
Fotó: Máthé Éva
Amikor névre szóló meghívót kaptunk egy CD bemutatójára, nem sejtettük, hogy maratoni, csaknem négyórás, szívet-lelket melengető nótaestre vagyunk hivatalosak, ahol autentikus népdalok is felcsendülnek. Akik kedvelik a műfajt és az utóbbi években megfordultak a Maros megyei falusi esküvőkön, nótaesteken, azok számára biztosan ismerősen hangzott Szilágyi Sándor neve. Ám akiktől távol áll a műfaj, azok is kíváncsian jöttek el a Kultúrpalota gyönyörű koncerttermébe, hiszen Marosvásárhelyen párját ritkító eseménynek számít egy CD-bemutató.
A szegedi Dankó Pista népdalverseny tavalyi első díjasa, az XYZ marosvásárhelyi bálzenekar frontembere, Szilágyi Sándor Harangoznak a mi kis falunkban című hanglemeze különös, magyar–cigány–román „koprodukció”. Az ünnepi koncerten jelen volt Virgil Oniţă, a lemezt megjelentető brassói Libris kiadó vezetője is. A hangfelvétel egyébként a budapesti Körmendi Stúdióban készült, annak a cigányzenekarnak a kíséretével, amelyet a világhírű prímás, Puka Károly vezet.
Tagjai között olyan neves személyiségek vannak, mint például Fátyol Tivadar, a budapesti C (cigány) Rádió vezérigazgatója. A budapesti Király étterem külföldön is rendszeresen fellépő zenekara kísérte Szilágyi Sándor és vendégei előadását. A háziasszony szerepét Kilyén Ilka marosvásárhelyi színésznő vállalta magára. Az est szereplői – Pécsi Kiss Ágnes énekművész-tanár, Miklóssy József és Budai Beatrix magyarországi, Koós Éva marosvásárhelyi énekes, valamint a mezősámsondi citerazenekar és énekkar – lenyűgözték a hallgatóságot.
A csittszentiváni születésű Szilágyi Sándort a településen 41 évig szolgáló Balogh Károly tiszteletes mutatta be a színpadon, mondván, hogy valamikor ő is papnak készült, de a sors úgy hozta, hogy végül énekes lett belőle. Szilágyi Sándor egyébként egészségügyi asszisztensként dolgozik, és zeneileg állandóan képezi magát.
Zenekarával az utóbbi időkben számos esküvőn szórakoztatta a jelenlevőket: „Tulajdonképpen az esküvői fellépések alkalmával bővítettem a repertoáromat, hiszen hajnal felé, mikor mi már kifáradunk, az emberek elkezdenek maguktól énekelni.” A marosvásárhelyi előadás hangulatából ítélve a városban és környékén – a nézők zöme vidékről érkezett – sokan szeretik a nótákat.
„Amikor az előadás végén láttam-hallottam, hogy az egész Kultúrpalota, több mint nyolcszázan velem együtt énekelik a Maros menti fenyveserdőt, elcsuklott a hangom” – számolt be Szilágyi Sándor, aki a vasárnap esti siker után úgy érzi: bebizonyította, hogy nem egyszerű kocsmazenész, mint ahogy tavaly a Marosvásárhelyi Napok keretében a nyári színház közönségének felkonferálták.
„Akkor nagyon megalázva éreztem magam, noha a kocsmai zenész is állandóan vizsgázik, méghozzá nem egyetlen műfajból. Viszont a lealacsonyító kritika építő jellegűnek bizonyult számomra” – fejtette ki Szilágyi, aki nem csak arra büszke, hogy egy egész telt ház dalolt vele, hanem azért is boldognak érzi magát, mert idős édesanyja számára a legszebb ajándék fia lemeze és fellépése.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.