
Veres István egyedülálló kreativitással viszi tovább a magyar és az erdélyi konyha hagyományait
Fotó: Facebook/Babel Budapest
Michelin-csillagos szakáccsá vált a kézdivásárhelyi Veres István, a budapesti Babel étterem séfje. A vendéglő alapanyagainak hetvenöt százalékát Magyarországról és Erdély tájairól szerzi be, helyi termelők hagyományőrző gazdaságaiból vagy a természetből.
2019. március 28., 18:222019. március 28., 18:22
2019. március 29., 09:072019. március 29., 09:07
A szakácsművészet tökéletességének nemzetközi szimbólumaként számontartott Michelin-csillagot érdemelte ki a budapesti Babel étterem, amelynek séfje a kézdivásárhelyi születésű Veres István. A háromszéki mesterszakács szüleitől örökölt tehetségét sok munkával Európa legjobb iskoláiban és vendéglőiben kamatoztatta, többek között az ismert angol szakács, Gordon Ramsay szintén Michelin-csillagos éttermében is.
Ezután egy dublini két Michelin-csillagos étteremben vállalt munkát, de részt vett a romániai Top Chef nevű versenyen is, ahol harmadik helyezést ért el, ezt követően az angliai L’Ortolan étteremben alkalmazták. A közelmúltban érmeket szerzett a konyhaolimpiászon a legjobb romániai szakácsok csapatának tagjaként. Az említett Gordon Ramsey éttermébe 2015-ben került, majd rövid itthon töltött idő után hívták a budapesti vendéglőbe, amelynek azóta is vezeti a konyháját. Munkája mellett a családja tulajdonában álló kézdivásárhelyi Vadrózsák vendéglőt is koordinálja.
– nyilatkozta Vajda Pierre ételkritikus.
A fiatal erdélyi séf által vezetett Babel Budapest tavaly is a nagy esélyesek között volt. Akkor nem jött össze az elismerés, ám idén megkapták az első csillagot, a szakma véleménye szerint megérdemelten.
„Könnyekkel küzdve írom ezeket a sorokat, borzasztóan boldogok és büszkék vagyunk a tízéves tanulásunkra és a megtiszteltetésre. Hálásak vagyunk minden vendégünknek és segítőnknek, aki ezen az úton elkísért minket. Büszke vagyok az egész csapatra és Veres Istire, az étterem séfjére. Magyar és erdélyi konyha talán egyben még ilyen kitüntetést nem kapott. Szeretünk, Magyarország! Az élet szép” – olvasható Hlatky-Schlichter Hubert, a Babel tulajdonosának Facebook-bejegyzésében.
A Babel Budapest természetközeli gondolatiságát a magyar konyha hagyományai és Erdély világa inspirálta.
A Babel Budapest alapanyagainak hetvenöt százalékát Magyarországról és Erdély tájairól szerzi be, helyi termelők hagyományőrző gazdaságaiból vagy a természetből.
A Michelin-kalauz Main Cities of Europe kiadványát szerdán mutatták be Bécsben. A kalauzban 38 európai nagyváros legjobbnak ítélt éttermei szerepelnek. A Michelin-kalauz az ismert francia gumigyár gondozásában jelenik meg, és a francia gasztronómia bibliájaként tartják számon. A híres csillagokat névtelen ellenőrök ajánlása alapján osztják ki, akik az ételek megkóstolásán kívül alaposan szemügyre veszik az étterem konyháját, edényeit, evőeszközeit, poharait és a mellékhelyiségeket is.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!