
Fotó: Pinti Attila
Kolozs megyében és Bukarestben is pedofíliával gyanúsítanak egy-egy férfit, akik szexuálisan közeledtek kiskorúakhoz: egyik az ünnepek alatt, a másik pénteken. A kriminológusok véleménye szerint a szülőknek már kiskortól figyelmeztetniük kell gyerekeiket a veszélyre, a törvény pedig enyhén bünteti Romániában a pedofíliát.
2018. január 07., 16:202018. január 07., 16:20
2018. január 07., 16:272018. január 07., 16:27
Több, gyermekeket molesztáló pedofilokról szóló hír látott napvilágot a hétvégén a romániai sajtóban. Az egyik eset a Kolozs megyei Csatányon, a másik pedig Bukarestben történt. A Kolozs megyei rendőrség őrizetbe vette és előzetes letartóztatását kérte annak a francia állampolgárnak, akit azzal gyanúsítanak, hogy szexuális kapcsolatot létesített legalább egy kiskorúval Csatányon, tettestársát, egy román állapolgárt peddig azzal gyanúsítják, hogy ő kereste meg a szexuális aktusra hajlandó gyerekeket, akiknek pénzt fizetett a francia állampolgár.
Carmen Livia Jucan, a Kolozs megyei rendőrfőkapitányság szóvivője a úgy nyilatkozott, a rendőrök házkutatást tartottak Révkolostor községben, hogy felfedjék a 61 éves francia állampolgár ténykedését.
A gyanú szerint az illető két 16 évessel is szexuális kapcsolatot létesített.
A román sajtó nagy teret szentelt a hétvégi bukaresti esetnek: a napokban mintegy 300 rendőr kereste, vasárnap délutánig sikertelenül a főváros 6. kerületében azt a férfit, aki pénteken
Sajtóértesülések szerint az illetőt 2013-ben már elítéték, szintén amiatt, mert gyerekekkel erőszakoskodott. Az ügyben több férfit hallgattak ki, egyelőre senkit sem vettek őrizetbe.
A felvonó térfigyelő kamerái péntek reggel azt rögzítették, hogy a Drumul Taberei negyedi lépcsőház liftjében a gyanúsított ölelgeti, csókolgatja a gyermekeket. A testvérek édesapja dolgozni ment, édesanyjuk kórházban tartózkodott, a kicsiket pedig egy, a közelben lakó ismerős család gondjaira bízták. A gyerekek hazaszaladtak, hogy elvegyenek egy zacskó gabonapelyhet, amikor mentek visszafelé a családhoz, akkor kezdte követni őket az ismeretlen férfi.
A testvérek édesapja a Digi24-nek elmondta, az illető követte a kicsiket, velük együtt beszállt a liftbe, majd molesztálni kezdte őket, a kislány nem nagyon volt tudatában annak, mi történik, bátyja viszont nagyon megijedt. Az illető tömbházban nem volt kaputelefon, így könnyen bejuthatott a gyanúsított.
Az eset kapcsán kriminológusok, pszichológusok és pszichiáterek is megszólaltak a sajtóban. A Digi24-nek úgy nyilatkoztak, a gyereket molesztáló férfi valószínűleg tudatában volt tettének következményeivel. „Ami a felvételen látszik, hogy megengedhetetlenül intim, közeledő gesztusokat tett az illető. Nagyon fontos, hogy ilyen esetben pszichológusok segítségével dolgozzák fel a történteket a gyermekek” – mondta Tudorel Butoi kriminálpszichológus.
Gabriel Diaconu pszichiáter arra hívta fel a figyelmet, hogy a hasonló hajlamú emberek pontosan tudják, hogy törvénytelen dolgot cselekszenek, de nem törődnek vele. A szakértők azt is elmondták, hogy amennyiben megváltozna a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv, a térfigyelő kamerák felvételeit nem szabadna felhasználni a rendőrségi vizsgálatok során.
– fogalmazott Dan Antonescu kriminalisztikai szakember. Antonescu azt is elmondta, nagyon lényeges, hogy a szülők már kiskorban felhívják a gyerekeik figyelmét: ne engedjenek idegeneket közel magukhoz, semmilyen körülmények között. „Fontos lenne, hogy ne módosítsák ilyen tekintetben a büntető törvénykönyvet, hiszen ha egy gyermek tanúvallomása nem elég koherens, akkor a felvételek tanúskodnak.
Amíg a pedofilok börtönben ülnek, általában példás magaviseletűek, hiszen a környezetükben nincsenek gyerekek, így hamarabb is szabadulnak, azonban mihelyt ismét szabadlábon vannak, rögtön iskolák, óvodák, játszóterek közelében kezdenek ólálkodni és mihelyt alkalmuk nyílik, rögtön elkezdenek erőszakoskodni gyerekekkel” – mondta a kriminalisztikai szakember.
A gyermekeket molesztálókat listázó statisztiták aggodalomra adnak okot: a munkaügyi minisztérium keretében működő gyermekjogvédelmi hatóság legutóbbi összesítése szerint a tavalyi év első felében 417 gyermeket molesztáltak szexuálisan országszerte, a legtöbbet falusi környezetben, 205 esetben indítottak eljárást az elkövetők ellen. A 417 esetből 229 családi, 5 pedig iskolai környezetben történt.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!