
A nyertes HunyADYék csapat tagjai: Debrenti Réka, Lajos Bernadett és Szilágyi Panna
Fotó: Facebook/Problema Solvenda România
A Problema Solvenda România történelmi témájú problémamegoldó verseny keretében I. Napóleon francia császár „bőrébe bújva” teljesítettek a legjobban a nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjai. Szilágyi Panna, a HunyADYék nevű győztes csapat egyik tagja stratégiájukról, a megmérettetés nyújtotta élményről beszélt lapunknak.
2021. május 24., 21:292021. május 24., 21:29
A nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjai nyerték nemrég a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a budapesti Case Solvers által hatodik alkalommal szervezett Problema Solvenda România történelmi témájú problémamegoldó versenyt. A HunyADYék nevű csapat tagjai – Debrenti Réka, Lajos Bernadett és Szilágyi Panna – első alkalommal vettek részt a járványhelyzet miatt idén is online rendezett megmérettetésen, és egyáltalán nem bánták meg, hogy jelentkeztek.
Szilágyi Panna a Krónika érdeklődésére elmondta, nagyon jól érezték magunkat, még ha nem is lehettek jelen személyesen Kolozsváron. Hozzátette, számukra nem jelentett nehézséget az, hogy minden forduló online zajlott, ugyanis a Zoom-platformról bejelentkezve problémamentesen be tudták mutatni prezentációjukat.
„Mikor elkezdtünk gondolkodni azon, hogyan lehetne térdre kényszeríteni az angolokat, arra összpontosítottunk, hogy tervünk valóságszerű, szolid legyen, illetve próbáltunk minden lehetőségre, felmerülő részletkérdésre megoldást találni. A zsűri is említette, hogy a mi tervünk volt a legrészletesebb, leginkább átgondolt” – fogalmazott a 11. osztályos diák. Hozzátette,
Rámutatott, hihetetlen élmény volt, rengeteg tapasztalatot szereztek. „Arról még nem beszéltünk a csapattársaimmal, hogy részt veszünk-e majd a következő versenyen. Egyelőre szeretnénk élvezni a győzelmet, de szerintem mindannyian nagyon szívesen átélnénk újra a megpróbáltatások izgalmait” – hangsúlyozta a bio-kémia–intenzív angol szakos tanuló.
„Úgy gondolom a Problema Solvenda România verseny bebizonyította a középiskolásoknak szóló megmérettetések palettáján azt, hogy mind online szervezésben, mind pedig személyes találkozással lebonyolítva megállja a minőségi, kreatív és egyedi versenyek között a helyét.
– mondta Likker Zsuzsanna főszervező.
A verseny keretében egy online selejtező forduló után a legjobb 6 magyar és 6 román anyanyelvű csapat jutott be az elődöntőbe, majd onnan a 2-2 legjobb a döntőbe, ahol egy hosszabb és a megszokottnál komplexebb történelmi problémát elemeztek, majd megoldásukat a szakmai zsűrinek prezentálták. Lupescu Radu egyetemi docens, a Sapientia EMTE nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok tanszék vezetője és Mihai-Florin Hasan történelemtanár, történész tett fel kérdéseket a háromfős csapatoknak, és nehezen hozták meg a végső döntést.
Harmadik helyen végeztek a gyulafehérvári Mihai Viteazul Katonai Líceum diákjai: Popa Daniel Vasile, Tănase Mario és Tuță Dumitru Adi Gabriel. A különdíjat szintén a katonai líceum tanulói – Hartzos Călin Tiberius, Nicoara David Traian és Tudor Emanuel – vitték haza. A szervezők értékelve a diákok szorgalmát, idén is minden csapatnak nyereményekkel köszönték meg a befektetett munkát.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!