
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
Magyar filmekkel, borkóstolóval, táncra perdítő koncertekkel várják a résztvevőket a vasárnap kezdődő, kilencedik alkalommal szervezendő Brassói Magyar Napokon.
2019. szeptember 07., 14:142019. szeptember 07., 14:14
2019. szeptember 07., 15:322019. szeptember 07., 15:32
Az anyanyelvhasználat kihívásai a Kárpát-medencében című nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetéssel kezdődik vasárnap délután a 9. Brassói Magyar Napok. Az egyhetes rendezvénysorozat hivatalos megnyitóját a belvárosi Szent Péter és Szent Pál római katolikus plébánián tartják, ahol az ökumenikus istentiszteletet követően Kiss Zsolt orgonaművész és a Four Bones Quartett zenél – közölték a szervezők szerkesztőségünkkel.
Hétfőn 19 órától marosvásárhelyi néptáncosok, nótaénekesek lépnek színpadra: A vásárhelyi híres promenádon című operettgála a Redut Kulturális Központban kap helyet.
Kedden Dósa Zoltán pszichológus, prózaíró Korai megomlás című kötetét mutatják be, majd A Pál utcai fiúk és a Valami Amerika 3. című filmeket tekinthetik meg az érdeklődők a Coresi szabadidő- és bevásárlóközpont Cinema One mozijában. Az estétét a Snaps Vocal Band swing koncertje zárja a Patria nagytermében.
A szerdai programban beszélgetés szerepel Béres Ildikó kárpátaljai színésszel, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagjával, illetve Kárpát-medencei borkóstolón és borvásáron is részt vehetnek a látogatók. A magyar mozinap keretében ezúttal a Vízipók című gyermekfilmet vetítik.
Délután a Reménység Házában Xantus Géza csíkszeredai festőművész kiállítását ismertetik, majd a kolozsvári Tokos Zenekar muzsikál. A tokaji klasszikus borok kóstolója után a Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák zenekar lép a nagyszínpadra. A budapesti együttes műsorában összeolvad a magyar kultúra és a rock 'n' roll-forradalom szeretete.
A csíkszeredai formáció a sokak által kedvelt magyar rajzfilmek zenéit dolgozta fel, valamint néhány híres Walt Disney-film zenéjének magyar változatát is. A dalok a felnőttekben nosztalgikus hangulatot keltenek, míg a kicsik kedvenc mesefigurájuk dalait énekelhetik velük önfeledten, így több korosztály élvezi koncertjeiket. Minden bizonnyal táncra perdíti a közönséget a Besh o DroM zenekar is, viszont akinek a koncert után is maradt energiája, a lemezlovas fesztiválon folytatja a bulizást.
Este két különálló produkció összevonásával, Szarka Tamás és zenekara, valamint a Ghymes zenekar fúziójával megújult csapat várja 20 órától a közönséget. A formáció pályafutása szinte példa nélküli és páratlan sikertörténet: a 35 éves működésük alatt eddig 25 önálló albumot jelentettek meg, több mint 3000 koncertet adtak a világ 25 országában és titkuk a folyamatos megújulásban rejlik. A Ghymes dalaira a már jól ismert, sajátos stílus jellemző, melynek meghatározója Szarka Tamás zenéje és irodalmi értékű szövegvilága. Ezt egészíti ki Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje.
A magyar napok zárónapján, szeptember 15-én az érdeklődők a Cenkre túrázhatnak a Hazajáró című turisztikai magazinműsor szerkesztőivel, majd a nagyszínpadon bemutatkoznak a Brassói megyei néptáncegyüttesek. A nagyszínpadi programot Fenyő Miklós koncertje zárja.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!