata a rajzfilmekhez a valós helyszíneket bemutató, ismeretterjesztő kisfilmeket is készített, ezeket is bemutatják ingyenes vetítéseiken.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!