
Játékra fel! Csete Annamária és Szabó Levente a jövőben összetettebb ötleteket is megvalósítana
Fotó: Csete Annamária
Dicséretet kaptak a Greenfoot elnevezésű programozási verseny országos szakaszán a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum, valamint a Báthory István Elméleti Líceum diákjai. A középiskolás tanulók a játékok megalkotásáról, terveikről beszéltek lapunknak.
2020. március 26., 15:162020. március 26., 15:16
Elismerésben részesült Velican László The Vacation elnevezésű játékprogramja a Greenfoot nevű, középiskolásokat megszólító verseny országos szakaszán. A kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum végzős diákja már 10. és 11. osztályban is részt vett a programozási megmérettetésen, akkor a legjobb 20 közé jutott, viszont most már a top tízben dicséretet kapott.
A Greenfootba egyébként kétfős csapatok nevezhetnek be, de az apáczais tanuló egyedül szeretett volna versenybe szállni, ezért beírta egy osztálytársa nevét, és egymagában készítette el a játékprogramot.
– mondta el a Krónika érdeklődésére Velican László. Hozzátette, az első részben a játékos három utazási célpont közül választhat: Alaszka, Egyiptom és Velence. Mindhárom választás esetén a játékosnak két küldetést kell teljesítenie: egy gyűjtögetős feladatot, és egy olyat, amelyben harcolnia kell annak függvényében, hogy milyen utazási célpontot választott. A második résznél három játék van, egy tanító és két szórakoztató jellegű – ismertette fejlesztését a tanuló. Kifejtette, a programon főként szabad idejében dolgozott, több hónapot is igénybe vett a munka.
Velican László továbbfejlesztés esetén elérhetővé szeretné tenni mások számára is játékprogramját
Fotó: Velican László
Lapunknak azt is elmondta, érettségi után a Babeș–Bolyai Tudományegyetem informatika vagy matematika–informatika szakán folytatná tanulmányait.
Az első részben három utazási célpont közül választhat a játékos
Fotó: Velican László
A Báthory István Elméleti Líceum két tizedik osztályos tanulója, Csete Annamária és Szabó Levente szintén dicséretet kapott a versenyen. „A Codosaurus nevű játék lényegében egyszerű: egy dinoszaurusszal kell átugrani a szembe jövő helytelen kódokat, különben elvesztünk egy életet, viszont ha elérintjük a helyes kódokat, pontokat szerzünk” – magyarázta a Krónika érdeklődésére Csete Annamária. Hozzátette, mivel a kolozsvári iskolában nem tanulják ezt a programozási nyelvet, a fejlesztés kissé nehézkes volt az elején, viszont ketten megoldották.
Fotó: Csete Annamária
Körülbelül egy hónap alatt készítették el a játékot és ennek bemutatóját. „Számunkra a verseny legnagyobb nehézsége talán az volt, hogy nem ismertük sem a Java programozási nyelvet, sem a Greenfootot, viszont megoldottuk az adódó problémákat. Elég egyszerű játékba mertünk csak belekezdeni, de most, hogy már jól boldogulunk, összetettebb ötleteket is megpróbálnánk megvalósítani” – részletezte a diáklány.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!