
Fotó: Cristi Vescan
Gazdag felhozatallal, kézműves termékekkel és hangulatos zenével várta az érdeklődőket a kincses városban a február 17. és 19. között szervezett Szalonnafeszt, amelyre idén sokkal több kiállító jelentkezett, mint a korábbi években – nyilatkozta a Krónikának Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője.
2017. február 20., 12:332017. február 20., 12:33
Sikeresen zárult a hétvégi kolozsvári Szalonnafeszt, amely a növekvő érdeklődésnek és népszerűségnek köszönhetően hobbifesztiválból szakvásárra nőtte ki magát – fejtette ki a Krónika megkeresésére Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője. A múlt évhez hasonlóan idén is az Transilvania kiállítócsarnoka adott otthont az eseménynek: az évek során a fesztivál kinőtte a belvárost, ezért 2016-ban a szervezők megváltoztatták a rendezvény helyszínét.
Molnár Attila elmondta, a kiállítócsarnok jobban illik a szalonnafesztivál stílusához, mint a kávézók teraszai, a kiállítótérnek nagyobb a befogadóképessége, az idei rendezvényre már több mint tízezren látogattak el a három nap alatt. A kiállítók száma is növekedett: többek között Kolozsvárról, Szentlászlóról, Bácsból, Temesvárról, Marosvásárhelyről, Udvarhelyről, Nagybányáról és Magyarországról érkeztek.
A főszervező kiemelte, a rendezvény idei kiadásának egyik újdonságaként három kategóriában lehetett benevezni a versenyre: az egyikben füstölt, főtt vagy érlelt sós szalonnával; a másikban kolbásszal vagy füstölt, érlelt sonkával és a harmadikban disznóbelsőségekből készült felvágottakkal. Összesen tizenheten jelentkeztek, kategóriánként a következők a nyertesek: legjobb szalonnák – I. Bartha Norbert, II. Marian Moscaliuc, III. Petry; legjobb kolbászok – I. Sorin Berar, II. Vasile Hotca, III. Mihai Cornea; legjobb felvágottak – I. Vincze Péter, II. Mihai Cornea, III. Petry.
Molnár Attila arra is kitért, szintén újdonságnak számít, hogy a termelőkön kívül ezúttal kézművesek is részt vettek a fesztiválon. A tizenöt árus kínálatában szerepelt bunda, román népviselet, szőnyeg, faragott gyertya, horgolt dísz és ékszer is. A főszervező elmondása szerint a kézműves termékek kevésbé voltak kelendőek, inkább csak dekorációként voltak jelen. A rendezvénysorozaton az elmúlt évekhez hasonlóan, ezúttal is a palatkai cigányzenekar szolgáltatta a talpalávalót.
A szalonnafesztiválon 14 aranyérmet, 12 ezüstérmet és 11 bronzérmet osztottak ki a verseny győzteseinek, és a jótékonykodás is újra szerepet kapott. Ezúttal a tombolajegyek árából a szervezők csomagot állítottak össze a zsűrizésre hozott szalonnából és a termelők által felajánlott tartós élelmiszerekből, ezeket két kolozsvári szociális segélyező alapítványnak adományozták. A tombola kisorsolása után a nyertes egy 7 kilogrammos mangalicasonkával térhetett haza. „A következő évben is lesz szalonnafesztivál, sőt azon gondolkozunk, hogy jó lenne más városokban is megszervezni ezt a hagyományőrző rendezvényt, Brassóban például már megvan a lehetséges helyszín” – árulta el Molnár Attila.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!