
Az amatőr csillagász előbb a Nemzetközi Űrállomást, majd a Crew Dragon űrkapszulát örökítette meg fotókon
Fotó: Torma Csaba
Távcsővel és kamerával készített nagyon részletdús képeket a Crew Dragon űrhajóról és a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) Torma Csaba. Az Arad megyei Kisiratoson élő amatőr csillagász, zenész több mint egy éve fejleszti technikáját.
2020. június 10., 15:442020. június 10., 15:44
2020. június 10., 15:492020. június 10., 15:49
A Crew Dragon űrkapszuláról és a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) készített fotósorozatot Torma Csaba amatőr csillagász. Az Arad megyei Kisiratoson élő asztronómus felvételei olyannyira jól sikerültek, hogy a képeket bemutatták Magyarország legnagyobb obszervatóriuma, a Svábhegyi Csillagvizsgáló online tudományos műsorában.
Torma Csaba a Krónika érdeklődésére elmondta, több mint egy éve próbálja lefényképezni a Nemzetközi Űrállomást, és ezt a munkát fejleszti egyre jobb minőségűre. A felszerelése egyszerű, SkyWatcher 200/1200-as távcsőből és egy Zwo Asi 224 kamerából áll. Ez a kamera összeköttetésben áll egy számítógéppel, egy program videófelvételből képet készít, azaz képekre bontja a filmet, majd az alkotó ezt kidolgozza egy fotószerkesztő programban.
Fotó: Torma Csaba
– fogalmazott a kisiratosi csillagász.
Arról is beszámolt, hogy a hétvégén Popa Armand barátja kezdeményezésére ismét összehívták mindazokat, akiknek van távcsövük, és nem tudják beállítani, használni az eszközt, vagy nem tudnak tájékozódni az égen. Az aradi találkozókon ilyen személyeknek nyújtanak segítséget – részletezte a dobos, hangszerbolt-tulajdonos, aki legkedvesebb hobbijaként tekint a csillagos ég vizsgálatára. „Rengeteg szép és csodálatos dolog van az univerzumunkban. Én meg csak az elején járok” – hangsúlyozta Torma Csaba.
Fotó: Torma Csaba
Mint arról beszámoltunk, az amerikai űrkutatási és űrhajózási hivatal (NASA) Elon Musk milliárdos SpaceX nevű magánvállalatával együttműködve május 30-án délután (helyi idő szerint) felbocsátotta a Crew Dragon űrhajót, amely 19 óra elteltével sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson.

Második nekifutásra sikerült útnak indítani szombaton este a floridai űrállomásról a SpaceX magánvállalat űrhajóját, amely amerikai asztronautákat szállít a Nemzetközi Űrállomásra.
Feltérképezik a Földünket körülvevő, ember keltette elektroszmog jelenlétét
Elkészült a Föld első elektroszmogtérképe a műegyetemi fejlesztésű zsebműhold mérései alapján: az űrben 6 hónapja keringő SMOG-P a 350 kilométer magasságú pályáról 4000 kilométer átmérőjű, kör alakú területet figyel meg, és már 2000 mérést készített – közölte Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektori hivatala hétfőn az MTI-vel. A világ legkisebb, 5 x 5 x 5 centiméteres műholdja, amely a műegyetemen készült, 2019. december 6-ai fellövése óta kifogástalanul működik – idézi a BME közleménye Gschwindt Andrást, a SMOG projekt vezetőjét. A SMOG-P küldetése a Földünket körülvevő, emberkeltette elektroszmog jelenlétének igazolása, feltérképezése. Mint mondta, a SMOG-P mérési adatainak köszönhetően a Földet beborító elektroszmogról is van térképünk. Az óceánok fölött jelmentes a műhold pályája, mert nincsenek jelforrások. Mint a projektvezető hozzátette, az űreszköz pályája magasságából – ami hetente általában 4-5 kilométerrel csökken – prognosztizálható, hogy az egyéves évfordulót nem fogja megérni, várhatóan szeptember végén, a sűrűbb légrétegekbe érve elég.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!