
Fotó: A szerző felvétele
2009. január 19., 00:392009. január 19., 00:39
Ha egy agglegény vagy egy vénlány péntektől a tegnap késő délutánig betért a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnokába, ahol a Mi esküvőnk elnevezésű rendezvényt tartották, talán el is képzelte magát vőlegényi vagy menyasszonyi ruhában. Ha viszont a ruhák, az ékszerek, frizurák, virágkompozíciók, menük, tűzijátékok és egyéb klasszikus vagy egzotikus esküvői szolgáltatások áráról érdeklődött, hamarosan ráébredhetett, hogy kétszer nyer, ha nem adja el a bőrét. Igaz, olyan egybekelésre készülő fiatal párok is átlépték a színház küszöbét, akik határozottan vallották: nekik semmi sem drága, egyszerűen abból a meggondolásból, hogy álombeli esküvőt – férjei vagy feleségei számától függetlenül – az ember egyszer rendez az életében.
Bármennyire is meglepő, a rendezvény gazdag kínálata nem annyira a leendő arák, hanem sokkal inkább a még facér státusban tetszelgő fiatalemberek érdeklődését kelti fel – állítja Dan Suciu, a kiállítás egyik szervezője. Hiába próbáltuk faggatni ennek miértjéről, a fiatal férj maga sem találta a magyarázatot, amelyet talán az egyik menyasszonyi ruhákat felvonultató stand előtt kaptunk meg. Az anya arra intette a lányát, hogy „bezzeg, amikor mi apáddal összeházasodtunk, nem létezett ennyi pompa, cicoma és nagy felhajtást sem csináltunk, mégis boldogan élünk huszonnyolc éve”. Néhány standdal odébb egy ifjú pár a nászút egzotikumában keresi a boldogság titkát. „Három éve vagyunk együtt, és remekül egyezünk. De úgy gondoljuk, hogy házasságunk sikere attól is függ, miként indul az első hónap. Ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy elutazzunk egy meleg, napsütötte vidékre, ha lehet, Európától minél távolabb” – mondja a fiú. Párja már ki is nézett néhány lehetséges útirányt: az egyik a Kanári-szigetek, a másik az egyre felkapottabb egyiptomi tengerpart. Az amerikai turistavízum megszerzése esetén azt sem zárják ki, hogy Miamiban töltsék a mézesheteket, ám tisztában vannak azzal, hogy egy ilyen nászút a lagzin szerzett pénzüket felemésztené.
Az esküvő manapság sokkal inkább a szervező cég nagy üzlete, mintsem az egybekelő ifjú páré. Bár egyre nagyobb a konkurencia, az eseményszervezők mindig megtalálják a módját annak, hogy jó pénzért rózsaszínben láttassák a világot a fiatalokkal. Az egyik marosvásárhelyi cég, a Defender Productions szórólapján fotó- és videószolgáltatásokat ajánl, de ha kell, az ünnepély helyszínét és forgatókönyvét is biztosítja. „Több – fiatal, idős, komolyabb, humorosabb, román, magyar – mókamesterünk vagy vőfélyünk van, a kliens dönti el, hogy saját, illetve vendégei stílusa szerint melyiket választja. De, ha kell, mi akár táncost, bohócot, bűvészt vagy énekest is biztosítunk” – mondja Fülöp Kinga cégvezető. Kérdésünkre, hogy a sztárok közül kiket tudnak szerződtetni, a válasz egyértelmű: pénzért és időben bárkit. Legutóbb Győzikét hozták el egy decemberi kézdivásárhelyi diszkóavatóra.
Az iparágban Tordai Ede fiatal fotográfus a térség egyik legismertebb fényképészének számít. Mint meséli, öt éve minden szombatja és vasárnapja foglalt; az idénre is több mint félszáz előjegyzése van. „A digitális technikának köszönhetően ma már mindenki tud fényképezni, vagy legalábbis azt hiszi. De a jó fotóra mindig van igény, hisz a képet elsősorban az ember, és nem a gép készíti” – vallja. Egy álomszép albumért az ifjú pár legalább ezer, de eseteként akár háromezer lejt is hajlandó kifizetni. Ezért Tordait és kollégáit időnként bukaresti vagy akár budapesti eseményekre is meghívják. Egyre több megrendelést kell nyilvántartania Adorjáni Nimfának is. A hosszú, vörös hajú hölgy hastáncosként szokott fellépni esküvőkön, partikon. „Bárhol szívesen fellépek, csak legénybulikon nem” – köti ki. Egy 10–15 perces produkcióért a „megrendelőnek” 250 lejt kell kifizetnie. „Egyiptomban nincsen esküvő hastáncos nélkül, hisz az arabok szerint a hastánc a termékenységet jelképezi” – magyarázza a hölgy, akit munkájában a férje segít. „Én csak a zenét teszem-veszem” – szerénykedik Adorjáni József. Az asszonyka sikerét egyre sűrűsödő programja is jelzi. Ami meg a hastánc szimbolikus jelentését illeti: az Adorjáni házaspárnak van már két szép kislánya.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.