
A Sargy iskola több mint 200 hátrányos helyzetű gyermeknek biztosít minőségi oktatást
Fotó: blythswood.ro
A jelenlegi válság miatt ismét szükséges a segítség a kenyai Rusinga szigetén található oktatási központ működéséhez – hívta fel a figyelmet a Blythswood Románia jótékonysági szervezet, amely rendszeres támogatókat keres a gyerekek iskoláztatási költségeinek fedezésére.
2020. október 24., 20:422020. október 24., 20:42
Rendszeres támogatókat keres a Blythswood Románia a kenyai Rusinga szigetén található Sargy Oktatási Központ működéséhez.
A Kolozs megyei székhelyű jótékonysági szervezet honlapján olvasható beszámoló alapján a járvány miatti lezárások következtében az éhezés mindennapi realitássá vált Rusingán. Májusban sikerült több mint 4 tonna gabonát kiosztaniuk a rászorulóknak. További támogatásként közel 40 ezer eurót küldtek Kenyába az elmúlt három évben, ebből az összegből több mint 10 ezer euró az iskola működéséhez járult hozzá.
„A bátorító eredmények mellett sajnos nagyon komoly megpróbáltatásokkal is szembe kell néznünk: 2020 márciusában egy vihar nagymértékben megrongálta az ideiglenes bádogtantermek jelentős részét, ezzel ellehetetlenítve az iskola további működését. Több osztály a szabad ég alatt tanult, amíg a koronavírus-járvány miatt felfüggesztették az oktatást Kenyában jövő év januárjáig” – írta Csiszér Balázs, a szervezet igazgatója és Halmen Balázs, a Van egy téglám Kenyában elnevezésű projekt egyik vezetője.
Rámutattak, az idei év során a Viktória-tó szintje soha nem látott mértékben megnőtt, és immár veszélyezteti a felépült ideiglenes oktatási központot. A további rongálások megakadályozására a Blythswood Care skóciai segélyszervezet támogatásával sikerült megépíteni egy hullámtörő gátat.
Egyébként soha nem volt ennyire időszerű megépíteni a még hiányzó hat új osztálytermet, hogy a gyerekek emberi körülmények között tanulhassanak, amikor újraindulhat az oktatás januárban.
– hívták fel a figyelmet a kezdeményezők. Mint írták, egy gyerek iskoláztatásának költsége körülbelül havi 15 euró, ehhez keresnek támogatókat. Ezt egyszerűsített formában szeretnék lebonyolítani, a rendszeres támogató évente két beszámolót kap az iskoláról.
Aki szeretne hozzájárulni a Van egy téglám Kenyában és a Blythswood kenyai munkájához, ezen az e-mail-címen és telefonszámon érheti el az illetékeseket: balazs.csiszer@blythswood.org, +40721237945; balazshalmen@gmail.com, +40722183435.
Ugyanakkor a beszámolóból az is kiderül, hogy a Blythswood 2010 óta áll partnerségben a Sargy központtal: anyagi segítséget nyújtottak egy új iskolaépület és önkéntesközpont felépítésében, valamint az iskola havi működési kiadásait is támogatják. A partnerség keretében víziós körutakat szerveznek támogatók és önkéntesek számára, a jövőbeli szolgálati lehetőségek feltérképezésére; haszonállatokat vásárolnak a helyi özvegyek önsegítő csoportjának; szúnyoghálókat adományoznak hátrányos helyzetű családoknak a rovarok által terjesztett veszélyes betegségek megelőzésére; továbbá anyagilag támogatják a helyi fiatalok gimnáziumi és középiskolai tanulmányait.
A Van egy téglám Kenyában projekt előzménye, hogy Halmen Balázs kolozsvári diákként három hónapot önkénteskedett a Sargynál, első európaiként. Hazatérésekor megkereste a Blythswoodot, és közösen szerveztek egy utat, melynek célja az iskola építése volt. A támogatásgyűjtő kampányt úgy hirdették meg, hogy az adakozó vásárolhatott egy vagy több téglát az épülő iskolából és így szimbolikusan elmondhatta, „van egy téglája Kenyában”.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!