
Fotó: Gligor Róbert László
A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták választani, de a szárnyasok elárulták gágogásukkal.
2016. november 11., 12:372016. november 11., 12:37
2016. november 11., 12:382016. november 11., 12:38
Márton napja a karácsonyt megelőző negyven napos böjt előtti utolsó ünnep, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. Novemberben már le lehet vágni a tömött libát, ezért a Márton-napi ételek jellemzően libafogások, ahogy a népi bölcsesség is tartja, „aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik\". Szokás volt a liba húsából, különösen a hátsó részéből a papnak is küldeni, innen ered a püspökfalat megnevezés. A Márton-napi lúdvacsora után „Márton poharával\", vagyis a novemberre éppen kiforrott újborral szokás koccintani. Úgy tartották, az ivással erőt és egészséget töltenek magukba.
Nyárádszentmártonban idén huszadik alkalommal rendeznek ünnepséget a falu egykori védőszentje, Szent Márton tiszteletére. A jubileumi alkalomból kétnaposra tervezték a programot: szombaton délelőtt 10 órától a kultúrotthonban táncházat tartanak a gyerekeknek, 11 órától vetélkedőt szerveznek a felső tagozatos diákoknak Szent Márton életéről és a hozzá kapcsolódó legendákról, eközben a kisebbek gyermekfoglalkozásokon vesznek részt. Este Márton-napi bálba várják a falu apraját-nagyját, az ifjúsági egylet bemutatja Kéri Ferenc A beteg disznó című népi komédiáját, majd előadják az idei szüreti bálkor bemutatott néptáncot, ezt követően pedig táncházban húzzák a talpalávalót.
Vasárnap 11 órától a katolikus haranglábnál tartanak szentmisét, délben az unitárius templomban ökumenikus istentiszteletet, amelynek keretében megünneplik a nyárádszentmárton-csíkfalvi Orbók Kata Unitárius Nőszövetség megalakulásának huszadik évfordulóját is. Ezt követően a szomszédos telken libazsíros kenyérrel vendégelik meg a résztvevőket, de a nap az új bor megkóstolására is alkalmat ad. Számos tárgyat, ajándékot sorsolnak ki, a főnyeremény pedig természetesen idén is egy Márton-napi liba lesz.
Erdőszentgyörgyön szombaton délután negyedszer szervez Márton-napi vigasságot a helyi Százfonat Szociokulturális Egyesület a Rhédey-palota udvarán. A 13 órától kezdődő eseményen a gyerekek számára kézműves-foglalkozásokat és játékos versenyeket tartanak, ám töklámpás versenyt is hirdettek, amelynek nyertesei értékes jutalmakat kapnak. Ismét lesz Márton-napi vásár is, ahová a helyi termelőket és kézműveseket várják, továbbá felhívást intéztek a pedagógusokhoz, gyerekekhez és szülőkhöz, hogy gyűjtsék össze és a vásárban adják el a már nem használt, de jó állapotban lévő ruhákat, játékokat és egyéb használható tárgyakat, a bevételt pedig a csoportok, osztályok saját céljaikra használhatják fel. Sorsjegyeket is lehet vásárolni, hiszen a szerencsés Márton-napi ludat vihet haza, de az árusok legszebb asztalát és cégérét is díjazni fogják. A rendezvény 18 órától a művelődési házban folytatódik néptáncelőadással és táncházzal.
Csibi Attila Zoltán polgármester olyan rendezvénynek tartja a vigasságot, amely kultúránk, hagyományaink megtartására irányul, és amelybe belekapcsolódik a település apraja-nagyja. „Jó érzés látni, tapasztalni, hogy a szentgyörgyiek tesznek, akarnak, szerveznek és megélik az örökségüket\" – nyilatkozta lapcsaládunknak az elöljáró, aki szerint a kisváros az elmúlt években szerves része lett a Maros megyei és székelyföldi hagyományokat és kultúrát ápolók közösségének.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!