
Gálaműsor keretében rangsorolták és díjazták a hat legszebb erdélyi magyar dalt a kolozsvári Bulgakov és Macskaház irodalmi kávéházban szombaton este.
2016. november 14., 13:472016. november 14., 13:47
Tamás Csilla, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének (EMKISZ) megbízott elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. A pályázat létrehozásáról elmondta, két éve döntötték el, hogy az erdélyi magyar könnyűzene hiányosságain szeretnének enyhíteni erejükhöz mérten, ezért pályázat keretében a legszebb erdélyi magyar dalt fogják keresni.
A szombati gálaesten Berekméri Gabriella, a rendezvény házigazdája levezénylésével díjazták a zsűri által kiválasztott hat legszebb dal alkotóit profi és amatőr kategóriákban. A Balázs Imre József irodalmár, Zilahi Csaba rádiós műsorvezető, André Ferenc slammer és Sándor Zsuzsanna, a Roll énekese által alkotott zsűri 52 beküldött dal közül választotta ki a legjobbakat – előbbi két ítész méltatta is őket a rendezvényen. Két kategórián kívül különdíjat kapott a baróti TransylMania együttes Kelet felől című dala.
A profi kategória harmadik helyezettje a marosvásárhelyi Ego Sum zenekar Mese című dala. „Laza ének, laza ritmus, nincs benne világmegváltó dalszöveg, de kellő költőiséget tartalmaz” – méltatta Zilahi Csaba. A kategória második helyezettje a szintén marosvásárhelyi Koszika & The HotShots Ez a dal című szerzeménye, amelyről az ítész megjegyezte, bár kissé gyerekdalos a refrén, legalább fülbemászó. Balázs Imre József pedig azt emelte ki, hogy túlköltőiesítették, ám ez előny és hátrány egyformán lehet.
A profi kategória első helyezettje a gyergyószentmiklósi No Sugar zenekar Hiszek benned című dala, amely a Krónika tetszését is elnyerte. A zsűri kiemelte, a zenekar három beküldött dala közül kettőre adott tízest, a nyertes mellett a Mondom, te vagy című dalra is. „Remélem, hogy ezt Erdélyben, Magyarországon, Hollandiában és máshol is fogják játszani a rádiók” – biztatta a zenekart Balázs Imre József.
A székelyudvarhelyi Légió zenekar Játssz el egy dalt! című szerzeménye az amatőr kategória harmadik helyezettje, amelyről Zilahi Csaba megjegyezte, a Metallica lassú balladáira emlékezteti. A második helyezett a marosvásárhelyi Mary Grace zenekar Nem tudom című dala. „Valahogy így nézhetett ki a Metallica vagy a Guns N’ Roses is 30 évvel ezelőtt, az ő pechük, hogy nem nevezhettek erre a pályázatra” – méltatta viccelődve a fiatal csapatot a zsűri. Hozzátették, a szervezőknek javasolták, hogy ne profi és amatőr kategória legyen, hanem jedi és padawan kategória, „mert az utóbbiban is teljesen ott van az erő”. A kategória első helyezettje pedig a gyergyószentmiklósi Dreamland Residents zenekar Poros az ég című dala. „Bulis, jó hangulatú, jó minőségű szöveg, ötletes hangszerelés” – összegzett Balázs Imre József.
A különdíjazott és a hat nyertes dal alkotóinak koncertfellépést és stúdiófelvételi lehetőséget biztosítanak a szervezők. Emellett a két kategória nyertesei egy-egy trófeát is hazavittek a díjátadó gáláról, amely a Dreamland Residents és a No Sugar fellépésével zárult. Ezt követően DJ Zola közreműködésével bulizni kezdett a társaság.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!