
Fotó: Facebook
A csapatok közötti összetartásról, kulturális élményekről és a versennyel járó kalandokról számolt be a Krónikának Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus, aki először vett részt a tizenkettedik alkalommal rendezett Budapest–Bamako-ralin.
2018. február 20., 15:562018. február 20., 15:56
A világ legnagyobb amatőr ralijaként jegyzett Budapest–Bamako-versenyen idén 42 ország 456 indulója vett részt, köztük Szállassy Noémi, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Karának munkatársa, egyetemi adjunktus, biológus.
„Számomra nagyon érdekes volt az emberi kapcsolatok alakulása. Bár az elején a legtöbben nem ismertük egymást, ahogy haladtunk, és ahogy a versenyzőknek egyre nagyobb gondjaik lettek, érezhető volt az összetartás. Ez főként abban nyilvánult meg, hogy akárhányszor elment mellettünk egy bamakós autó, villantott egyet, kedvesen integetett, és ha azt látták, hogy megálltunk az útszélen, akkor ők is megálltak, és megkérdezték, hogy minden rendben van-e” – mondta el lapunknak Szállassy Noémi. Hozzátette, a bamakósok körében ez így szokott működni, mindenki segít mindenkinek.

Első alkalommal indul a pénteken kezdődő Budapest–Bamako Ralin Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus. A versenyző az út kihívásairól, illetve izgalmairól mesélt a Krónikának.
Mint kifejtette, a rali útvonala a természet szempontjából gyönyörű volt,
„Amikor leereszkedtünk az Atlaszból, nagyon változatos volt a táj: helyenként cédrusok között mentünk a hóban, tovább haladva pedig sivatag fogadott pálmafákkal, kaktuszokkal és kiszáradt folyómedrekkel. Aztán átmentünk Nyugat-Szaharába, amely nagyon érdekes rész, mert ez elvileg Marokkóhoz tartozik, de még mindig viszályok vannak a mauritánok és marokkóiak között a terület végső státusáról” – magyarázta a biológus.
„Szeméthegyek és bűz – ez jellemezte Mauritániát. És nemtörődömség, akik ott élnek, nem igazán tehetnek ez ellen semmit, de nem is próbálnak. Ott történt sajnos egy nagyon súlyos, cserbenhagyásos baleset, mert egy kamion leszorította az egyik társunkat az útról, aki később belehalt a sérüléseibe” – fogalmazott az egyetemi tanár. Hozzátette,
Kurkó Dénes sofőr, csapatkapitány másfél napig javította az autót, mert a motor körül az összes vezeték szétégett, ezért a CsavarGo csapat teljesen lemaradt a mezőnytől. „A megadott útvonal bevitt volna a terepre, de a negyvenéves autónkkal nem tudtunk ott menni, muszáj volt az aszfalton maradnunk. Ezért mi Szenegál fővárosa, Dakar felé indultunk, onnan lementünk Gambiába, ahol végül célba értünk” – részletezte a versenyző. Hozzátette, a roncsautó-kategóriában szinte mindenki célba ért, viszont nagyon sok terepjáró tönkrement az úton.
Szállassy Noémi úgy fogalmozott, ha egy hét múlva újra indulhatna, és lenne rá pénze, illetve autója – a Daciát Gambiában eladták –, akkor egyértelműen vállalkozna rá.
Ami nagyon megdöbbentő volt, az a hihetetlen szegénység, és ez értékrendformáló” – magyarázta a biológus. Mint kifejtette a Budapest–Bamako-ralin szimbolikus díjakat adnak, mert a versenyt egyrészt jótékonysági céllal szervezik.
A szervezők gyűjtőakcióján befolyó összegből két ivóvízkutat fúrtak Gambiában, illetve a szervezőcsapattal ment egy kamion, amely segélycsomagokat szállított. Ezenkívül mindenki vitt magával kis ajándékokat, amelyeket útközben osztogattak a gyerekeknek. A CsavarGO csapat a legtöbb adományt Mauritániában hagyta, főként írószereket, füzeteket, ruhaneműket, illetve az ottani kórháznak gyógyszereket ajándékozott.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
1 hozzászólás