
Fotó: Facebook/Solymosi Zsolt
Kulturális élményekkel, új ismeretekkel tért haza múlt hétvégén Isztambulból a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium hat diákja. Solymosi Zsolt, az intézmény aligazgatója a European School Network szervezet által megvalósuló tanulmányi útról számolt be lapunknak.
2017. december 17., 17:282017. december 17., 17:28
2017. december 17., 23:142017. december 17., 23:14
Az erdélyi magyar hagyományokat mutatta be Isztambulban a múlt héten az a hat, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban tanuló diák, aki elsőként vett részt a European School Network (ESN) elnevezésű szervezet csereprogramjában.
„Az isztambuli Istek iskolahálózat európai oldalon levő, 1300 diákot befogadó Atanur iskolájában voltunk egy hétig, ahol egy drámafesztivál keretében, modern formában feldolgozva mutattuk be hagyományainkat. Hat helyi család elvállalta, hogy befogadja, és foglalkozik a hat erdélyi diákkal. Annyira vendégszeretők és közvetlenek voltak, hogy úgy érezték magukat, mintha a saját szüleikkel laknának” – mondta el a Krónika megkeresésére Solymosi Zsolt, az intézmény aligazgatója, a program kolozsvári koordinátora.
Hozzátette, rendkívül izgalmas volt „belecsöppeni” a török társadalomba, ahol jellemző volt, hogy az egész család összegyűlt, a nagyszülők, rokonok, mindenki meg akarta ismerni a magyar diákokat.
– részletezte az aligazgató.
Solymosi Zsolt arról is beszámolt, hogy a középiskolás diákoknak és tanároknak egyedülálló lehetőséget biztosító, European School Network szervezetnek idéntől vált teljes jogú tagjává a János Zsigmond Unitárius Kollégium, amely egyedüli iskolaként képviseli Erdélyt. A kolozsvári intézményt testvériskolájuk, a magyarországi Babits Mihály Gimnázium ajánlotta be a programba. Mint kifejtette, 2006-ban hét finnországi középiskola úgy döntött, hogy
A szervezetnek jelenleg 25 iskola tagja 9 országból: Finnország, Hollandia, Németország, Portugália, Izrael, Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Törökország, Magyarország, Románia. Ez a 25 tanintézet általában az illető ország elit iskoláiból verbuválódik, amelyek nyitottak a nemzetközi projektekre, az iskolai koordinátor vagy igazgató személyesen is részt vesz a programokban.
Fotó: Facebook/Solymosi Zsolt
Az ESN négy alappillérre épül: az első egy one-to-one exchange nevű modell, ami arról szól, hogy egy diák elmegy valamelyik tagszervezet iskolájába, és ott tölt 1–8 hetet (az ott-tartózkodás idejét a befogadó család vagy az iskola tárgyalja meg), majd az őt vendégül látó tanuló is ugyanannyi időt tölt a cserediák iskolájában. A projektnek az a lényege, hogy csak az utat kell fizetni, tehát a diáknak saját költségén kell eljutnia valamelyik tagiskolába, azontúl a befogadó család felel a szállásért, étkeztetésért, programok lebonyolításáért.
A program második pillére a group exchange, tehát a csoportos látogatás, ami arról szól, hogy 5–10 diák egy tanár kíséretében eltölt egy hetet a vendégiskolában. A csoport számára már másképp kell szervezni programokat, de alapvetően valamilyen tevékenységben vesznek részt, meglátogatják a várost, a vidéket.
A harmadik programpont az úgynevezett job shadowing, amelynek keretében egy tanár elmehet valamelyik tagiskolához és egy hétig vagy akár több ideig taníthat, órákat látogathat. Ezáltal megismeri az iskola szerkezetét, az ottani belső életet. A vendégtanár szállásáról szintén az iskola gondoskodik, és ez is cserealapon működik. A JZSUK egy próbaév után most került be hivatalosan a szervezetbe, és tavasszal már érkezik is Varsóból egy tanár, aki két hétig fog amerikai angol irodalmat tanítani, illetve délutánonként előadásokat fog tartani a lengyel történelemről, népről, a lengyel–magyar barátságról.
Az unitárius kollégium jövő szeptemberben Erdély, a tolerancia földje címmel szervez etikai-vallási konferenciát, amelynek az lesz az érdekessége, hogy a tagszervezetben levő különböző vallású, nemzetiségű és kultúrájú emberek beszélgetnek arról, hogy hogyan kellene egymást megismerni, elfogadni és segíteni ahelyett, hogy egymás vallását bíráljuk.
Mint Solymosi Zsolt kifejtette, a szervezet alapítói úgy fogalmaztak, hogy minden diák az iskola nagykövete.
Elsősorban ők jönnek szóba, illetve alapfeltétel az angol nyelvnek az ismerete” – fogalmazott a pedagógus, aki szerint a középiskolás diákoknak, 15–18 év közötti gyerekeknek óriási lehetőségük nyílik a nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, olyan iskolákat ismerhetnek meg, amelyekbe különben nem valószínű, hogy bekerülnének. „Az ESN olyan, mint egy nagycsalád, és ez nem egy elcsépelt szlogen, hanem ezt tényleg lehet érezni, amikor együtt vagyunk” – hangsúlyozta a programkoordinátor.
Solymosi Zsolt arról is beszámolt, hogy a végzős líceumi diákok bekerülnek az ESN Alumni programba, azaz a véndiák-programba, amely arról szól, hogy a jövőben bárhol, Európa területén segítenek egymásnak.
„A projekt során olyan életre szóló barátságok jönnek létre, amelyek bár nem lehet tudni, hogy merre vezetnek, de mindenképp pozitív hozadékuk lesz. Úgy gondolom, hogy egy erdélyi iskolának nagy szüksége van arra, hogy a világra tekintsen. Nem beszélve arról, hogy mennyire nagy szükség van arra, hogy Erdélyt megismerjék, le kell bontani az előítéleteket Nyugattal szemben, és ők is le kell hogy bontsák velünk szemben” – hangsúlyozta az aligazgató.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!