
Fotó: Vakarcs Lóránd
A kolozsvári New York Szálló patinás épületének megmentéséért népszerűsítő, tudatosító kampányba kezdtek a János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai.
2015. december 07., 19:322015. december 07., 19:32
A kezdeményezést sokan anynyira komolyan vették, hogy már konkrét megoldási javaslatokat kértek tőlük közösségi oldaluk látogatói. A gimnazisták az RMDSZ középiskolás diákok számára meghirdetett versenyén vesznek részt.
Solymosi Zsolt, az iskola aligazgatója a Krónikának elmondta, a János Zsigmond Unitárius Kollégium is bekapcsolódott az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket elnevezésű országos projektbe, így az iskola diákjaiból több csapat is alakult, akik „örökbe vettek” egy műemléket, esetükben a New York Szállót.
„Olyan szempontból is különleges a projekt működése, hogy nem én adtam az ötletet nekik, hanem ők kerestek meg, hogy legyek a mentoruk” – magyarázta Solymosi. Hozzáfűzte, ennek nagyon örül, mert a diákoknak rengeteg jó ötletük van, ráadásul egy olyan kincses városbeli műemlék épületről van szó, amelynek leromlott állapota románoknak és magyaroknak is egyformán fáj. „Amióta beindítottuk a Facebook-oldalt, hétszáz »lájk« gyűlt össze, és közel négyezren nézték meg, ami nagyon sokat mond: szinte fórummá vált, ahol idősebb emberek elkezdtek régi, nosztalgikus élményeket feleleveníteni. Nagyon pozitív a visszajelzés” – mondta az aligazgató.
Hozzátette, mivel nem írták oda az oldalra, hogy a projektben diákok vetélkednek, egyesek anynyira komolyan veszik, hogy azt kérdezik: milyen konkrét tervük van arra, hogy megmentsék az épületet. „Az hiszik, hogy üzleti társaság vagy befektetők vagyunk, akik megpróbálják az épületet kézbe venni” – újságolta Solymosi. Mint kifejtette, a középiskolás diákoknak az a feladata, hogy tudatosítsák, mennyire fontos ez a műemlék a város életében, és hogy nem kellene pusztulni hagyni.
Alkalmunk nyílt elbeszélgetni a gimnazista diákokkal is. Bogdán Farkas, Budrala Sára, Farkas Ágnes Anna, Herédi-Füssy Tamás, Nagy-Betegh Kamilla, Simon Zoltán Szabolcs és Tulkos Tamás készséggel beszélt a kezdeményezésről. Elmesélték, amikor történelemtanáruk kihirdette a versenyt, néhányuk számára azonnal egyértelmű volt, hogy a New York Szállóval szeretnének foglalkozni, pedig egy száz műemléket tartalmazó listáról válogathatták ki a nekik tetszőt. A diákok számos rendezvényt terveznek, és nemcsak a világhálón zajlik az akció.
Az unitárius egyház levéltárában találhatóak meg Pákei Lajos, a kincses város egykori főépítészének eredeti tervrajzai, ezekből szeretnének egy tárlatot nyitni. Ezenkívül beszélgetős esteket is szerveznek majd, ahová meghívnak történészeket, értelmiségieket. Mivel fiatalokról van szó, tartanak villámcsődületet is a belvárosban, de hogy pontosan mi lesz az, nem árulták el. Azt mondták: „titkos”. „Nem a brüsszeli utazás ígérete – ami a vetélkedő fődíja – csábított, hanem nagyot álmodtunk: hátha sikerül elindítani egy láncreakciót, és jobb lesz az épület sora” – magyarázták.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!