
FRISSÍTVE – „Nem lehet szavakba önteni, mennyire jó érzés a Székely Vágta győztesének lenni" – mondta megkeresésünkre a háromszéki Lemhény lovasa, Zsigmond János, aki immár második alkalommal nyerte meg a maksai Óriáspince-tetőn szervezett versenyt.
2016. július 11., 12:362016. július 11., 12:36
2016. július 11., 14:262016. július 11., 14:26
A szeptemberi budapesti Nemzeti Vágta hétvégén tartott előfutamának nyertese Timpex Amata nevű lovával 2014-ben is megnyerte a megmérettetést – akkor negyedik lett a Nemzeti Vágtán, tavaly pedig a gyergyószárhegyi lovas mögött másodikként futott be az Óriáspince-tetőn.
Zsigmond János kifejtette, a Székely Vágta vasárnapi döntőjében kicsit taktikázott, így például a második körben mindig igyekezett tartani a lovát, majd amikor az őt követő lovasok és közte csökkent a távolság, ismét engedett a gyeplőn. A döntőben négy település, Réty, Mikóújfalu, Lemhény és Gyergyószárhegy lovasa állhatott rajthoz. A start után rögtön Lemhény lovasa ugratott az élre, őt követte az elmúlt év győztese, Fazakas Géza Gamma nevű hátasával. A második kör elején azonban a gyergyószárhegyi versenyző hatalmasat bukott és a futamot leállították.
A helyszínre érkező mentőbe Fazakas Géza saját lábán ült be, megállapították, hogy sérülése nem veszélyes, de nem engedték visszaülni a lóra. A győztes kifejtette, nem volt hatással rájuk a gyergyószárhegyi lovas balesete, a háta mögött történt az eset, az egészből csupán annyit vettek észre, hogy két és fél kör után lengetik a piros zászlót, amely a futam érvénytelenségét jelzi.
„Nagyon sajnálom, hogy kiestek egy ilyen versenyből\" — magyarázta Zsigmond János. Az újraindított döntőben Lemhény képviselője másodszor is az élre ugrott, és bár a második körben a rétyi Fazakas János Alpár és Csillag megpróbálta megszorítani, ez csak rövid időre sikerült. A lemhényi versenyző így rajt-cél győzelmet aratott, a második helyen Réty, a harmadik helyen pedig Mikóújfalu lovasa végzett.
Zsigmond János elmondta, lovával együtt igyekeznek a legjobb formájukat hozni majd a Nemzeti Vágtán, a cél mindenképpen a döntőbe jutás, viszont mivel lóversenyről van szó, nem lehet előre tervezni, rengeteg külső tényező befolyásolhatja az eredményt. „Bízom a lovamban és saját magamban\" – mondta a Székely Vágta győztese. A Budapesti Nemzeti Vágtán négy lovas képviseli majd Székelyföldet, a győztes Zsigmond János mellett a második és a harmadik helyezett: Rétyről Fazakas János Alpár és Mikóújfaluból Tóth Barna, a házigazda Sepsiszentgyörgy lovasa, Ugron Attila pedig hivatalból kap meghívást a megmérettetésre.
A Góbé Futamot idén magabiztosan nyerte László Pál Dáriusszal, így szerezve meg az első helyet Gyergyószentmiklós számára. A Góbé Futamban Gyergyószentmiklós, Farkaslaka és Barót lovasai jutottak a döntőbe, amelyet rajt-cél győzelemmel, jelentős előnnyel nyert László Pál Dáriusz nyergében.
Idén első ízben a Buzău megyében található Cislău állami ménesének zsokéi is starthoz álltak, hogy nyeregben döntsék el, ki képviselje Romániát a nemzetek futamában a szeptemberi budapesti Nemzeti Vágtán. Ezt a futamot Sandru Ion nyerte, ezzel együtt a jogot, hogy országát képviselje a magyar galoppversenyen. A szombaton délután rendezett fogathajtóversenyen tizenegy fogat versenyzett, köztük olyan fogathajtók, akik világversenyeken is értek már el dobogós helyezést. A legtöbb pontot idén Orosz László szerezte, őt követte a rangsorban Bartalis Attila és Szőcs Lehel fogata. A fogathajtón Bodó Zoltán többszörös országos fogathajtó bajnok is tartott bemutatót a Váncsa-farm négyesfogatával, ő idén részt vesz a négyesfogathajtó-világbajnokságon Románia képviseletében.
A hatodszor megszervezett Székely Vágta jó hangulatú, nagy tömeget megmozgató rendezvény volt. Összesen 31 lovas állt rajthoz: 15 a Székely Vágtán, 16 a Góbé Futamon. Kovászna megyéből 20 lovas, Hargita megyéből 8, Maros megyéből 3 jelentkezett a galoppversenyre. A rendezvényen több mint száz kézműves kínálta portékáit, rengeteg kísérőprogram szórakoztatta a nagyérdeműt.
A sokak által nagyon várt Csík zenekar koncertje szombat este az eső miatt elmaradt – a szervezők érdeklődésünkre elmondták, a „szerződésben nem volt esőnap”, a zenekar egyes tagjainak már vasárnap fellépése volt máshol, így nem tudták elhalasztani a koncertet. Ígérik, hogy valamikor augusztus-szeptemberben Sepsiszentgyörgyön megtartja elmaradt koncertjét a Csík zenekar.
A hétvégi Székely Vágtán lovasíjász-bemutató is volt, a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület és a Saggitis Siculorum Egyesület is bemutatkozott, de a Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola növendékeivel és az Erdélyi Lovaskaszkadőr Egyesület tagjaival is megismerkedhettek a nézők. A Shagya Lovasklub Egyesület lovastornász-bemutatója egy igaz történetet elevenített fel, idén is megérkeztek több száz kilométert megtéve az izlandi lovak. Tizenegy egyesület tartott gyerekfoglalkozásokat, és péntek este a TransylMania koncertezett.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
szóljon hozzá!