
Innovációs csapatmunka. A magyarországi versenyen részt vevő kolozsvári diákok és koordinátoraik
Fotó: Erdélyi Innovációs Műhely
A levegőszennyezés káros hatásaira, valamint a tudatos gyógyszerfogyasztásra szeretnék felhívni a figyelmet azok a kolozsvári középiskolások, akik részt vesznek a magyarországi ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyen.
2020. január 11., 19:312020. január 11., 19:31
2020. január 11., 19:462020. január 11., 19:46
A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium három diákja is továbbjutott a 2019/2020. évi ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató verseny második fordulójába. A magyarországi megmérettetésen 95 fiatal, köztük 10 határon túli magyar diák folytatja kutatási és innovációs tevékenységét a több mint 2,5 millió forint összegű ösztöndíjakért.
A kincses városi középiskolások az Erdélyi Innovációs Műhely által első alkalommal meghirdetett Fiatalokért Erdélyben Program keretében pályáztak.
– mondta el a Krónika megkeresésére Kovács Róbert-Jenő műhelytag, a kolozsvári Műszaki Egyetem hallgatója.
Kifejtette, Gál Emese 11. osztályos diák a Bronchus Protect című pályázatával kísérletet tesz egy olyan prevenciós eszköz és digitális rendszer megalkotására, amely révén nagyban megkönnyítheti a krónikus betegséggel élők mindennapjait a drasztikusan romló levegőminőség monitorizálásával, folyamatos megfigyelésével. Szeretné, ha kezdeményezésére az emberek nagyobb figyelmet fordítanának a levegőszennyezés káros hatásaira.
Domokos Orsolya és Deé Róbert 10. osztályos tanulók medQR alkalmazásuk révén első körben a tudatos gyógyszerfogyasztás előmozdítására fektetik a hangsúlyt. Fejlesztésükkel szeretnének létrehozni egy felhasználóbarát felületet, amelynek révén a gyógyszeres kezelések hatásfokának optimalizálására, valamint a gyógyszerek, étrend-kiegészítők okozta allergiás keresztreakciók csökkentésére, elkerülésére törekednek. Hosszú távú elképzelésük egy piacképes digitális asszisztens megalkotása.
A projekteket Kovács Róbert-Jenő elektronika és távközlés szakos hallgató, valamint Gyenge Ervin, a BBTE orvosi biológia szakos mesteris hallgatója koordinálta. A Magyar Innovációs Szövetség, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és az M5 csatorna által meghirdetett tehetségkutató verseny speciális tanulmányi verseny, amelyen tudományos, innovatív projekteket kell megvalósítaniuk a fiataloknak.
Bár mindkét kezdeményezés fejlesztési szakaszban van, mindenképp ígéretes, hogy a fiatalok különdíjban részesültek a tavaly decemberben megrendezett TUDEK országos diákvetélkedő döntőjében és szintén döntőbe jutottak a 29. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyen, ahol a végső megmérettetést áprilisban tartják – fogalmazott Kovács Róbert-Jenő. Rámutatott, továbbá a Márton Áron Szakkollégium, valamint dr. Mészáros Tamás igazgató meghívására idén nyáron a fiatalok előadóként részt vehetnek a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem által megszervezett Kárpát-medencei nyári egyetemen.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!