
2009. szeptember 29., 09:482009. szeptember 29., 09:48
Ha nem hagyja el Svájcot, szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadon engedhetik Roman Polanski filmrendezőt – jelentette be tegnap a svájci igazságügyi minisztérium. A szombaton elfogott Oscar-díjas filmes, aki szeretné elkerülni kiadatását az Egyesült Államoknak, egy svájci jogi irodát bízott meg képviseletével. Guido Balmer, a svájci igazságügyi tárca szóvivője elmondta: a svájci törvények „nem zárják ki teljesen” egy olyan megállapodás létrejöttét, amelynek alapján Polanski óvadékkal szabadulhat.
A lengyel és francia állampolgárságú, világszerte elismert filmes ellen az Egyesült Államok hatósága egy harminc évvel ezelőtti bűncselekmény miatt adott ki nemzetközi elfogató parancsot. Polanski 1978-ban szökött az Államokból Franciaországba, mert liliomtiprás miatt súlyos börtönbüntetés várt volna rá. Akkor 13 éves áldozata, a ma már háromgyermekes Hawaiin élő családanya korábban többször kijelentette, hogy nem kívánja Polanski megbüntetését, és nem tartja veszélyesnek a társadalomra. Samantha Geimer tegnap arra kérte az amerikai igazságszolgáltatást, hogy szüntesse be a filmes elleni eljárást, hogy „lezáruljon ez a fejezet”.
A filmművészt, aki életműdíja átvételére érkezett a zürichi filmfesztiválra, szombaton vették őrizetbe. Egyes jogi szakértők szerint a nemzetközi diplomáciai életet is felbolydító eset még „kedvező” is lehet Polanskinak, mert így akár végleg pont kerülhet három évtizede húzódó ügye végére. Polanski bebörtönzése miatt a diplomáciai és a kulturális élet képviselői is tiltakoztak.
A filmfesztiválon „Szabaságot Polanskinak!” és „Ne adják ki!” feliratú plakátok jelentek meg a rendezővel való szolidaritás jegyében. Radek Sikorski lengyel külügyminiszter és francia kollégája, Bernard Kouchner francia külügyminiszter megállapodtak, hogy közös felhívást intéznek a svájci és az amerikai hatóságokhoz Polanski szabadon bocsátása ügyében, s azt tervezik, hogy kegyelmet kérnek számára Hillary Clinton amerikai külügyminisztertől.
Ugyanakkor világhírű filmrendezők és színészek írták alá azt a petíciót, amely Roman Polanski „azonnali szabadon bocsátását” követeli, és elítéli a filmrendezőnek állított „rendőrségi kelepcét”. A filmes világot egységesen „megdöbbentette” a 76 éves alkotó őrizetbe vételének híre.
A párizsi Cinématheque (filmmúzeum) igazgatójának, Serge Toubianának a kezdeményezésére elindított tiltakozó akció aláírói között szerepel többek között Costa Gavras, Vong Kar Vai (Wong Kar Wai), Fanny Ardant, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Tony Gatlif, Pierre Jolivet, Jean-Jacques Beineix, Paolo Sorrentino, Barbet Schroeder, Gilles Jacob, Bertrand Tavernier, valamint a Francia Cinématheque, a cannes-i filmfesztivál és több, francia filmeseket tömörítő szervezet.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.