
A Szilágy Megyei Magyar Diáktanács elnökségének tagjai, középen Hosu Kyra vezetővel
Fotó: Facebook/Szilágy Megyei Magyar Diáktanács
Idén februárban nagy űrt töltöttek be azzal, hogy megyei diákszervezetet alapítottak a Szilágyságban. A Szilágy Megyei Magyar Diáktanács nemcsak a diákélet fellendítésére, hanem az érdekképviseletre, hagyományőrzésre, békés magyar–román együttélésre is hangsúlyt fektet majd.
2021. április 03., 15:172021. április 03., 15:17
Február végén néhány lelkes fiatal megalapította a Szilágy Megyei Magyar Diáktanácsot (SZMDT), ezzel új fejezetet nyitva a térség diákjainak életében. A megalakulás körülményeiről, a szervezet céljairól, terveiről faggattunk Hosu Kyrát, az SZMDT elnökét.
Hosu Kyra szerint Szilágy megyében a diákélet sosem volt pezsgő, a diákság nem volt túl aktív, ezért
Az egyik bátorító löketet egy decemberi vitaverseny jelentette, amelyet a Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért) szervezett Székelyudvarhelyen, és amelyen Hosu Kyra Boda Edinával és Kuglis Adriennel vett részt, akik ma már szintén az SZMDT vezetőségének tagjai ügyvezető elnökként, valamint belügyi és kommunikációs referensként. A decemberi rendezvény szembesítette őket azzal, hogy Szilágy megyében milyen nagy hiányosságok vannak, hiszen minden más megyében volt már diáktanács.
– emlékezett vissza a szervezet elnöke.
Székelyudvarhelyről hazatérve felvették a kapcsolatot a Maros Megyei Magyar Diáktanáccsal, amelynek tagjai tanácsokkal segítették őket, támogatást nyújtottak a kezdeti lépések megtételében egy megyei szervezet megalapításához. Ennek kapcsán Hosu Kyra elmesélte, hogy bár kisebb iskolai diáktanácsok elméletileg léteznek a megyében, többségük nem aktív, csupán a szilágysomlyói nevezhető ténylegesen működőnek.
A Szilágy Megyei Magyar Diáktanács vezetősége hét tagból áll: Hosu Kyra (elnök), Boda Edina (ügyvezető elnök), Kuglis Adrienn (belügyi és kommunikációs referens), Nagy Zsanett (csapatépítő rendezvényekért felelős alelnök) és Pünkösi György (pályázatokért felelős alelnök) zilahiak, Gál Dóra (kulturális rendezvényekért felelős alelnök) szilágypaniti, míg Bántó Koppány (kommunikációs technológiákért felelős alelnök) szilágysámsoni. Kérdésünkre, hogyan sikerült egy földrajzi szempontból ilyen változatos elnökséget összetoborozni, Hosu Kyra kifejtette,
Az első, alapító ülésen is – bár a járványügyi szabályok miatt korlátozott számban zajlott – minden település, illetve iskola képviseltette magát.
Eddig csak online rendezvényeik voltak, és egyelőre terveik is a virtuális térre korlátozódnak.
Ha a járványügyi helyzet megengedi, a közeljövőben szeretnének a környezetvédelemhez, természetvédelemhez kapcsolódó eseményeket is szervezni, például faültetést.
A szervezet másik szerepe, célja a Szilágy megyei diákok érdekképviselete. Hosu Kyra elmondta, amikor ezt megfogalmazták, nem gondoltak már létező, aktuális problémákra, inkább az volt az elképzelésük, hogy szeretnének ilyen szempontból egyfajta biztonságérzetet nyújtani a tanulóknak.
– mutatott rá Hosu Kyra.
Az ifjúsági vezető elmondta, szeretnének nagy hangsúlyt fektetni a kulturális rendezvényekre, identitásmegőrzésre, hagyományokra – ennek érdekében a szervezetnek külön ezzel foglalkozó alelnöke is van.
„Ha lesznek majd olyan események, rendezvények, ahol együtt vehetünk részt, amit együtt szervezhetünk, akkor mi teljesen nyitottak vagyunk erre” – jelentette ki Hosu Kyra.
A diáktanács igyekszik majd minden településre koncentrálni, amikor már rendezhet „offline” eseményeket is, a megye minden pontján szeretnék fellendíteni a fiatalok életét.
– hangsúlyozta Hosu Kyra.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!