
Fotó: Gábos Albin
A valamikori csíkszeredai rockzenei életről beszélgettek a jelenlévők a Csíki Székely Múzeum szervezte Múzeumi esték sorozat keretében.
2016. május 19., 15:042016. május 19., 15:04
Az érdeklődők között akadtak, akik valamikor aktív résztvevői voltak a hetvenes–nyolcvanas évek csíki rockzenei életének, és akik nosztalgiával és mosolyogva nézték egykori önmagukat a vetített kisfilmeken. A hétfő esti beszélgetésen elhangzott, 1965-től Nicolae Ceauşescu pártfőtitkárrá való kinevezésével új korszak kezdődött Romániában. Ennek eredményeképpen sok minden megváltozott.
A művelődési élet szempontjából két korszakról beszélhetünk: a hatvanas évek végétől a hetvenes évek közepéig a nyitás, bizonyos fajta liberalizálódás időszakát élhették meg az ország lakói. A hetvenes évektől a nyolcvanas évek végéig terjedő időszakra azonban a diktatúra fokozatos elmélyülése, a társadalmi élet ellehetetlenítése volt jellemző – mondta el Demeter Csanád történész, akinek nemrégiben jelent meg Kultúrkombinát című könyve, amelyben az 1968–1989 közötti, Hargita megyében szervezett szocialista ünnepélyeket és fesztiválokat térképezi fel.
Azt is kifejtette, 1968-ban a közigazgatási átszervezéssel a legtöbb megyében új, intézményesülő művelődési élet jött létre. Az új intézmények közül talán a legfontosabb szerepe volt a megyei művelődési bizottságnak, ennek fennhatósága alá tartoztak a kultúrházak, kulturális rendezvények, klubok. A kluboknak, amelyek létrejötte a hatvanas évektől kezdve új mozgalmat indított el, kétféle szerepük volt: szórakozási lehetőséget nyújtottak, másrészt ott tartották a hatalom részéről biztosított szakköröket, amelyeknek az ideológiai nevelésben szántak szerepet.
Demeter Csanád elmondta, Hargita megyében – és országos szinten is akár – a legjelentősebb klub a romániai magyarság körében a székelyudvarhelyi Siculus volt, amely a hatvanas évek végétől működött, és a romániai magyar könnyűzene bölcsője volt. 1970-ben fesztivált is szerveztek ezen a néven. „Nem volt egyszerű, hiszen el kellett fogadtatni a hatalommal, ugyanakkor nem voltak megfelelő felszerelések, sem képzett, könnyűzenében jártas zenészek. 1972-ben a Román Televízió magyar adása is közvetítette, országos szintűvé nőtte ki magát. Látszott, hogy mivel túl sikeres, a hatalom számára gyanús lett” – magyarázta a történész.
Az akkori propagandatitkár, Szekeres elvtárs úgy gondolta, át kéne „hozni” ezt a rendezvényt Csíkszeredába, és román együtteseket is meg kell hívni. Végül Csíkszeredában megszervezték az Ezüstfenyőt, ám ezt – a korabeli sajtó és a visszaemlékezések tanúsűga szerint – állandóan a Siculus fesztiválhoz hasonlították, az volt a mérce. Az 1976-os év több szempontból is fontos volt. Ekkor szervezték meg először a Megéneklünk Románia országos szintű fesztivált, ugyanebben az évben az Ifjúmunkás című lap Cseke Gábor főszerkesztő vezetésével megszervezte az Ifjúmunkás-matinékat, amelyeken zenekarok léptek fel, irodalmi bemutatókat tartottak.
A hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején megjelentek a rockegyüttesek. Csíkszeredában is több zenekar bukkant fel, amelyek tagjai egyik formációból a másikba „vándoroltak”. A korabeli feljegyzések, visszaemlékezések szerint az együttesek tagjai úgynevezett helyi sztárok voltak, akiket a közönség jó szívvel fogadott, megbecsült. Az 1980-ban alapított Trakto-rock együttes négy tagja az egykori traktorgyárban dolgozott, innen is a neve. Az együttes fellépett a televízió magyar adásában is, a traktorgyár vezetősége azonban nem nézte jó szemmel a kiruccanást, három napra igazolatlan hiányzásban részesültek a tagok. Aztán részt vettek egy Megéneklünk Románia versenyen, ezután kezdtek támogatást kapni a kultúrbizottságtól, erősítőket, hangszórókat.
A jelen lévő egykori együttesek tagjai elmondták, nagyon nehezen lehetett hangszerhez jutni, mindenki onnan szerezte be, ahonnan tudta, volt, aki Németországból hozott, volt, aki már a befutott együttesek tagjaitól vette át a használt gitárt, erősítőt. Noha nehéz volt fennmaradni, a „rendes” munkahellyel rendelkező zenekari tagok akár éjszaka is próbáltak, csak hogy zenélhessenek. A beszélgetésen szó esett még a sulibulikról is: a mostani Márton Áron Főgimnáziumban zenéltek az együttesek, de szó esett a különböző zenekarok – Saepya, Role, Vox T 77 – megalakulásáról és működéséről. Az est folyamán több kisfilmet is levetítettek, a legvégén pedig a Garabonciás együttes örvendeztette meg az amúgy is nosztalgiázó közönséget.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
szóljon hozzá!