
Első alkalommal indul a pénteken kezdődő Budapest–Bamako Ralin Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus. A versenyző az út kihívásairól, illetve izgalmairól mesélt a Krónikának.
2018. január 12., 12:522018. január 12., 12:52
2018. január 12., 12:552018. január 12., 12:55
Tizenhat nap alatt 8600 kilométert tesznek meg a tizenkettedik alkalommal rendezendő, pénteken kezdődő Budapest–Bamako Rali résztvevői. A világ legnagyobb amatőr ralijaként jegyzett versenyre idén 42 ország 456 indulója adta le a nevezését, köztük Szállassy Noémi, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Karának munkatársa, egyetemi adjunktus, biológus.
Ez azért érdekes, mert a legtöbben a célba érés után eladják a gépkocsijukat, és repülővel jönnek vissza” – mondta el a Krónika megkeresésére Szállassy Noémi. Hozzátette, idén ők is így járnak el, mert sajnos nem áll a rendelkezésükre annyi idő, hogy az oda-vissza utat személygépkocsival tegyék meg, valamint a gépjármű állapota nem elég jó ahhoz, hogy a visszautat is kibírja. Mint a biológus kifejtette, kéttagú csoportjuknak azért adták a CsavarGO nevet, mert a csapatkapitány mérnök, és valószínűleg sokat kell majd javítani az autót közben.
A ralin két fő kategória van. Az egyik a versenykategória, az ide benevezetteknek nagyon érdekes az útvonaluk, pontokat gyűjthetnek, és nehezebb szakaszokat is terveztek nekik. A másik a túrakategória, ahová elsősorban terepjárókkal mennek, és ennek van egy alcsoportja, az úgynevezett spirit, ahol régi, szinte már roncsszerű autókkal próbálnak meg az emberek minél kisebb költségvetésből, környezetkímélően eljutni Afrikába – erre neveztünk be mi is” – részletezte a biológus.
„Mi azért indultunk korábban, mert a gépkocsinkkal csak 80 km/óra sebességgel tudunk haladni. Január 15-én lesz az első közös táborozás Afrikában, addig oda kellene érnünk, de most havazott Afrikában, ezért valószínűleg lesznek nehezen megközelíthető utak” – fogalmazott az egyetemi tanár.
Mint kifejtette, már a jelentkezéskor megtudták az útvonalat (Budapest–Marokkó–Mauritánia– Szenegál–Gambia), és hogy egy nap alatt hány kilométert kell megtenni. Minden este szerveznek egy tábort, ahová a versenyzők összegyűlhetnek, itt lehet sátorozni, illetve pár szállodának az elérhetőségét is közölték a résztvevőkkel. Szállassy Noémi szerint a versenykategóriásoknak kötelezően végig kell menniük valamennyi szakaszon, viszont a túrkategóriások tehetnek kitérőket, nézelődhetnek az adott településen.
Az út vége felé, az utolsó pár napon már nem kell olyan nagy távolságokat megtenni, akkor lesz időnk meglátogatni a helyi látványosságokat” – magyarázta a versenyző. Mint kifejtette, a Budapest–Bamako Ralin szimbolikus díjakat adnak, mert a versenyt egyrészt jótékonysági céllal szervezik.
A szervezők gyűjtőakcióján befolyó összegből két ivóvízkutat fúrtak Gambiában, illetve a szervezőcsapattal tart egy kamion, amely segélycsomagokat fog szállítani. Ezenkívül minden csapat visz magával kis ajándékokat, amelyeket útközben osztogatnak a gyerekeknek, többek között írószereket, füzeteket, ruhaneműket.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!