Hirdetés

Erdélyi valóság haladó szinten: Botházi Mária főszerkesztő a kreatív délelőttökről, a Nőileg magazinról

Botházi Mária

Botházi Mária

A sajtóban nincsenek már biztos pontok, de gyakran az eredetiség, a megérzés, gyors reakciókészség, kreativitás, témaérzékenység, adaptáció, rugalmasság kérdése a lényeg – vélekedik Botházi Mária újságíró, a Székelyudvarhelyen szerkesztett, az erdélyi és univerzális valóságot bemutató Nőileg című magazin új főszerkesztője.

Bede Laura

2017. szeptember 13., 16:322017. szeptember 13., 16:32

2017. szeptember 17., 12:312017. szeptember 17., 12:31

– Mi volt az első gondolata, amikor felajánlották önnek a Nőileg című havilap főszerkesztői állását? Mivel indokolták a választást?

– Az volt az első gondolatom, hogy de vagány, de jó lenne! Nem emlékszem, hogy indokolták volna a választást, amolyan felkérés volt, egy rövid telefonhívás júniusban.

Hirdetés

– Kérdéses volt, hogy elfogadja-e az ajánlatot?

– A hirtelen jövő belső hangom azt diktálta, hogy igent mondjak, de aztán elkezdtem gondolkodni. Ami nagyon rossz dolog tud lenni néha, jól megriasztja az embert. Úgyhogy igen, rágódtam egy csomót aztán, hogy mi legyen, mert sokfele kell majd figyelnem, és sokat kell majd dolgoznom. Ráadásul csak körülbelül délután háromig-négyig, mert onnan már a családé vagyok, ehhez ragaszkodom. Nem tudok és nem is akarok napestig szellemi munkát végezni, én attól szédelgek, és gondolat nélküli leszek.

No, de szerencsére főként kreatív feladatok ezek, nem a ráfordított idő a lényeg bennük, hanem az eredmény. Úgyhogy reménykedőn igent mondtam.

A dédnagyanyám mindig úgy gondolta, a gyomlálást a kapálással, a kapálást a gyomlálással piheni ki. Ilyen délelőttökre számítok én is.

Botházi Mária és Balázs Imre József •  Fotó: Dávid Anna Júlia Galéria

Botházi Mária és Balázs Imre József

Fotó: Dávid Anna Júlia

– Mekkora kihívásnak tekinti ezt a feladatot?

– Olyan kihívásnak tekintem, ami összegzi mindazt, amit eddig tanultam és tapasztaltam a pályán. Úgy érzem, egy csomó olyan helyzettel és feladattal találkoztam már, mint ami majd a Nőilegnél vár rám. És bizonyára sok olyasmivel is találkozom majd, amivel még nem.

Bár majd húsz éve írott és online szerkesztőségekben dolgozom, még soha nem tevékenykedtem női magazinnál, így biztosan sokszor fogok ingoványos talajra lépni,

hülyeségeket beszélni, spanyolviaszt felfedezni – remélem, időben figyelmeztetnek majd ezekre a kollégák. De közben meg nagyon érdekesnek találom ezt a munkát, nagyon vonzott mindig. Szóval inkább jóleső izgalom és várakozás van bennem az októberi kezdés előtt, mint mondjuk félelem.

– Mennyire ismeri a szerkesztői csapatot, a lap előállítási folyamatát?

– Az erdélyi magyar sajtóban a legtöbb újságíró már vagy volt kollégája a másik újságírónak, vagy lesz. Így dolgozzuk mi körbe a szerkesztőségeket, s borulunk össze bajtársias szeretettel.

A Nőileg munkatársainak egy része már volt kollégám, remekül megvoltunk együtt. Többeket ismerek otthonról, hiszen a lap központja Udvarhelyen van,

az én szeretett szülővárosomban. Vannak, akiket nem ismerek, de ez nem gond, ez a munka olyan, hogy csak összekovácsolódva, barátian, egymással jól együttműködve, egymás felé nyitottan lehet végezni. A szerkesztőségekben nagyon hamar összeismerkednek az emberek, kicsit olyan ez, mint mondjuk a katonaságnál. Egyedül senki nem megy semmire. A lap előállítási folyamata gondolom ugyanolyan, mint a többi lapé, a rendelkezésre álló időintervallumokat már ismerem.

– Mit szeretne változtatni a lap külalakján vagy akár tartalmában?

– A külalakját igen igényesnek találom, nem változtatnék rajta, de nem is az én tisztem ez. Én a tartalomért felelek majd. Egyelőre nem hinném, hogy nagy változásokra számíthat az olvasó, nem látom szerencsésnek, ha kívülről beejtőernyőznek valakit egy munkaközösség élére, és az elkezd ott garázdálkodni. Többször volt ilyenben részem például éppen a Krónikánál, és semmi jó nem származott belőle, mondhatom.

Előbb meg szeretném ismerni az új helyzetet, az új embereket, általában úgy három hónap szokott lenni a beszokási idő, úgy tapasztaltam.

Aztán fokozatosan biztosan érezhető lesz a jelenlétem, de a nagy kitűzött programtervekben nem hiszek, azok leginkább kommunikációs szemfényvesztésre valók.

– Az olvasottság, népszerűség szempontjából mennyire fontos, hogy erdélyi vagy akár külföldi sztárok kerüljenek a címlapra?

– Azért nem tudok egyértelmű választ adni erre a kérdésre, mert úgy látom, a sajtóban nincsenek már biztos pontok sajnos, nincs olyan, hogy valamit így vagy úgy kell csinálni. Ha én azt mondom most, hogy nagyon fontos, valószínűleg igazat mondok. De ha azt mondom, hogy nem fontos, valószínűleg akkor is igazat mondok. Pedig milyen egyszerű lenne, tudnánk a szabályt, csinálnánk, és dőlne a sok olvasó. De nem így van.

Valami egy ideig működik, aztán már nem, vagy épp váratlanul működni kezd: a kereteket ismerni kell,

de gyakran az eredetiség, a megérzés, gyors reakciókészség, kreativitás, témaérzékenység, adaptáció, rugalmasság kérdése a lényeg.

Nőileg-közönségtalálkozó •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Nőileg-közönségtalálkozó

Fotó: Boda L. Gergely

– A Mutass jó példát! program megalakulásának egyik oka, hogy a szerkesztők „kifogytak” az erdélyi sztárok címlapon való megjelenítéséből, ezért hétköznapi, példaképnek tekinthető személyeket mutatnak be. Mit gondol, hogyan tartható fenn az olvasottsági szint, ha ezekből a példaképekből is kifogynak?

– Nem hinném, hogy ki lehet fogyni a címlapra tehető személyiségekből. Vagy lehet a személyiséget sztorival váltani. Egyébként gyakori a női magazinoknál – húsz éve olvasom őket, és feltűnt – hogy simán ismétlik a címlapsztárokat. Egy éve járatom például az Elle magazint, és ezalatt kétszer volt címlapon Emma Watson, csak némiképp eltérő kontextusban. De a Nők Lapja is ismétel például. Én a címlapokért izgulnék a legkevésbé.

Szerintem a példaképekkel diskurzust kívánt inkább újítani a szerkesztőség, hiszen programmal olyan emberekre irányulhat a figyelem, akik egyébként sosem lettek volna a nyilvánosságban láthatók,

holott érdemeik gyakran sokkal jelentősebbek lehetnek, mint a gyakori médiaszereplőké.

– A magazin szlogenje alapján a Nőileg az erdélyi nők magazinja. Milyen mértékben szól csak a nőknek?

– Lehet erről vajon mértéket felállítani? A Nőileg olvasásához jó haladó szinten ismerni a magyar nyelvet és az erdélyi valóságot, amely ugye szervesen beleágyazódik a romániai és az anyaországi valóságba. Innen pedig már

nagyon tág a spektrum, különösen, hogy az erdélyi vagy erdélyi kötődésű sztárok mellett az univerzális témák erdélyi megvilágítása köszön vissza a lapból.

Női lap lévén elsősorban a nőket szólítja meg a magazin, de egy nemrég készült felmérés szerint férfiak is olvassák, hiszen nagyon sok téma nemtől független.

– Milyen korcsoport olvassa főként a lapot?

– A huszonöt és negyvenöt év közöttiek. De fiatalabbak és idősebbek is szép számmal akadnak az olvasótáborban, erről ugyanaz a felmérés tanúskodik.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

– Egy államvizsga-dolgozat alapján a Nőileg külalakban és tartalomban is hasonlít a „glossyhoz”, annak ellenére, hogy nem ezzel a céllal jött létre. A dolgozat vezetőtanáraként mit gondol erről?

– Mondjuk el az olvasónak, hogy a glossy („fényes”, utalás a fényes papírfajtára, amire nyomják) igényes, az átlagosnál drágább, képes, heti vagy havi rendszerességgel megjelenő magazin. Fő célja a szórakoztatás és a jól körülhatárolt olvasói réteg általánosnak vélt „igényei” minél teljesebb kielégítése.

Legfőbb kritika velük szemben, hogy trendkövetőkké teszik a nőket, az olvasót egyfajta átalakulásra késztetik mind belsőleg, mind külsőleg.

A címlapokon szereplő nők egyfajta ideált közvetítenek a nők felé, megfelelési vágyat keltve ezzel az olvasókban. Újra kinyitottam ezt az államvizsga-dolgozatot most, megnézve a lap 2015-ös számait elemző kutatás eredményeit, amelyeket tizenöt pontba szedett a szerző, Gedő Dalma Orsolya, azt mondhatom, hogy azóta sokat változott a tartalom. A nyáron olvastam át az elmúlt két év termését, és a Dalma által írtakhoz képest egy csomó újítást találni a lapban.

A magazin által bemutatott való és az erdélyi nő valósága sokkal közelebb került egymáshoz időközben, és szeretném, ha ez a tendencia ekként folytatódna.

– Októbertől kerül a szerkesztőség élére. Milyen témákra, újdonságokra számíthatnak az olvasók?

– Hogy ez kiderüljön, talán a legegyszerűbb, ha megvásárolja a novemberi lapszámot (is) a kedves olvasó, és felfedező körútra indul benne. Igyekszünk olyan lapot a kezébe adni, hogy semmiképp ne érezze kidobott pénznek a két kávé árát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Nem csak a hőség visel meg: ezért szoronganak sokan nyáron

A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.

Nem csak a hőség visel meg: ezért szoronganak sokan nyáron
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
Hirdetés
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
Hirdetés
Hirdetés