
Fotó: Balázs Katalin
Örömmel fogadták a családok és barátok a hírt: a vártnál hamarabb, hétfő este hazaérkeztek a Himaláját megjárt gyergyószentmiklósiak, akik az Erdélyi Kárpát-Egyesület országos és gyergyói szervezetének felkérésére helyeztek el márványtáblát a Himaláján, a 8556 méteres Kancsendzöngán 2013-ban elhunyt Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére.
2016. november 01., 18:562016. november 01., 18:56
2016. november 01., 18:572016. november 01., 18:57
Amint arról korábban beszámoltunk, a helybéliek felajánlását elfogadva, buddhista szertartás szerint helyezték el az emléktáblákat a legmagasabban fekvő buddhista kolostorban, egy Sherpa Gaun nevű faluban, ahová bármely, jó egészségnek örvendő ember eljuthat, így akár zarándokhellyé is válhat. A táblaállítók – Csibi Márti, Köllő Zsolt, Ambrus Zoltán és Fülöp László – Erőss Zsolt nyomában haladva szerzett élményeikről beszámolva elmondták: 188 kilométert tettek meg gyalog, a fel- és lefelé leküzdött szintkülönbség összesen közel húszezer méter volt. Tizennégy napon át a dalbhatot, a legnépszerűbb nepáli ételt ették, amely főtt rizs lencsés, zöldbabos mártással és többféle szósszal.
„Az egyik maradandó élményem az emléktáblák elhelyezése a kolostorban, szép, buddhista (pudzsa) szertartás szerint. A helyi láma által vezetett szertartás emelte az esemény hangulatát, komolyságát és célját. Végignézve a kis kolostor falain, a dalai láma és Buddha képe mellett, magas rangú lámák arcképei közé került a két emléktábla. Felemelő és megható volt” – fogalmazott Köllő Zsolt (Yede), az emléktúra vezetője. Felidézte, amikor megérkeztek a Kancsendzönga lábához, nagy volt a csend, csak a szél lobogtatta az imazászlókat, a látvánnyal pedig nem lehet betelni. „Mély hálaérzet tört fel belőlem, amely köszönettel és könnyekkel párosult, majd közösen imádkoztunk Erőss Zsolt és Kiss Péter lelki nyugalmáért, hiszen ez a hely az ő sírhelyük” – jelentette ki Köllő.
„Suketar faluba érkezve elképzeltem, hogy Zsolték is innen indultak, és ugyanazon az úton mentek, ugyanazokkal az emberekkel találkoztak – számolt be az őt ért benyomásokról Fülöp László (Bágya) –. Több emberrel találkoztunk, akik látva kabátunkon Zsolt képét, felismerték, és mosolyogtak, sokan közülük nem is tudták, hogy meghalt. Ő ahol csak járt, jókedvet hagyott maga mögött. Az egyik házigazda hölgy azt is elmondta, nála is megálltak egy teára úgy, mint mi, és ezek a pillanatok voltak azok, amikor úgy éreztem, örülök, hogy részese lehettem ennek az emléktúrának.”
„Az alaptáborba érkezve a könnyeimmel küszködtem egy ideig. Utána már sírtam, emlékek jöttek elő, a Zsolt előadásai, példamutató életmódja, kitartása, komfortzónájának feszegetése. Elgondolkodtam azon, mit hagytak hátra – fogalmazott a Hangya becenévre hallgató Ambrus Zoltán. – Tudom most már, hogy hazatérve mit kell tennem: igyekszem minél többet lenni a családommal. A karrier, az üzletelés csak másodlagos. Szeretnék sokkal türelmesebb lenni, hogy háborgás helyett hála legyen a szívemben embertársaimmal szemben.”
„Hét nap alatt végiggyalogolva a völgyön az alaptáborig, sok emberrel találkoztunk. A kulturális sokk része volt számomra, hogy mennyire nyitottak egymással szemben – számolt be Csibi Márti. – A mi hordáraink például, ahogy megérkeztünk egy településre, három perc után már úgy beszélgettek a helybéliekkel, mintha régi jó barátok lettek volna. Az ottani emberek házában tényleg otthon érezheti magát mindenki, és ez sokkal több, mint az a vendégszeretet, amit a mi kultúránkban olyan nagyra tartunk. Az alaptáborhoz közeledve sírtam. De nem mondanám, hogy szomorúságomban, mert láttam, hogy nagyon szép helyen van a két néhai hegymászó sírja, és meggyőződésem, hogy a lelke is.”
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!