
A projekt egyik célja felhívni a figyelmet a Retyezát Nemzeti Park különleges növény- és állatvilágára
Fotó: Forrás: a stáb fotóarchívuma
A Retyezát Nemzeti Park különlegesen gazdag és rendkívül változatos élővilágába nyújt betekintést az a 11 kisfilm, amelyet egy év alatt forgatott egy marosvásárhelyi csapat. A természetfilmes stáb tagjai a projekt céljáról, élményeikről beszéltek a Krónikának.
2020. június 01., 14:352020. június 01., 14:35
2020. június 01., 14:382020. június 01., 14:38
Rövidfilmsorozatot készített a Retyezát Nemzeti Parkról egy marosvásárhelyi csapat. Nagy Zoltán Gergely lapunknak felidézte, a Retyezát-hegység lenyűgöző vadonja már sok éve közel áll hozzá, de ezúttal inkább a munka kereste meg őt, mintsem fordítva.
Rámutatott, néhány éve megkezdett egy saját természetfotó-sorozatot a hegység természeti értékeiről, úgyhogy amikor elindult az Európai Unió által támogatott, a nemzeti park ökológiai felmérésének projektje, felkeresték, hogy nem szeretne-e csatlakozni és vállalkozni a filmkészítő munkára.
– mondta a természetfotós.
Hozzátette, ennek tükrében előny volt az előzetes helyismeret, de ennél sokkal fontosabb volt a jó együttműködés a park és a projekt kiváló biológusaival, akik nélkül nem sikerülhetett volna ennyi kulcsfajt filmezni egyetlen év alatt.
Elsősorban tudományos megbízásról lévén szó, nyilván elsőbbséget élveztek az országos és nemzetközi szinten védett fajok, valamint a Natura 2000-es hálózat jelölőfajai. Az alkotó szerint külön élmény volt olyan növényeket is filmezni, amelyek a hegység endemizmusai (kizárólag bizonyos, behatárolt területen élő fajok), például a retyezáti borbálafű (Barbarea lepuznica).
Nagy Zoltán Gergely és Sáji Róbert
Fotó: Forrás: a stáb fotóarchívuma
Nagy Zoltán Gergely arról is beszámolt, hogy mindegyik kisfilm felépítését eltervezték a rendelkezésre álló év tükrében, és figyelembe véve azt, hogy a kiírás kétperces filmeket kér, kihívás volt ennek megfelelően sűríteni a sok érdekes és értékes információt.
– fogalmazott Barabási Ede filmkészítő, a stáb egyik tagja.
Sáji Róbert arról beszélt, hogy a csapat minden tagjának voltak párhuzamos projektjei az év során, és azoknak a természet alakulásával való összeegyeztetését tekintették a legnagyobb kihívásnak, hiszen egy év nagyon rövid idő természetfilm-kontextusban.
„Sok mindent csak egyszer volt esélyünk megpróbálni filmezni. A legjobb élmény a projekt során talán az volt, hogy sikerült annyi időt együtt töltenünk a kedvenc hegyünkön, mint eddig még soha. Mindhármunk számára különleges hely a Retyezát, és számtalanszor kirándultunk már ott, de tavaly esélyünk volt megismerni sokkal közelebbről és új perspektívákból” – mutatott rá a természetfilm-készítő. Kifejtette, az elkészült anyagnak csak kis részét mutatják be a projekt keretében, viszont ők már a kezdetektől annak tudatában forgattak, hogy szeretnék történetbe foglalni a megragadott pillanatokat és az egyedi hangulatot, amit a Retyezát nyújt.
A rövidfilm-sorozat legújabb, harmadik része kétperces utazás a hegység magashegyi tájaira:
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!