Hirdetés

Február 29-én világra jönni: „mintha lopnék magamnak egy születésnapot”

A kézdivásárhelyi Szabó Szende először a huszadik
születésnapján élte meg az igazi ünneplést •  Fotó: Facebook

A kézdivásárhelyi Szabó Szende először a huszadik születésnapján élte meg az igazi ünneplést

Fotó: Facebook

Mivel szökőévben született a kézdivásárhelyi Szabó Szende, csak négyévente ünnepelheti igazi születésnapját. Megkeresésünkre elmondta, helyzete emiatt különleges, azonban nem voltak pozitív hozadékai annak, hogy február 29-én született. Szabó Szende húsz éve vezeti a kézdialmási gyermekotthont, munkájáról, a közösségépítésről is beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2020. február 29., 09:112020. február 29., 09:11

2020. február 29., 09:122020. február 29., 09:12

Nem gyakori, hogy valaki szökőévben, február 29-én született, ezért tulajdonképpen csak négyévente van születésnapja. A kézdivásárhelyi Szabó Szende, a kézdialmási gyermekotthon igazgatója 1956. február 29-én született, és mint mondja, bár e tekintetben mindig különlegesnek számított, megvoltak a hátrányai annak, hogy csak négyévente ünnepelhetett.

„Édesanyám, egyidősek vagyunk!”

„Gyerekkoromban értetlenül álltam a dologgal szemben: a gyerek nem érti, hogy miért nincsen minden esztendőben születésnapja, mint mindenki másnak.

Hirdetés
Idézet
Az én esetemet súlyosbította az, hogy névnapom sem volt, hiszen gyerekkoromban a katolikus naptárban nem szerepelt a Szende név.

Aztán ezelőtt 15 évvel fedeztem fel, hogy bekerült a naptárba. De amikor egy ünnepet az ember közel ötvenévesen kap meg, akkor azt érzi: inkább nem is kell, hiszen hol voltam eddig?” – mondta el Szabó Szende. A gyakori nevek viselőit Erzsébet-, Katalin-, István-, János-napon mindenki köszöntötte, nagy ünnepségeket rendeztek a környezetében, de mivel a naptárban nem szerepelt a névnap, és születésnapja is csak négyévente volt, Szabó Szende mindezt egyfajta diszkriminációként élte meg.

„Nagyon furcsa érzés. Egy bizonyos idő után ezt érdekesnek találtam, azzal nyugtattam magam, hogy különleges eset vagyok. Mindazonáltal mindig volt egyfajta hiányérzetem.

Idézet
Ha nincs szökőév, és azt mondják az engem köszönteni akarók, hogy március elsején ünnepeljünk, akkor azt érzem: ez nekem nem kell, hiszen olyan, mintha lopnék magamnak egy születésnapot”

– fejtette ki az intézményvezető.

A Baróton született Szabó Szende azt mesélte, először a huszadik születésnapján élte meg az igazi ünneplést, hiszen otthon nem engedtek a szülei évente nagy ünnepléseket a családban, pont amiatt, hogy lányuk ne érezze hátrányban magát, hogy mindenki mást évente felköszöntenek. „Azt szokás mondani, hogy az ember annyi idős, ahány születésnapja volt, de ez az én esetemben nem így van.

Idézet
Ha csak a születésnapokat vesszük, idén 16 éves vagyok. Amikor a lányom 10 éves volt, én negyven voltam. Azzal jött haza: Édesanyám, egyidősek vagyunk”

– mesélte Szabó Szende.

Hozzátette, ha az ember valamiben kivételes vagy sikeres, esetleg szakmailag jól teljesít, a környezete jutalmazza valamiképpen, viszont ő úgy érezte, hogy bár a születésnapja kivételes dolog, ennek soha semmilyen pozitív hozadékát nem észlelte. „Megbékéltem a helyzettel, de sokkal jobban örültem volna, ha »közönséges« dátumon születtem volna” – mutatott rá a kézdivásárhelyi igazgató.

•  Fotó: Facebook Galéria

Fotó: Facebook

A gyermekotthon egy nagy család

Szabó Szende 1978-ban került Barótról Kézdivásárhelyre, ahol a Vigadó művelődési ház szakirányítójaként, majd igazgatójaként dolgozott 1997-től 2001-ig. Immár húsz éve vezeti a Kézdialmáson működő állami- lakás-otthont, gyermekotthont. Közben elvégezte a pszichológia szakot, és mesterizett is.

Idézet
Úgy érzem, a világ legszerencsésebb embere vagyok, hiszen mindkét munkámat imádtam. Mivel egyke gyerek voltam, mindig nagy családot szerettem volna. Csak két saját gyerekem született, viszont a gyerekotthonban kaptam egy óriási családot.

Különleges varázsa van annak, hogy 10-12 gyereket vesz az ember a szárnyai alá: mindenik más, hiszen nem testvérek, de összekovácsolódik a nagy család” – fogalmazott a pszichológus.

A gyerekotthonban óvodástól egyetemistáig mindenféle korú gyerek lakik általában, akik a törvény szerint 26 évig maradhatnak a szociális rendszerben, azokban az években is, amikor iskolaévek után továbbtanulnak. A kézdialmási otthonban felső-háromszéki gyerekek élnek, hogy könnyen eljuthassanak családjukhoz. „Nekünk az elsődleges célunk, hogy visszaintegráljuk őket szűk környezetükbe, amennyiben mód van erre. Ez ritkán sikerül, de a lehetőséget muszáj fenntartani, hogy ne szakítsuk el a vér szerinti családjuktól, a szülőföldjüktől, nyelvi közegükből, hagyományaiktól ” – mondta a gyermekotthon vezetője.

Arra is kitért, hogy amikor 2001-ben a gyermekotthon élére került, akkoriban haltak meg a szülei 11 hónap alatt.

Idézet
Az árvaság nem korfüggő, az ember hatvanévesen is maradhat árván. Amikor odakerültem, lelkileg megtörve, akkor a gyerekek adtak erőt és az, hogy láttam: ezeknek a kicsiknek nincs anyjuk, apjuk, mégis tudnak örülni az életnek. Az is szörnyű, ha meghaltak, de az talán még rosszabb, amikor élnek, de nem törődnek velük”

– mutatott rá Szabó Szende. Hozzátette, ő is igyekszik lelki támogatást nyújtani az otthon lakóinak, igazgatása alatt 37 gyereket neveltek fel. „Évente hazajönnek, összegyűlnek azok a gyerekek is, akik már elhagyták az otthont. Elmegyünk együtt a templomba, és a fél templomot megtöltjük. Örülök, hogy a gyerekeink közül egy se került börtönbe, mindeniknek van munkája: akad köztük közgazdász, van, akit most szentelnek pappá, és olyan is, aki állatok mellett dolgozik” – mesélte az igazgató.

Kifejtette, most már „unokákkal” is büszkélkedhet: a volt lakók közül egyeseknek már gyerekeik vannak. „Azt látom: az egykori gyerekotthonosok szépen gondozzák a gyerekeiket, hiszen tudják, mit jelent az, ha valakinek hiányolnia kell a vér szerinti szüleit” – mondta Szabó Szende.

korábban írtuk

Az öregedés „ellenszere”: február 29-én születni
Az öregedés „ellenszere”: február 29-én születni

Idén végre ismét megünnepelhetik születésnapjukat a február 29-én születettek is, aztán a következő három évben megint szülinap nélkül maradnak. Kíváncsiak voltunk, hogy mit jelent ez annak, aki bár 32 évet tölt idén, mégsem volt ennyi szülinapja a naptár szerint.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés