
Varga Csaba kimagaslóan sikeres évként értékelte a tavalyit
Fotó: Bede Laura
A fénylő faltól a fehér hegyig címmel tartott előadást szerda este Varga Csaba nagyváradi hegymászó. A kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumban a tavaly megmászott, fénylő falnak is nevezett Gasherbrum I-ről, illetve a fehér hegy jelentésű Dhaulagiriről beszélt.
2020. február 13., 10:362020. február 13., 10:36
2020. február 13., 14:202020. február 13., 14:20
Rámutatott,
Varga Csaba kisfilm levetítésével nyújtott betekintést az expedíciókba: elsőként a 8080 méteres Hidden Peak (Gasherbrum I. vagy G1) pótlólagos oxigén és serpák segítsége nélküli megmászását mutatta be. Július 1-jén érkezett meg a Pakisztán és Kína határán található hegy alaptáborába, és két akklimatizációs kört teljesített, hogy felkészítse szervezetét a tengerszint feletti magasság növekedésével együtt járó oxigénhiányra.
A csúcstámadásra július 16-án indult az alaptáborból, és még aznap felért a 6400 méteren kialakított 2-es táborba. Ezt követően indult tovább a 3-as táborba, megmászva az úgynevezett Japán-kuloár több száz méteres, meredek, hóval és jéggel borított sziklafalát. A csúcstámadás utolsó szakaszát magyar idő szerint az éjszakai órákban indította meg, mintegy 1000 méter szintemelkedést kellett teljesítenie rögzített kötelek nélkül, néhol 40-50 fokos meredekségű szakaszokat mászva. Nyolcezer méteres magasság fölött, az úgynevezett halálzónában már minden megtett méter küzdelem, a hármas táborból a 8080 méteres csúcsig több mint 12 órát vett igénybe a feljutás.
– fogalmazott a nagyváradi alpinista, aki a csúcsról közvetített üzenetében ezúttal is üdvözölt mindenkit a Partiumban, Erdélyben, Székelyföldön, Kárpátalján, Felvidéken, Őrvidéken, Délvidéken és az anyaországban. Ugyanakkor zárásként kiemelte, hogy „ne hagyjuk Úzvölgyét, és tiszteljük őseinket”. Augusztus végén részt vett a katonai temetőben tartott megemlékezésen, majd elindult Nepálba. Ugyanis a sikeres expedíció után alig másfél hónappal, „az utolsó perceben” úgy döntött, hogy megpróbálja elérni a 8167 méter magas Dhaulagiri csúcsát.
Szeptember 15-én már az alaptáborban volt, két héttel később, rövidre szabott akklimatizációs mászásai után elindult a csúcstámadásra, de a folyamatos havazás és a hegyen felgyülemlett extrém hómennyiség miatt visszafordult. Október 8-án ismét megpróbálkozott a csúcs elérésével, de a viharos időjárás ezúttal sem adott esélyt.
– mutatott rá a Kalifa Alpin Csapat hegymászója. Hozzátette, a társa rosszul lett és visszafordult, ezért egyedül próbált feljutni éjjel. „A kötelek a hó és jég alatt voltak, egyedül nagyon lassan haladtam. Szinte 10-12 óra volt még a csúcsig, úgy éreztem, hogy nincs reális esély a csúcshódításra. A társ pszichikailag nyújtott volna segítséget, és a nyomtaposással tudtunk volna könnyebben haladni” – mondta a nagyváradi hegymászó.
Varga Csaba áprilisban a Mount Everest meghódítására indul, célja, hogy első magyarként mássza meg oxigénpalack nélkül a világ legmagasabb, 8850 méter magas csúcsát.

Varga Csaba áprilisban a Mount Everest meghódítására indul, célja, hogy első magyarként mássza meg oxigénpalack nélkül a világ legmagasabb, 8850 méter magas csúcsát – közölte Bíró Dániel, a Kalifa Alpin Csapat kommunikációs menedzsere az MTI-vel.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!