
Több elismerést is kapott az Arhitectura.6 című, kétévenként megrendezett építészeti tárlaton a gyergyószentmiklósi Larix Stúdió.
2016. szeptember 13., 18:162016. szeptember 13., 18:16
Köllő Miklós építész, a tervezőiroda vezetője mecénásoknak tartja azon megrendelőket, akik nyitottak a tervezők kortárs megoldásjavaslataira, és akikkel együttműködve nemcsak szakmailag vállalható, hanem építészeti nívódíjra is érdemes épületek születhetnek.
A Hargita, Brassó, Kovászna, Maros, Szeben és Vâlcea megyei építészek Arhitectura.6 című tárlatát több településen is bemutatják. A kiállításra érdemes alkotások kiválasztása után a legjobbakat szeptember elején díjazták. Az Arhitectura.6 kiállításának anyagát Gyergyószentmiklóson is bemutatják a későbbiekben.
A régió építészeinek „háziversenyeként” is tekinthető megmérettetésen az utóbbi időszak legjobb tervei kerültek bemutatásra. Nyolcvankét tervből az előválogatás során ötvenhatot válogattak be a kiállításra, ezekből kerültek ki a díjazottak. A Larix Stúdió tíz munkával jelentkezett, mindegyik átment a rostán. Díjra jelölték az általuk tervezett zetelaki buszmegállót, az ivói fűrészmalmot, restaurálás-épületfeljavítás kategóriában a gyergyószentmiklósi Benedek-kúriát és a felújított remetei malmot. A Larix Stúdió végül két díjat nyert, egyet a gyergyóújfalvi malom restaurálásáért, valamint a zsűri különdíját általános tevékenységéért.
„Olyan még nem volt, hogy nem egy konkrét tervért, hanem általános tevékenységért ítéljék oda a zsűri különdíját, nekünk ez nagyon jólesett. Bő termés volt az utóbbi két évben, és jól jött a szakmai elismerés is” – fogalmazott Köllő Miklós, a tervezőműhely szakmai vezetője. A zsűri indoklásában ez áll: „A Larix Stúdió csapatának – és megrendelőiknek – egy olyan szakmai tevékenységért, amely tudatosan és koherensen a helyi értékek fennmaradásáért tesz, és amelyben a gesztusok finom eleganciáját mindig a sérülékeny épített örökségre való odafigyelés kíséri, nyilvánvalóvá téve hogy ennek elherdálása számukra megengedhetetlen.\"
„Megrendelőink költséghatékonyságot tartották szem előtt, de építészeti szempontból ránk bízták a döntéseket, nyitottak voltak a javaslatainkra” – fogalmazoitt Köllő Miklós. Hozzátette, fontos elfogadni, hogy van hagyományos és abból kinövő, ökoregionális kortárs építészet, s egy száz évvel ezelőtti világot nem szabad rákényszeríteni görcsösen a mára – ezért fontos a megrendelők nyitottsága.
Egy korábbi Arhitectura.6 alkalmával az egyik zsűritag fogalmazta meg, hogy a székelyföldi szakemberekre általában az jellemző, hogy nagyon kis költségvetésből, nagyon finom húzásokkal alkotnak, igazodva a tájhoz, a környezethez.
Szintén jellemző a Hargita megyei szakemberek elitjére, hogy olyan terveket készítenek, amelyek nem szakadnak el a hagyományoktól, mégis a máról beszélnek. Mert a nosztalgiákon illene túllépni, s szembe kell nézni a lehetőségeinkkel – véli az építész.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
szóljon hozzá!