
A helyes kézmosás elengedhetetlen a koronavírussal szembeni védekezésben, ugyanakkor a gyakran megérintett felületek, valamint a gyermekek által használt játékok, eszközök napi fertőtlenítő tisztítása is javasolt. Az óvintézkedéseket betartó, otthon maradó emberek koncerteket, főzőműsort is követhetnek élőben a közösségi oldalakon.
2020. március 19., 15:282020. március 19., 15:28
Maradjon otthon, és mosson rendszeresen kezet! – kérik az új koronavírus-járvány terjedésének megelőzése érdekében szinte naponta a rendvédelmi szervek, egészségügyben dolgozók, közéleti személyiségek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapján arra hívják fel a figyelmet, hogy mindenki mosson kezet legalább 20 másodpercig szappannal és folyóvízzel, vagy tisztítsa meg kezét alkoholos kézfertőtlenítővel. Mindezt tegye hazaérkezés után, ételkészítés előtt és közben, étkezés előtt, vécéhasználatot követően, tüsszentés, köhögés, orrfújás után, beteggel érintkezés előtt és után, állatokkal vagy állatok ürülékével való érintkezés után. Rámutatnak, szemhez, szájhoz, archoz ne nyúljon senki, illetve csak kézmosást követően.
Ugyanakkor hasznos és naprakész információk találhatók a magyar irányítású erdélyi önkormányzatok intézkedéseiről, a megelőzéshez szükséges lépésekről és teendőkről az RMDSZ által létrehozott tájékoztató honlapon. A Korona.rmdsz.ro oldalon többek között a koronavírus-fertőzés tüneteit ismertetik, az idős embereknek védekezési javaslatokat fogalmaznak meg, karantén esetére online programokat ajánlanak, a külföldről érkezett román állampolgárok pedig megnézhetik, hogy milyen hatósági előírásokat kell betartaniuk.
Míg az állampolgárok az óvintézkedések betartásával próbálják megelőzni a járvány terjedését, a szakemberek a vakcina előállításán dolgoznak. Müller Cecília országos tisztifőorvos kedden Budapesten, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy
Kiss Zoltán virológus telefonon nyilatkozva az eljárásról elmondta, több mint egy hétig kellett várniuk arra, hogy a speciális sejtkultúrába helyezett vírus szaporodni kezdjen. Az eljárásban segítségükre voltak német kollégáik, akiknek Európában az elsők között sikerült izolálniuk a vírust, valamint azok az olasz szakemberek is, akik megosztották a szükséges „laboratóriumi trükköket” a magyarokkal. A virológus szerint
A vírus kutatása során megszerzett ismeretanyagokat egy nemzetközi adatbázisba is feltöltik – fűzte hozzá a szakember. Hangsúlyozta, a tapasztalatok megosztása, illetve az így nyert szélesebb kép fontos a vírus teszteléséhez – ami az izoláció után elkezdődhet –, végül pedig a vakcina gyártásához.
– jelentette be az amerikai Egészségügyi Intézetek Központja (NIH). Közleményében a szervezet tudatta: a klinikai teszteket 45 önkéntes jelentkezőn kezdték meg. Valamennyien 18 és 55 év közötti felnőttek, akik jó egészségnek örvendenek. A kísérletek körülbelül hat hétig tartanak.
Oroszországban szintén a hét elején állatkísérletbe kezdtek több vakcina-prototípussal. A novoszibirszki székhelyű állami virológiai és biotechnológiai Vektor Intézet júniusban fog bemutatni egy vagy két olyan készítményt, amely a tesztelés során a legjobb eredményeket mutatta.
Néhány napja közösségi finanszírozási kampány indult, amivel a United Nations Foundation az Egészségügyi Világszervezet (WHO) járványellenes intézkedéseit segíti. A kampányt a Facebook is támogatja, a közösségi oldal a hírfolyam tetején felbukkanó üzenetben tájékoztatja arról a felhasználókat, hogy a platformon keresztül mindössze pár kattintással
Az adománygyűjtés során 10 millió dollárt szeretnének összeszedni, ha a kitűzött összeg összejön, a Facebook ehhez hozzátesz még 10 millió dollárt.
Ugyanakkor összefogásra szólít fel Mága Zoltán hegedűművész, hogy a koronavírus-járvány miatt segítséget nyújtsanak a hátrányos helyzetben, főként falvakban élő gyermekeknek és időseknek. A művész közösségi oldalán olvasható felhívás szerint akár adakozással, gyűjtéssel vagy egy bevásárlással, odafigyeléssel, törődéssel is lehet segíteni a rászorulókat. Mága Zoltán száz táblagépet (tabletet) adományoz hátrányos helyzetű gyerekeknek, hogy az új oktatási helyzetben is tudjanak tanulni.
A Bennetton-család, amely vagyonát a ruhaiparban alapozta meg, de ma már repülőtereket és autópályákat is működtet, hárommillió eurót ajánlott fel. Giorgio Armani olasz divattervező 1,25 millió eurót adományozott négy olasz kórháznak és az olasz polgári védelemnek a koronavírus elleni harc segítésére.
Marco Bizzari, a Gucci cég vezérigazgatója személyesen százezer eurót ajánlott fel, a Dolce & Gabbana és a Bulgari cégek nem hozták nyilvánosságra az összeget, de bejelentették, hogy a koronavírus kutatására adományoznak jelentős összeget. Chiara Ferragni divatblogger és férje százezer eurót ajánlott fel, és elindított egy négymillió eurós adománygyűjtő kampányt a milánói San Raffaele-kórház megsegítésre. Három nap alatt 3,7 millió eurót gyűjtöttek össze. Az AC Milan futballklub 250 ezer euróval támogatja a mentőszolgálatok munkáját, játékosai és igazgatói egynapnyi fizetésüket ajánlották fel a járvány feltartóztatására tett erőfeszítések finanszírozására. Az Inter futballklub és kínai tulajdonosa, a Sunning International 300 ezer eurót adományoz orvosi maszkok és az egészségügyi ellátáshoz szükséges eszközök vásárlására a polgári védelemnek. Ferenc pápa százezer eurót adományozott a katolikus Caritas olaszországi ágának, amely a szegényeket és az hajléktalanokat segíti a járványban.
Az óvintézkedéseket betartó, önként házi karanténba vonult közéleti személyiség a világhálón keresztül próbálják tartani a kapcsolatot követőikkel, rajongóikkal. John Legend színész-zongorista például kedden este élő koncertet adott a közösségi médiában, követve a Coldplay példáját.
Mint Martin a Twitteren előzőleg írta: reméli, hogy rajongói és családjaik is jól vannak, de ha bárki csevegni szeretne, vagy csak egy kis zenét hallgatni, ezt megteheti a Coldplay Instagarmján. Közben a Golden Globe- és Grammy-díjas színész-zongorista, John Legend is a közösségi médián keresztül üzent követőinek. Dicsérte barátja, Martin ötletét, és jelezte, hogy maga is követi a példát. A sztár azt is kérte rajongóitól, hogy tudassák vele, kinek adja tovább a stafétát a művészek közül.
A hétvégén Karanténkonyha címmel indított élő műsort Beverly Hillsből Instagram-oldalán Massimo Bottura olasz sztárséf. „Vigyázzatok magatokra! Mossatok kezet, mindig mossatok kezet!” – üzente közönségének a Kitchen Quarantine első élő közvetítése után Bottura, akinek éttermei a világ legjobbjai között szerepelnek.
A The Hollywood Reporter cikke szerint Bottura már számos karitatív akcióval hívta fel magára a figyelmet. 2012-ben, a tragikus olaszországi földrengés után segített megszervezni, hogy a romba dőlt térségből a világ séfjei felvásárolják a sajtokat, és így ne vesszenek kárba. Bottura az éhezés felszámolásán is dolgozik Robert De Niróval együttműködve. A sztárséf legismertebb étterme a modenai Osteria Francescana, de két Gucci Osterias étterme is van, az eredeti Firenzében és egy új Beverly Hillsben. Bottura szombaton indította el Karanténkonyha sorozatát, amelyet minden este – helyi idő szerint 21 órakor – közvetít Instagramján. A séf élőben főz egy komplett vacsorát azokból a dolgokból, amelyek a hűtőjében vannak.
A sztárvilágban szintén örvendetes, hogy Tom Hanks és Rita Wilson amerikai színész házaspár elhagyhatta az ausztrál kórházat, ahol koronavírus-fertőzéssel kezelték őket. A BBC hírportáljának keddi beszámolója szerint a pár jelenleg queenslandi bérelt lakásában tölti önkéntes karanténját. A 63 éves Oscar-díjas színész múlt csütörtökön az Instagramon jelentette be, hogy megfertőzte az új koronavírus, majd felesége is beteg lett. Azért voltak Gold Coast városban, mert Hanks Elvis Presley-ről forgatott filmet, a munka azóta szünetel. „Kicsit fáradtak, náthásak voltunk, és fájtak a végtagjaink. Ritát néha rázta a hideg, enyhe láza is volt” – írta egyik bejegyzésében. Nem Hanks és felesége az egyedüli hírességek, akik megfertőződtek. Hétfőn Idris Elba brit színész jelentette be, hogy pozitív lett a tesztje.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!