
Fotó: Nagy Orsolya
Utcaszínház, kávéházi előadások, koncertek, csapolt sör és sült gesztenye: mindezt megtalálhatták egy helyen azok, akik kilátogattak a Nagyváradi Ősz fesztivál hétvégi rendezvényeire a város központjában. A rendezvénysorozat utolsó hetében szinte minden órában más és más program várta az érdeklődőket.
Az események a záróhétvége nyitányaként csütörtökön pörögtek föl, ekkor kezdődött meg a színpadok és sör sátrak építése a történelmi belvárosban, ezért a teljes környéket lezárták a gépjárműforgalom elől. Ez – főleg az első órákban – jelentős fennakadásokat okozott a közlekedésben.
A központban megjelent mindenki, aki ilyenkor szokott: a bóvli- és a trikóárusok, de a fiatal képzőművészek is, akik az utcán állították ki műveiket. Miközben bohócnak öltözött fiatalok gyűjtöttek adományokat a rászoruló gyermekek számára, a bátrabbak a legkülönbözőbb vidámparki játékokat is kipróbálhatták: a csillogó masinákból messzire elhallatszott a fejük tetejére állított, megpörgetett „utasok” sikítása, a dodzsempálya pedig idén is a legnépszerűbbek közé tartozott. A városháza elé felállított, tekintélyes méretű sörsátorban estére még táncra is perdültek az emberek.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a legtöbb váradi kulturális intézmény aktuális műsorát, programját bevonják a Nagyváradi Ősz órarendjébe. Így a csütörtök reggel az Árkádia Gyermek- és Ifjúsági Színház Lilliput Társulatának, tehát magyar tagozatának János vitéz című előadásával indult. A következő magyar nyelvű programpont Vetési Nándor kocsmai fellépése volt: a kolozsvári színművész Bertold Brecht Dobszó az éjszakában című darabját adta elő a sétálóutcai Louis kávézóban.
A Kossuth (Independenţei) utcai parkoló péntekre hatalmas koncertteremmé változott. Az itt felállított nagyszínpadon lépett fel a népszerű magyarországi Zanzibar együttes. Őket David Bryan amerikai származású, Nagyváradon gyakran fellépő énekes követte az egyre csak gyűlő tömeg előtt, majd DJ Chrome és a Fly Project következett. Szombat délelőtt a debreceni színház művészei szórakoztatták a járókelőket a város korzóján.
Estére ismét a Kossuth utcai színpad lépett elő fő helyszínné, fél nyolckor ugyanis a 80-as évek magyar alternatív zenei irányzatának egyik jellegzetes együttese, a KFT koncertjére várták a rajongókat. A kellemesen langyos időben jó néhány ezren öszszegyűltek a színpad előtt, ahol Laár András és együttese felvezetésként mindjárt az egyik legnagyobb slágerrel, a Bábu vagy című dallal indított, amellyel annak idején berobbant a köztudatba az 1981-es táncdalfesztiválon.
A Korlátolt Felelősségű Társaság ezt követően mintegy másfél órán keresztül izzította a népes közönséget, a számok között Laár – aki, mint közismert, a L’art pour l’art abszurd humortársulat vezetője is – néhány humoros költeményét is elszavalta. A koncert végére maradtak a legismertebb számok – a Balatoni nyár, a Bál van az Operaházban és az Afrika –, amelyek során már a közönséget is sikerült megénekeltetni, így a koncert annak ellenére is jó hangulatban zajlott, hogy a KFT-t inkább a mélyebb gondolatiságot hordozó, társadalom- és rendszerkritikus dalokat játszó, nem pedig a sör-virsli jellegű rendezvények hangulatfelelőseként ismert együttesek egyikeként tartják számon. A KFT-t este kilenctől a román System követte, tegnap estére pedig a Voltaj zenekart várták a rajongók.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.