
Hercegi namaszté. Károly brit trónörökös (jobbra) az utóbbi időben két tenyerét mellkasa előtt függőlegesen tartva, kis fejhajtással köszön
Fotó: Facebook/The Royal Family
Járvány idején az egészség védelme felülírja az évszázada megszokott találkozási protokollt – jelentette ki lapunknak Görög Ibolya. A magyarországi protokollszakértő az elmúlt időszakban látott már politikusokat lábfej- vagy könyök-összeütögetéssel köszönteni egymást, de szerinte kézfogás helyett elég a szemkontaktus és egy fejbólintás.
2020. november 21., 08:192020. november 21., 08:19
2020. november 21., 08:222020. november 21., 08:22
Jelentősen megváltoztatta szokásainkat a koronavírus-járvány az elmúlt hónapokban. A közvetlen érintkezéssel is terjedő fertőzés miatt a szakemberek már a járvány első hulláma óta folyamatosan arra hívják fel a figyelmet, hogy ha lehet, akkor kerüljük az olyan közvetlen emberi kontaktusokat, mint például a kézfogás, ölelés és puszi – olvasható a Híradó.hu portálon. Mint írták, a vírus rohamos terjedése miatt ezért életbe lépett az úgynevezett „koronaetikett”, vagyis
Az új köszönési formák nemcsak a hétköznapokban, hanem a hivatalos találkozókon is felülírták a már megszokott protokollt.
Görög Ibolya magyarországi protokollszakértő a Krónika megkeresésére elmondta, érdeklődve nézte márciusban, a járvány elhatalmasodása elején, miként alakulnak a különböző találkozások. Egy-egy EU-s értekezleten, diplomáciai találkozón látta, hogy lendül a kéz a kézfogásra, hiszen ez automatikus, pár száz éve a vérünkben van. Mint kifejtette, akinek nyújtották, nem-nem integetéssel, mosolyogva hárított, aki meg a kézfogást kezdeményezte, zavarba jött, és elnézést remegve engedte le a kezét.
„Aztán indult a lábfej-összeütögetés – vártam, mikor esnek hanyatt! Utána jött a könyök-összeütögetés, ami szintén nagyon bohókás. Megfigyeltem, hogy maguk a politikusok is felnevetnek”– részletezte a korábban Erdélyben is előadó szakértő. Hozzátette,
de látott már olyat is, hogy valaki a szívére tett kézzel, kis bólintással tette.
„A lényeg, hogy egy találkozásnál, kapcsolatfelvételnél nem a kézfogás számít, hanem a szemkontaktus.
– hangsúlyozta a protokollszakértő.
Rámutatott, a kézfogást eddig is sokszor helyettesítettük ránézéssel, fejbólintással, kis integetéssel. „És a köszönéssel. Annyit, de annyit mondom, hogy köszönni kell! Aki belép, mindegy, hova: köszön. Folyosón köszöntjük egymást. Fiatal az idősnek, férfi a nőnek – de ne várjuk el, ha nem köszön, köszönjünk mi” – magyarázta a szaktanácsadó.
Fotó: Gov.ro
Görög Ibolya lapunknak azt is elmondta, napjainkban, a járvány idején az egészség védelme felülírja az évszázada megszokott találkozási protokollt, de csak részben. Rámutatott, tisztességesen belépni, köszönni mindig is kötelező volt. A kézfogás helyett pedig elég a szemkontaktus és egy fejbólintás.
Ugyanakkor az Index.hu beszámolójában az úgynevezett könyökpuszi, ökölpacsi és a wuhan shake (lábfej-összeütögetés) mellett említ teljesen érintésmentes köszönési opciókat is. Mint írták,
Vagy ott van például a szamoai szemöldökrángatás, amihez hasonlót az új-zélandi miniszterelnök, Jacinda Ardern is bemutatott korábban. Zambiában is megvan a módja az érintésmentes üdvözlésnek, nem kell mást tenni, csak összekulcsolni a kezet, tapsolni és köszönni. Szintén üdvözlési mód lehet a meghajlás, amelyet Sylvie Briand, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik munkatársa is ajánlott. A biztonságos köszönési alternatívák mellett a járvány megfékezéséhez továbbra is nélkülözhetetlen a távolságtartás, a maszkviselés és a gyakori, alapos kézmosás.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!