2010. július 09., 10:182010. július 09., 10:18
Gundel Takács Gábor elmondása szerint a vb-nek otthont adó afrikai ország drukkerei fantasztikus hangulatot teremtettek a rendező városokban akkor is, amikor a házigazdák csapata már elbúcsúzott a küzdelmektől. Ahogyan azt korábban a szintén az MTV kommentátoraként Dél-Afrikában dolgozó Faragó Richard is elmondta lapunknak, a hazai drukkerek a csoportkör után teljes mellbedobással támogatták Afrika egyetlen talpon maradt együttesét, Ghánát. Gundel Takács Gábor a helyi televízióban olyan összeállításokat is látott, amelyekben a United States of Africa (Afrikai Egyesült Államok) kifejezést használták. Ghána drámai búcsúja az Uruguay elleni negyeddöntő után azonban lehangolta a hazaiakat, és azóta számukra már másodlagos volt, hogy például a szerda esti spanyol–német elődöntőből ki jut tovább.
„Ezzel együtt mindenhol érezhető, hogy Dél-Afrika még mindig nagyon büszke arra, hogy itt rendezik a vb-t, és mindenki mindent megtesz azért, hogy ez kifelé is érezhető legyen. A rendező városokban nagyon jó a hangulat, a drukkerek rendszerint elözönlik a helyszíneket. A vendégszurkolók is vidámak és békések, valószínűleg a huligánoknak nem volt pénzük ilyen meszszire eljutni, csak a jobb módúak engedhették meg maguknak a dél-afrikai kiruccanást” – foglalta össze a helyszíneken látottakat Gundel Takács Gábor. „A távolságok is nagyok: például Fokváros és Johannesburg 1300 kilométerre fekszik egymástól. Olyan, mintha az Európai Unió rendezne vb-t” – érzékeltette a körülményeket a népszerű televíziós újságíró, aki szerint a hangulat így más, mint a korábbi vb-ken, de a futballünnep így is futballünnep marad.
A döntőbe is két európai uniós ország válogatottja jutott – Gundel Takács Gábor szerint teljesen megérdemelten. „Egyik csapat sem hibázott a döntő pillanatokban. Uruguay ereje elfogyott a végére, Németország pedig semmit sem tudott mutatni az elődöntőben, miközben Brazília és Argentína is meglepetésre megérdemelten esett ki. A vb előtt úgy tippeltem, hogy egy olyan válogatott nyer, amely még sohasem volt világbajnok. És ekkor Spanyolország mellett Hollandiára is gondoltam, no meg Elefántcsontpartra, amely végül korán búcsúzott – fogalmazott lapunknak az MTV sportkommentátora. – Azért éreztem így, mert elég furcsa, hogy az eddigi 18 vb-aranyérmen csupán 7 ország osztozik, miközben több más együttes is megérdemelt volna már egy világbajnoki címet. És most kiderült, hogy a hollandok és a spanyolok is így gondolják: a két csapat egészen más futballt mutatott, sokkal színesebben és élvezhetőbben futballozott a többieknél. Bebizonyosodott, hogy a defenzív futballal nem lehet messzire jutni, és ennek csak örülhetünk.”
Gundel Takács Gábor a személyes élményeire kitérve megerősítette, hogy Dél-Afrikában valóban nincs mitől félni, semmilyen negatív tapasztalatról nem tud beszámolni. „Mindenki beszél angolul és nagyon barátságos, még azokon a helyeken is, amelytől óva intettek. Ilyenek a piacok vagy a tömegközlekedési eszközök: felmerészkedtem a minibuszokra is, ahol egyedüli fehér emberként sem éreztem veszélyben magam. Azért a kertvárosokban a szögesdrótos és magasfeszültségű árammal ellátott kerítések eléggé beszédesek, de úgy látszik, a vb idejére sikerült kiszűrni a bűnözést” – írta le a Krónikának dél-afrikai tapasztalatait Gundel Takács Gábor, aki magyarokkal is találkozott a vb helyszínein. Egyik alkalommal meglepődve vette észre, hogy egy vendéglő borlapján elsőként a Pongrácz-borpince kínálata szerepelt, illetve Fokvárosban egy olyan pincét is látott, amely a Tokaji nevet viselte. A sportriporter a rendező városok közül Fokvárosban érezte magát a legjobban, és mindent összevetve biztos abban, hogy pozitív élményekkel tér haza az első afrikai világbajnokságról.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.