
Fotó: MTI
2009. augusztus 21., 09:462009. augusztus 21., 09:46
Az idei évfordulós karneválra régi hagyományt is felelevenítettek a szervezők: egy, először 1900-ban rendezett kerékpáros korzó mintájára virágokkal feldíszített kerékpárok felvonulásával kezdődött az idei karneváli menet.
A virágkocsik feldíszítéséhez több millió szál élő és száraz virágot használtak fel. A közönség is részt vehetett annak a virágkocsinak a feldíszítésében, amely a Magyar Református Egyház ez év május 22-én megtartott egységesülő zsinata előtt tiszteleg: a virágkompozícióban az öt bárány az egymástól elszakított egyházrészeket szimbolizálja, amelyeket a jó pásztor ismét egy nyájba gyűjt.
A karneváli kocsik sorát hagyományosan a Szent Koronát ábrázoló kompozíció nyitotta meg, de láthatta a közönség a Csodaszarvas-történet megelevenedését, Ludas Matyit libáival és Süsüt, a sárkányt virágokból kirakva. A virágkocsik között zenészek, táncosok szórakoztatták a közönséget: a környező országok mellett érkezett tánccsoport a távoli Brazíliából is, de a legnagyobb közönségsikert – mint évek óta hagyományosan –, az olasz zászlóforgatók látványos produkciója aratta. A debreceni virágünnep a tervek szerint a virágkocsik esti felvonulásával, tűzijátékkel, majd utcabállal zárult Debrecenben.
A program azonban nem ért véget, pénteken Nagyváradra érkezik néhány virágkocsi, ahol a Nyitott ablak Európára elnevezésű rendezvény keretében vonulnak végig a partiumi megyeszékhely utcáin. Az esemény nyitóünnepségét 10 órától tartják a városházán, majd ugyanott Nagyvárad és Debrecen városfejlesztési stratégiáját mutatja majd be a két illetékes: Marcel Boloş, a váradi önkormányzat fenntartható fejlődési igazgatóságának vezetője, illetve Bak Ferenc, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. gazdasági igazgatója.
Ezután párhuzamosan két műhelybeszélgetésen vesznek majd részt a két város szakemberei a hőszolgáltatás, illetve a hulladékgazdálkodás témájában. A tulajdonképpeni karneváli program délután kettőkor kezdődik. A virágkocsik és tánccsoportok ekkor indulnak majd el a szokott helyről, a Téglavető (Dacia) úti felüljárótól a Petőfi park melletti utcán keresztül egészen a Kossuth (Independenţei) utcai parkolóig, ahol este hétig még megtekinthetik őket közelről is az érdeklődők.
Este nyolckor a helyi Danger zenekar játszik ugyanitt, majd a román közönség számára a Bere Gratis koncertje következik. Utóbbi formációt a váradi román internetezők szavazással választották ki: összesen 743-an adták le voksukat kedvencükre az önkormányzat honlapján.
Ezzel párhuzamosan, 21 órakor a vársáncban a nyíregyházi Mandala dalszínház lép fel, Várkonyi Mátyás-Béres Attila: Egri csillagok című produkciójával. A musical felújított verzióját 2001-ben mutatta be a társulat. A színvonalas előadás mintegy két és fél órán át tart majd.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.