
A szavak ereje. André Ferenc zsűritag gratulál Oláh Márta, Csuszner Kálmán és Suciu Tina versenyzőknek, akik a legjobban teljesítettek a Slam Klubon
Fotó: Rab Zoltán
Az Erdélyben először turnézó Slow Village budapesti hiphop együttessel bulizhatnak együtt azok, akik részt vesznek a Nest által szervezett slam poetry bajnokság februártól kezdődő előválogatóin.
2019. január 16., 19:042019. január 16., 19:04
2019. január 17., 09:412019. január 17., 09:41
Bejelentette Kolozsváron a Nest – Erdélyi Összművészeti Gyűjtőpont az idei Erdélyi Slam Poetry Bajnokságot megelőző előválogatók helyszíneit és dátumait. A Bulgakov kávéházban kedden este szervezett esemény házigazdája, Járai Richárd felhívta a figyelmet a 2019-es selejtezők újdonságára: a szervezőcsapatot elkíséri az Erdélyben először turnézó Slow Village budapesti hiphop formáció. A 2007-ben feltűnt Slow (azaz Zsigri Bé) producerként a magyarországi instrumentális hiphop/absztrakt hiphop színtér egyik legfontosabb alakja, aki 2016-ban létrehozta a Slow Village kvartettet Goulasch-sal, Nash-sel és Tinkkel.
másnap pedig a marosvásárhelyi Jazz látja vendégül a slammereket. A turné március 1-jén folytatódik a székelyudvarhelyi Felső G kávéházban, ezt követően a csíkszeredai Grundban mutathatják meg tehetségüket az érdeklődők. Az utolsó előválogatót március 3-án szervezik a sepsiszentgyörgyi Szimplában. A 2019-es Erdélyi Slam Poerty bajnokságot pedig valamelyik nyári fesztiválon rendezik meg.
„A terveink között szerepel, hogy középiskolás diákok számára is szervezzünk slam poetry bajnokságot. Szeretnénk olyan rádiós projektekbe is részt venni mint a múlt évi Silent Slam Tour, viszont ezúttal jó lenne élőben előadni a produkciót hangszer kíséretében. Továbbá a költészet napján is slammelünk, valamint március 15-én még nagyobb szabású eseménnyel szeretnénk megemlékezni” – mondta el érdeklődésünkre Banga Szilárd, a Nest alapítója.
Ugyanakkor kedden este
Így a bátor jelentkezők szövegeit, előadásmódját öttagú csapat értékelte: André Ferenc, Jobbágy Júlia, Morar Ervin, Sarvadi Paul, Sárkány Tímea. A zsúfolásig telt teremben a barátok, slamkedvelők csettintéssel és tapssal fejezték ki tetszésüket. A pontszámok alapján első helyen Suciu Tina végzett, a második helyezést Csuszner Kálmán érte el, a harmadik pedig Oláh Márta lett.
A slam poetry elnevezésű, napjainkra világszinten önálló műfajjá érett verses vetélkedő az 1980-as évek közepén született az Egyesült Államokban. A középkori dalnokversenyekhez hasonlítható,
A slam poetry előadó-költészeti műfaj 2006 óta divatos Magyarországon és az elmúlt években népszerűsége töretlenül ível felfelé. Erdélyben 2012-től van jelen érezhetően a műfaj, amely itt is nagy népszerűségre tett szert igen rövid idő alatt. „Szókimondás, színpad, szabadság – szerintem ez elég ok arra, hogy szeressem. Ha megkísérelném hasonlatban kifejezni, hogy mit jelent számomra a slam poetry, akkor azt írnám, hogy olyan, mint egy kulcs a számon a lakathoz” – jellemezte a slam poetryt az Irodalmi Jelennek Fehér Tamara, a műfaj egyik fiatal művelője.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!