
Fotó: Vakarcs Lóránd
A kolozsvári New York Szálló patinás épületének megmentéséért népszerűsítő, tudatosító kampányba kezdtek a János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai.
2015. december 07., 19:322015. december 07., 19:32
A kezdeményezést sokan anynyira komolyan vették, hogy már konkrét megoldási javaslatokat kértek tőlük közösségi oldaluk látogatói. A gimnazisták az RMDSZ középiskolás diákok számára meghirdetett versenyén vesznek részt.
Solymosi Zsolt, az iskola aligazgatója a Krónikának elmondta, a János Zsigmond Unitárius Kollégium is bekapcsolódott az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket elnevezésű országos projektbe, így az iskola diákjaiból több csapat is alakult, akik „örökbe vettek” egy műemléket, esetükben a New York Szállót.
„Olyan szempontból is különleges a projekt működése, hogy nem én adtam az ötletet nekik, hanem ők kerestek meg, hogy legyek a mentoruk” – magyarázta Solymosi. Hozzáfűzte, ennek nagyon örül, mert a diákoknak rengeteg jó ötletük van, ráadásul egy olyan kincses városbeli műemlék épületről van szó, amelynek leromlott állapota románoknak és magyaroknak is egyformán fáj. „Amióta beindítottuk a Facebook-oldalt, hétszáz »lájk« gyűlt össze, és közel négyezren nézték meg, ami nagyon sokat mond: szinte fórummá vált, ahol idősebb emberek elkezdtek régi, nosztalgikus élményeket feleleveníteni. Nagyon pozitív a visszajelzés” – mondta az aligazgató.
Hozzátette, mivel nem írták oda az oldalra, hogy a projektben diákok vetélkednek, egyesek anynyira komolyan veszik, hogy azt kérdezik: milyen konkrét tervük van arra, hogy megmentsék az épületet. „Az hiszik, hogy üzleti társaság vagy befektetők vagyunk, akik megpróbálják az épületet kézbe venni” – újságolta Solymosi. Mint kifejtette, a középiskolás diákoknak az a feladata, hogy tudatosítsák, mennyire fontos ez a műemlék a város életében, és hogy nem kellene pusztulni hagyni.
Alkalmunk nyílt elbeszélgetni a gimnazista diákokkal is. Bogdán Farkas, Budrala Sára, Farkas Ágnes Anna, Herédi-Füssy Tamás, Nagy-Betegh Kamilla, Simon Zoltán Szabolcs és Tulkos Tamás készséggel beszélt a kezdeményezésről. Elmesélték, amikor történelemtanáruk kihirdette a versenyt, néhányuk számára azonnal egyértelmű volt, hogy a New York Szállóval szeretnének foglalkozni, pedig egy száz műemléket tartalmazó listáról válogathatták ki a nekik tetszőt. A diákok számos rendezvényt terveznek, és nemcsak a világhálón zajlik az akció.
Az unitárius egyház levéltárában találhatóak meg Pákei Lajos, a kincses város egykori főépítészének eredeti tervrajzai, ezekből szeretnének egy tárlatot nyitni. Ezenkívül beszélgetős esteket is szerveznek majd, ahová meghívnak történészeket, értelmiségieket. Mivel fiatalokról van szó, tartanak villámcsődületet is a belvárosban, de hogy pontosan mi lesz az, nem árulták el. Azt mondták: „titkos”. „Nem a brüsszeli utazás ígérete – ami a vetélkedő fődíja – csábított, hanem nagyot álmodtunk: hátha sikerül elindítani egy láncreakciót, és jobb lesz az épület sora” – magyarázták.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.
A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.
Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.
Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.
Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.
Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.
Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.
Hatvan évvel első, mesekönyvben való megjelenése után kiállítással ünnepli Csipikét, Fodor Sándor legendás mesefiguráját a kolozsvári Quadro Galéria. A tárlat Rusz Lívia ikonikus, eredeti illusztrációit állítja középpontba.
szóljon hozzá!