
Fotó: Facebook/Kemény Kastély Őrei
Kultúránk továbbadásának fontossága, hagyományaink megőrzése ösztönzi évről évre a marosvécsi Kemény-kastély őreit, hogy folytassák a kihívásokkal, újdonságokkal teli versenyt – mondták lapunknak az Örökségünk Őrei vetélkedőt megnyert szászrégeni csapat vezetőtanárai.
2021. május 29., 09:242021. május 29., 09:24
Online díjátadóval zárult az Örökségünk Őrei vetélkedő, amelyen a versenyben maradt négy csapat tagjai, tanárai vettek részt. A szakmai zsűri döntése alapján a marosvécsi Kemény-kastély őrei, a szászrégeni Lucian Blaga Technológiai Líceum csapata nyert. „Minden verseny új kihívást jelent számunkra. Mivel esetünkben már jól összekovácsolt csapatról van szó, bíztunk abban, hogy ebben az évben is sikerrel járunk. Gratulálni szeretnénk minden résztvevőnek, hiszen a mostani helyzetben helytállni külön kihívás volt” – mondta a Krónika megkeresésére Reichenberger Iringó és Székely Rozália.
A csapat két vezetőtanára emlékeztetett, hogy már 2017-től – amikor Maros megye is csatlakozott a mozgalomhoz – jelen voltak a Kemény-kastély őreivel az online felületen, több mint 20 nyelvre fordították le a nemesi lak történetét, és minden magyarlakta megyében megjelent egy újságcikkük. Ugyanakkor többnyelvű Facebook-oldalt működtetnek, ezért eléggé hozzá voltak szokva a virtuális térhez.
Csapatunk már négyéves múlttal rendelkezik. A kultúránk továbbadásának fontossága, hagyományaink megőrzése motiválja évről évre a Kemény-kastély őreit, hogy folytassák a kihívásokkal, újdonságokkal teli versenyt. Köszönjük a szervezőknek a lehetőséget” – fogalmaztak a szászrégeni iskola pedagógusai.
Az Örökségünk Őrei – fogadj örökbe egy műemléket! országos örökségvédelmi versenyen második helyezést értek el a szatmárnémeti Vécsey-ház őrei, harmadikok lettek a gyulafehérvári Gizella-udvar örökbefogadói, negyedik helyen pedig a Most(K)Kőhalom nevű csapat végzett, amely a szegény emberek régészének, László Gyulának a szülőházára hívta fel a figyelmet. A versenyen részt vevő fiatalok ismét bebizonyították, hogy fontos számukra az örökségvédelem és képesek élettel megtölteni az épületeket – olvasható a szervezők szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
„Néha, amikor a közösségi hálókon görgetek, szembejön velem a csapatok egy-egy aktuális bejegyzése, annak ellenére, hogy az általunk kitűzött feladatok szerint csak januárig kellett volna tartalmakat megosztani az oldalon. Hihetetlenül örülök ezeknek, mert azt bizonyítják, hogy a csapatok nem csak azért dolgoznak, mert épp ez a feladat, hanem mert élvezik, szeretik és mert tudják, tapasztalják, hogy erre szükség van, a munkájuknak értelme van” – nyilatkozta Hegedüs Csilla, a verseny ötletgazdája. Hozzátette, ez hihetetlenül erős visszajelzés és megerősítés, hogy
Rámutatott, az Örökségünk Őrei verseny jelen kiadását 2019-ben indították el, akkor nem tudtak semmit arról, hogy mi vár a versenyzőkre és szervezőkre. A vetélkedőre 19 csapat jelentkezett, amelyek nagyon lelkesen és szorgalmasan végezték a feladatokat, kiállításokat, jótékonysági bálokat és vásárokat, szavaló- és történelmi versenyeket, virtuális tárlatvezetéseket, múzeumpedagógiai rendezvényeket, koncerteket, rockoperát szerveztek az épületekben, iskoláikban.
Sokan azóta már egyetemen vannak, vagy a járvány miatt kénytelenek voltak kiszállni a versenyből. „Remélem a következő tanévben ismét a megszokott módon, sok rendezvénnyel, személyes találkozásokkal tudjuk ünnepelni örökségünket!” – összegzett Hegedüs Csilla.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!