
Fotó: Krónika
Eseménydús versenyévad vége felé közelednek a romániai és magyarországi postagalambászok, akik idén több közös rendezésû verseny keretében is összemérték kedvenc madaraik röptudását. A Hunyad megyei postagalambsport-egyesület a napokban Würzburgból rendezett nagyszabású, hatezer eurós összdíjazású maratoni versenyt, amelyen Erdély szinte valamennyi, ugyanakkor Magyarország keleti megyéi vettek részt. Július 11-én délután 3147 román és magyar postagalambot eresztettek fel a Majna-parti városban, a feleresztési helytõl és a tenyésztõk dúcáig légvonalban mért távolságok 800 és 1250 kilométer között mozogtak. A délutáni feleresztést a mostanihoz hasonló, úgynevezett kétnapos versenyeken alkalmazzák, hogy a résztvevõk az egymástól nagyban eltérõ dúctávolságok közepette is egyenlõ eséllyel induljanak.
Felhõszakadások, rekkenõ hõség
Cure Jean François piski tenyésztõ, a Hunyad megyei egyesület vezetõségi tagja lapunknak elmondta, az Európa-szerte tapasztalt kedvezõtlen idõjárási viszonyok miatt a hétvégén lebonyolított többi versenyhez hasonlóan a würzburgi is rendkívül nehéznek bizonyult. Németországban, Ausztriában és Csehországban viharok és felhõszakadások, másutt rekkenõ hõség gördített akadályt a hazafelé tartó versenymadarak elé, emiatt Románia-szerte épphogy tegnapig összegyûlt a részt vevõ madarak húsz, helyezést elért százaléka. Miközben Magyarországon elsõként a hódmezõvásárhelyi Marton Péter hároméves madara landolt a megmérettetés másnapján, szombaton helyi idõ szerint 11 órakor (dúctávolság 858 557 méter), itthon a nagyváradi Petõ János postagalambját regisztrálta elõször az elektronikus rögzítõberendezés, ugyanaznap 13 óra 59 perckor (934 000 méter). Noha a würzburgi versenyen részt vett postagalambok rangsorolása csak a következõ napokban várható (a madarak besorolása a hazatérésük során elért sebesség alapján történik), elõzetes számítások szerint nemzetközi összesítésben a váradi tenyésztõ várhatóan a második vagy harmadik helyen végez a magyarországi konkurensek után.
Farkasétvágyú galambok
A 28 éve versenyszerûen röptetõ Petõ János a Krónikának elmondta, a hosszútávú galambok tenyésztésének egyik titka, hogy nem szabad ugyanabban a dúcban tartani õket a rövid távra szoktatott sprintergalambokkal, elõbbiek esetében ugyanis elsõsorban nem a gyorsaság, hanem az állóképesség a fontos. „Maratoni versenyre felkészített galamboknál lényeges, hogy a bekosarazás elõtti napokon farkasétvágya legyen, és felszedje a hazatéréshez szükséges kalóriát” – magyarázza az öt éve a magyarországi Maraton Klub keretében is versenyzõ Petõ János, aki eséllyel pályázik arra, hogy idén elhódítsa a bajnoki címet Romániában maratonon és hosszú távon. Würzburgból hazatért, Aarden-Debare vérvonalú kétéves tojója egyébként három héttel ezelõtt az ugyancsak magyar–román szervezésû regensburgi versenyen országos második helyezést ért el. A nagyváradi tenyésztõ 2005-ben elért eredményére a legbüszkébb: az akkor a magyar sportszövetség által rendezett barcelonai röptetésen favoritja – egyetlen romániai résztvevõként – ötödik helyen végzett: 1700 kilométerrõl tért haza. Különben 4300 olasz, román, magyar, szlovén és szlovák versenygalamb részvételével szintén a hétvégén rendeztek röptetést Rómából is, és Romániában, Caracalban jelentették az elsõ visszatérõ madarat.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.